Piąte indeksy UTW

Najstarszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w naszym powiecie zaczął piąty rok działalności. Dziewiąty semestr rozpoczął koncert artystyczny oraz wykład inauguracyjny dr Eligiusza Szymanisa pt. ?Współczesne mity kulturowe?.

Od samego powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zielonce, przewodzi mu pani Joanna Nicole-Urbanowicz. – Już piąty rok działalności przynosi nam kolejne zmiany. Teraz zajęcia odbywać się będą w nowej siedzibie Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce przy ulicy ?ukasi?skiego. Mamy do dyspozycji wspaniaął salę widowiskową, która na pewno sprawdzi się w roli sali wykładowej ? mówi pani Joanna. Sala rzeczywiście zaprezentowała się znakomicie już podczas inauguracji. Wprowadziła niemal akademicką atmosferę wśród słuchaczy. Uniwersytet w Zielonce powstał przy zachęcie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, które zabiegało o powstawanie UTW na Mazowszu. Na pierwsze wykłady w 2004 roku przychodziło ledwie dwadzieścia osób. Dziś na zajęcia uczęszcza czterokrotnie więcej słuchaczy i to regularnie. W obecnym semestrze, trwającym do stycznia, odbędzie się czternaście wykładów. Zajęcia odbywają się w każdą środę o godz. 11. – Tematyka wykładów jest bardzo różna np. historia sztuki, literatura czy psychologia. – Staramy się dobierać wykładowców niezwykle starannie. Często sama najpierw idę na zajęcia do poleconego wykładowcy, a potem decyduję, czy będzie to prelekcja odpowiednia dla nas. Nasi słuchacze nie muszą posiadać niesamowitej wiedzy po wykładzie. Za to muszą wyjść z dobrym humorem, z poczuciem zadowolenia. Wykładowca powinien zainteresować naszych słuchaczy. Pozwolić im pogę?bić wiedzę, jeśli będą tego chcieli ? dodaje Joanna Nicole-Urbanowicz. Część z nich to wykładowcy uniwersyteccy inni to ludzie posiadający olbrzymią wiedzę w swoich dziedzinach, jak np. podróżnicy, którzy raz na jakiś czas odwiedzają UTW w Zielonce. Przez pięć lat działalności w zielonkowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbyło się ponad sto wykładów. Na zajęcia do UTW mogą przychodzić wszyscy chętni. Jedynym kryterium jest chęć zdobywania wiedzy. W całej Polsce jest ok. 60 tysięcy słuchaczy w 180 UTW. – Mamy za sobą setki wykładów, wyjazdy, wycieczki, kursy. Jest się czym poszczycić? cieszy się pani Joanna.

Adam Kudełka

Jedno przemyślenie nt. „Piąte indeksy UTW

  1. Nikt nie napisał komentarza do tego artykułu, więc ja napiszę o WUTW. Wołomiński Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął drugi rok działalności. Wykłady odbywają się w sali widowiskowej MDK przy Mariańskiej7 w każdy czwartek o godzinie 11. Tematyka wykładów jest bardzo zróżnicowana. W październiku odbyły się 4 wykłady. Pierwszy, z historii sztuki „Matejko od kuchni” , drugi przybliżył nam naszą przyszłą walutę euro. Natomiast trzeci i czwarty był poprowadzony przez Instruktora tai-chi. W następny czwartek 6 listopada, wykład też będzie miał tematykę prozdrowotną. Dowiemy się jak skutecznie pomóc swojemu organizmowi, aby lepiej radził sobie ze zwalczaniem atakujących nas chorób. Co możemy zrobić dla swojego zdrowia bez nadmiernych nakładów finansowych (m.in. dowiemy się jak jedząc zgodnie ze swoją grupą krwi można wspomagać proces konwencjonalnego leczenia). Może słuchacze WUTW zapoczątkują akcję ZDROWY WOŁOMIN. Klub Dobrych Pomysłów przy WUTW już działa. Poszukujemy sprzymierzeńców. Dziękuję za przychylność wszystkim co mogą się w jakiś sposób przyczynić do naszego zdrowia. Ja napisałam wiersze edukacyjne (fragment poniżej). Zapraszamy.

    Myśl zawsze o sobie jak o zdrowym człowieku,
    Który ma dużo ruchu, nie zażywa leków,
    Którego ulubionym napojem przez calutkie lata
    Pozostaje niezmiennie zielona herbata.
    Człowiek ten często chodzi, głęboko oddycha.
    Wciąga powietrze nosem, ustami wydycha,
    Wyobraża sobie przy tym jak krwinki czerwone
    Podróżują razem z tlenem w każdą ciała stronę,
    Jak jego serce doskonale w tętnice krew pompuje,
    Jak wątroba coraz mniej LDL produkuje,
    Jak coraz więcej HDL zdąża z tętnic do wątroby,
    Jak naturalni zabójcy zwalczają choroby.
    Po takim spacerze organizm sam czuje
    Co powinien naprawić i regeneruje.

Możliwość komentowania jest wyłączona.