Pierwszy taki kongres w Senacie

Ostatniego dnia października zakończył się dwudniowy I Kongres Języka Urzędowego. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Po raz pierwszy przyjęto deklarację apelującą o trwałą poprawę jakości komunikacji w sferze publicznej.

Kongres i jego finał w postaci deklaracji to ważne wydarzenie dla urzędów polskich, w tym też dla urzędów z naszego powiatu. Często urzędnikom zarzuca się niedbałość języka, brak klarowności i sensownego, zrozumiałego przekazu

w pisanych przez nich pismach czy decyzjach. Ile razy zastanawialiśmy się o co chodzi w otrzymanym przez nas piśmie urzędowym? Ile razy nie mogliśmy porozumieć się z urzędnikiem, co mocno utrudniało załatwienie znaczącej dla nas sprawy? Ile razy zarzucaliśmy urzędnikom brak kompetencji? Ale i samym urzędnikom często ciężko sformułować pismo tak, by było zrozumiałe, a jednak zachowało urzędową stylistykę. Brak szkoleń dla pracowników urzędów to błąd powodujący brak poszanowania dla wagi języka urzędowego wśród petentów.

Po raz pierwszy postanowiono pomóc pracownikom urzędów oraz samym interesantom i opracować deklarację apelującą o poprawności języka urzędowego, zwiększenie komunikatywności pism urzędowych i stworzenie standardów poprawnej polszczyzny urzędowej. A wszystko to po dwudniowych debatach, w których udział wzięło ponad 200 językoznawców, prawników, przedstawicieli administracji i mediów oraz tłumaczy dokumentów Unii Europejskiej. Kongres był wspólną inicjatywą Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Senatu RP, Wojewody Mazowieckiego, Szefa Służby Cywilnej, Rady Języka Polskiego, Narodowego Centrum Kultury i Fundacji Języka Polskiego. Do projektu przyłączyły się też Senat RP, szef służby cywilnej, Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Języka Polskiego. Kongres zorganizowano w ramach kampanii społecznej ?Język urzędowy przyjazny obywatelom?. W ramach tejże kampanii w maju tego roku przeprowadzono też I Dyktando Urzędowe, którego tekst opracował prof. Radosław Pawelec z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas spotkań można było wysłuchać referatów prelegentów, a potem włączyć się do wspólnej dyskusji nad językiem, która była moderowana ? pierwszego dnia przez prof. Jerzego Bralczyka, a drugiego przez prof. Jana Miodka. Znaczącym finałem kongresu stała się wspomniana deklaracja, z którą zapoznać powinny się też urzędy powiatu wołomińskiego. W deklaracji czytamy między innymi: ?Urzędnicy, którzy tworzą teksty, powinni dołożyć starań o ich zrozumiałość, poprawność i estetykę oraz o formułowanie treści z szacunkiem dla odbiorców. Oczekujemy, że instytucje państwowe i samorządowe zapewnią urzędnikom szkolenia z kultury języka polskiego, dające rzetelną i usystematyzowaną wiedzę o stylu urzędowym, poprawności elementów prawnych w nim występujących i psychologicznych uwarunkowaniach odbioru tekstu?. Z całą deklaracją można zapoznać się na specjalnie utworzonej stronie www.jezykurzedowy.pl.

Sylwia Kowalska