Park wokół Domu nad Łąkami

Dziennikarze lokalnych mediów mieli okazję w miniony poniedziałek zapoznać się z wizualizacją parku wokół Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich. Czy imponująca koncepcja ma szansę na rychłą realizację? Zdaniem Ryszarda Madziara, burmistrza Wołomina jest to możliwe. Zaplanowano, że konsultacje potrwają jeszcze przez tydzień.

Spotkanie z dziennikarzami, które odbyło się 25 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej miało na celu rozpoczęcie konsultacji w sprawie zagospodarowania parku wokół Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich.

Władze miasta deklarują, że chcą, aby w ten sposób Wołomin zyskał miejsce, ?które śmiało będzie można nazwać wizytówką miasta. Na niezagospodarowanym od lat terenie na wjeździe do gminy, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich, powstanie nowoczesny ogród. Będzie to idealne miejsce na spacer. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się w sprawie parku podczas konsultacji, które ruszyły 25 lutego? – czytamy w informacji sporządzonej przez Izę Bońską .

To jakie założenia przyjęto do przygotowania koncepcji a w dalszym etapie również projektu można na slajdach i filmach obejrzeć na stronie internetowej urzędu miejskiego. Z prezentacji tej wynika, że miejsce zostanie wypełnione dużą ilością roślin zaś w te roślinne kompozycje wtopią się altany, ławki, przejścia, podjazdy, most, pomosty, zmodernizowany i rozbudowany zostanie również istniejący zbiornik wodny. Rozwiązania przedstawione w koncepcji, której współautorem jest Rafał Mroczkowski, pracujący wcześniej nad rewaloryzacją parku w Żelazowej Woli przy Muzeum Fryderyka Chopina, nawiązują do czasów, kiedy Zofia i Wacław Nałkowscy żyli i mieszkali w ?Domu nad łąkami? co podczas prezentacji autor wielokrotnie mocno podkreślał.

Obszar parku podzielony został na część historyczną, w której znajduje się Muzeum Nałkowskich oraz część rekreacyjną, która powstanie wokół miejsca, gdzie obecnie znajduje się retencyjny zbiornik wodny.

Projektanci nie zapomnieli o kwiecistej łące, która rozciągać się będzie u podnóża wzgórza, na którym stoi muzeum. Zakłada się, że odtworzone będą całkowicie lub częściowo zniszczone dziś elementy drewniane, murki z cegły, ogród ziołowo-kwietny, tarasy ogrodowe, na których przewiduje się zlokalizowanie małej sceny i widowni. ? W tym miejscu odbywać się będą koncerty, konkursy literackie czy spotkania z pisarzami. Na stokach wydmy od strony ul. Nałkowskiego planuje się wprowadzenie kolekcji roślin tzw. ogrodów dydaktycznych ? mówił podczas prezentacji projektant.

Prezentowana koncepcja projektu zakłada możliwość dostępu do budynku muzeum osobom niepełnosprawnym, które będą mogły korzystać również z pozostałych urządzeń parkowych.

Ważnym elementem projektowanej przestrzeni ma być zbiornik wodny. Zakłada się, że ulegnie on przebudowie i powiększeniu dodatkowo zaś uzupełniony zostanie strumieniem.

Koncepcja zakłada, że pomiędzy stawem a ul. Nałkowskiego powstanie placu zabaw, z którego korzystać będą mogły również dzieci niepełnosprawne.

Po zakończeniu krótkich konsultacji społecznych rozpisany zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej ogrodu. ? Po jej otrzymaniu będzie można wyłonić firmę, która wcieli w życie odważną i nowoczesną koncepcję tego ogrodu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jest szansa, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku, tak aby mieszkańcy mogli spacerować po parku już w drugiej połowie 2014 r. W tegorocznym budżecie zaplanowano na ten cel 600 tys. zł. ? informuje Iza Bońska z Wydziału Organizacji i Komunikacji Społecznej.

Koszt prezentowanej w poniedziałek koncepcji i prezentacji wyniósł 63 tys. zł. Jak nas zapewniła Iza Bońska ? Radnym zostały przesłane materiały (wizualizacje, prezentacja, mapa parku) wraz z informacją o trwających konsultacjach i zaproszeniem na spotkanie z architektem, p. Rafałem Mroczkowskim, i przedstawicielami urzędu miejskiego na 28 lutego na godz. 18.00. Radni mają możliwość wnoszenia uwag i zadawania pytań.

Podczas poniedziałkowego spotkania podkreślono, że w sprawie parku znaczący będzie także głos mieszkańców.

25 lutego ruszyły konsultacje społeczne dotyczące koncepcji parku. Wizualizacje i mapy dostępne są na stronie www.wolomin.org oraz na oficjalnym profilu Wołomina na Facebooku. Osoby zainteresowane mogą zadawać pytania i wnosić uwagi, przesyłając je na adres: park@wolomin.org.

Spotkanie dla mieszkańców, podczas którego zostanie oficjalnie zaprezentowana koncepcja parku, odbędzie się 4 marca o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na miejscu obecny będzie autor koncepcji oraz przedstawiciele urzędu, którzy odpowiedzą na pytania i postarają się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Oprac. Teresa Urbanowska