Patrol w dolinie Liwca

W Tłuszczu, miejscowości, w której swoją siedzibę ma LGD Równiny Wołomińskiej, 12 kwietnia symbolicznie otwarty został Szlak Ekologiczno-Przyrodniczy Doliną Liwca realizowany w ramach projektu Program Aktywności Turystycznej i Rozwoju Obszaru Liwca (PATROL).

Program Aktywności Turystycznej i Rozwoju Obszaru Liwca PATROL realizowały trzy lokalne Grupy Działania: LGD Równiny Wołomińskiej, LGD Stowarzyszenie Kapitał Praca Rozwój z Siedlec, LGD Bądźmy Razem z Łochowa. W Tłuszczu symboliczne otwarto szlak turystyczny zlokalizowany wokół tej malowniczej rzeki. W uroczystej konferencji podsumowującej wspólne działania kilku organizacji uczestniczył między innymi Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

? W dniu dzisiejszym wieloletnie rozważania na temat sposobu zagospodarowania doliny rzeki Liwiec mają wreszcie szansę się ziścić. Nie zawsze tak było, że rzeka ta była niewykorzystywana. Ma ona w sobie ogromny potencjał i dobrze się stało, że pracujecie Państwo nad tym projektem wspólnie. Zbliżamy się do nowej perspektywy finansowej UE i nieprzypadkowo takie przedsięwzięcia, które mają ponadlokalny ? regionalny wymiar, właśnie teraz powstają. W nowym rozdaniu właśnie takie inicjatywy mają większą szansę na uzyskanie dofinansowania ? zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu wicemarszałek.

? Program realizowany w ramach projektu współpracy PATROL nakierowany jest na rozwój szeroko pojętej turystyki. Na początek przyjęliśmy sobie za zadanie wyznaczenie szlaku. Założenia nasze w ostateczności przyjęły, naszym zdaniem, bardzo ciekawy finał ? przyznał, otwierając konferencję, Rafał Rozpara, prezes LGD Równiny Wołomińskiej.

? To nic, że przez Gminę Strachówka nie płynie Liwiec. My mamy Osownicę, która łączy się z Liwcem, dlatego też jesteśmy partnerem programu PATROL. Stawiamy na ekologię i turystykę w naszej gminie ? stwierdził Piotr Orzechowski, wójt Strachówki. Przygotowanie według wspólnie ustalonych zasad studium zagospodarowania turystycznego doliny Liwca, wyznaczenie i oznakowanie szlaku w dolinie Liwca i promocja tego szlaku na stronach internetowych wszystkich trzech LGD biorących udział w projekcie ? to główne założenia realizowanego projektu.

Jednak zasadniczym celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej doliny Liwca oraz propagowanie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Podkreślono również potrzebę aktywnej ochrony przyrody i harmonijnego współżycia człowieka ze środowiskiem.

W ramach przedsięwzięcia przeprowadzone zostały badania i analizy służące inwentaryzacji zasobów lokalnych, które można wykorzystać w działalności turystycznej. Przygotowane studium zagospodarowania turystycznego doliny Liwca stało się podstawą do opracowania Szlaku Ekologiczno-Przyrodniczego Doliną Liwca. Szlak skupia w sobie miejsca i obiekty położone w najbliższym sąsiedztwie Liwca (do 10 km). Daje możliwość poznania przyrodniczych oraz endogenicznych walorów tego obszaru i zachęca turystów do częstszych wizyt w regionie.

Teresa Urbanowska