Po plenerze w Kuligowie

Twórcy zaprzyjaźnieni ze Skansenem w Kuligowie pożegnali wakacje w typowo artystycznym klimacie. Przez dwa ostatnie tygodnie sierpnia trwał V Plener Malarsko-Rzeźbiarsko-Kowalski ?Dziedzictwo Nadbużańskie ? jesień 2012?, a owoce pracy artystów można było podziwiać ostatniego dnia imprezy.

?Choćbyś naturę widłami wypędzał, ona i tak powróci? ? stwierdził niegdyś Horacy. Takim powrotom natury od lat sprzyja Skansen w Kuligowie, a wszystko to dzięki jego twórcy. Wojciech Urmanowski niezmiennie dba, by regionalne tradycje nie zaniknęły, a klimaty polskiej wsi nie poszły w zapomnienie.

Są miejsca, do których wraca się z przyjemnością i takim właśnie czarownym miejscem jest kuligowski Skansen. Zapewne przyczyn jego fenomenu jest mnóstwo. Jest prowadzony z pasją, wielkim oddaniem i sercem. Każdy może poczuć się tam swobodnie, bowiem nie ma w nim muzealnej sztywności. Tu nic nie jest odgrodzone od zwiedzających sznurem, tutaj wszystkiego można dotknąć, wszędzie wejść. Pan Wojciech dba o urozmaicenie atrakcji dla swoich gości. Są więc pokazy ginących zawodów, plenery, różnorodne pokazy, występy ludowych zespołów. Nigdy nie brakuje też typowego swojskiego, wiejskiego jadła.

Podobne atrakcje były przygotowane i tym razem. W trakcie dwóch ostatnich weekendów sierpnia goście Skansenu mogli skosztować specjałów kuchni regionalnej czy nabyć pamiątki na kiermaszu rękodzieła. Natomiast ostatniego dnia odbyła się wystawa poplenerowa, w trakcie której wystąpił zespół Towarzystwa Gospodyń Wiejskich ?Nadbużanki?. Nie zabrakło też pokazów kowalstwa. A o całą imprezę zadbali: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Fundacja ?Dziedzictwo Nadbużańskie? oraz Ośrodek Dokumentacji Etnograficznej w Wołominie.

Skansen już dawno okazał się mieć klimat wyjątkowo odpowiedni dla artystów. Obcując z naturą, wielu twórców wykonało naprawdę imponujące prace. W trakcie wystawy poplenerowej można było podziwiać urozmaicony styl i mnogość tematów stworzonych dzieł. Zdumiewające jest, jak te same krajobrazy i kontakt z ludowością mogą być w różny sposób odbierane przez rozmaitych artystów. Powstały zatem obrazy z kwiatami, krajobrazami, architekturą, martwą naturą, ale i portrety oraz piękne rzeźby. Prace tak różne, a jednak coś je łączyło ? otoczka ludowości, przedstawiona bezpośrednio lub w bardziej subtelny, zakamuflowany sposób.

Tego roku w Plenerze Artystycznym w Kuligowie ?Dziedzictwo Nadbużańskie ? jesień 2012? udział wzięli: Marek Ziarkowski, Magdalena Karłowicz-Iwanicka, Tomasz Iwanicki, Edward Marciniak, Andrzej Matusiak, Maria Niedźwiedź-Suchońska, Witalij Sziszkinow, Mirosław Stempcziński, Lidia Wnuk oraz Andrzej Suchoński.

Należy podkreślić, że plener artystyczny nie odbyłby się z takim rozmachem, gdyby nie wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Projekt otrzymał bowiem dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Mazowieckiego w 2012 r. w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego.

Sylwia Kowalska