Pikle z arbuza

Tradycyjne pikle z arbuza są wspaniałym dodatkiem do wszelkich pieczonych i grillowanych mięs. Słodko-kwaśne i zarazem dość pikantne podkreślają też smak serów pleśniowych i stanowią ciekawe uzupełnienie sałatek.

Kiedy niemal pięć lat temu opublikowałam na blogu CzteryFajery.pl przepis na marynowane skórki arbuza nie spodziewałam się, że zyska on aż taką popularność, zwłaszcza że pochodzi z mało znanego w Polsce regionu, jakim jest pogranicze Arabii Saudyjskiej i Jemenu. Był to zarazem jeden z pierwszych (w polskiej wersji językowej) przepisów na pikantne pikle z arbuza.
Składniki na pikle:

? 1,5 kg skórek z arbuza? 1/3 szklanki soli? 2 litry zimnej wody
Składniki zalewy:
?300 ml wody ?300 ml octu jabłkowego ?1,5 szklanki cukru ?3-4 cm kory cynamonowej ?2 cm kawałek imbiru ?5 goździków ?1 mała cytryna ?1 papryczka chili ?1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu

Przygotowanie
Arbuza kroję na kilka części. Odcinam czerwony miąższ pozostawiając jedynie około 1 do 2 milimetrów warstwę przy skórce. Za pomocą obieraczki do warzyw ścinam zieloną wierzchnią warstwę skórki. Tak oczyszczaną białą część arbuza kroję w kostkę o wymiarach około 1,5 na 1,5 cm.
Sól rozpuszczam w zimnej wodzie i zalewam nią skórki (muszą być całkowicie zakryte), odstawiam na minimum 12 godzin do lodówki. Następnego dnia skórki odcedzam, opłukuję zimną wodą. Ponownie zalewam skórki zimną wodą, doprowadzam do wrzenia, zmniejszam płomień i gotuję na niewielkim ogniu około 10 minut. Wodę wylewam, a skórki odsączam na sicie.
Cytrynę myję, obieram, kroję na cienkie plasterki i usuwam pestki. Obrany ze skórki imbir kroję w plasterki. Przygotowuję zalewę z wody, cukru, octu jabłkowego i przypraw i gotuję ją na niewielkim ogniu około 15 minut od chwili rozpuszczenia się cukru.
Do gorącej zalewy wrzucam skórki arbuza, plasterki cytryny i imbir, pokrojone w plasterki chili i gotuję na niewielkim ogniu około 15 minut, aż skórki będą na wpół przezroczyste. Gorące skórki i plasterki chili przekładam do czystych wyparzonych słoików (cytrynę i imbir wyrzucam), napełniam słoiki gorącą zalewą pozostawiając około 1,5 cm wolnej przestrzeni i pasteryzuję około 15 minut (czas pasteryzacji dotyczy słoików o pojemności około 300 ml).
Smacznego :)

Aleksandra Olczyk
www.CzteryFajery.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.