Wołomiński lipdub

Czym jest lipdub? To rodzaj klipu, w którym grupa osób aranżuje teledysk do wybranego utworu. To wideo z poruszającymi ustami aktorami zsynchronizowane z właściwą piosenką. Taki właśnie teledysk powstanie w Wołominie, a pomysłodawcą akcji jest Maciej Łoś.

? Jest Pan pomysłodawcą nagrywania lipdubu w Wołominie. Dlaczego wybrał Pan właśnie taki rodzaj teledysku?

? Lipdub jest to nowa dziedzina sztuki filmowo-muzycznej wymyślona przez Jakoba Lodwicka w grudniu 2006 r. Szedł on ulicą ze słuchawkami na uszach i śpiewał jakąś piosenkę. Nagrał siebie śpiewającego kamerą, po czym w domu dograł do materiału filmowego oryginalną piosenkę, którą śpiewał sobie na ulicy. Tak powstał pierwszy lip dubbing, a w skrócie lipdub. Około półtora roku temu, gdy po raz pierwszy zobaczyłem, co to jest lipdub, pomyślałem, że to jest coś nowego w sztuce filmowo–muzycznej i warto się tym bliżej zainteresować. Obejrzałem sporo lipdubów, poczytałem na ten temat i pomyślałem sobie, że w taki sposób rodzą się różne nowe dziedziny sztuki, kultury, nowe inspiracje, ogólnie nowe dziedziny życia, które w przyszłości stają się ważnymi elementami. I może tak się zdarzyć, że za jakiś czas producenci lipdubów, organizatorzy takiego przedsięwzięcia, będą nagradzani tak, jak dziś autorzy teledysków, utworów muzycznych itd. Warto więc zainteresować tym wołomińską młodzież, tym bardziej że większość lipdubów w Polsce nagrywana jest na uczelniach. Pomyślałem też, że w Wołominie wielu ludzi mówi, że w naszym mieście jest stagnacja, nic się nie dzieje, że my jako Wołomin nie nadążamy za innymi miastami, nie mówiąc już o świecie. To zróbmy lipdub, a przybliżymy się choć troszeczkę do światowych standardów. Ponieważ trudno było mi wyszukać dobry obiekt wśród szkół wołomińskich, pomyślałem że libdubów miejskich jest niewiele i może właśnie taki zorganizować i nagrać.

? Podczas facebookowego głosowania na piosenkę wygrał utwór ?Wiosna ach to Ty? Marka Grechuty. Pojawi się ona w oryginale czy będzie zmiksowana?

? W zasadzie słowo ?zmiksowany? nie jest właściwe, chociaż ja też używam czasem takiego sformułowania. My jednak niczego nie będziemy mieszać. Natomiast ze względu na pomysł realizacyjny lipdubu nastąpi połączenie oryginalnego wykonania Marka Grechuty (pierwsza zwrotka i refren) z oryginalnym wykonaniem tego samego utworu przez wołomińską grupę Plateau (od drugiej zwrotki aż do końca) w ich współczesnej aranżacji i interpretacji.

? Teledysk ma powstać w dwóch miejscach: Muzeum Nałkowskich i na placu 3 Maja. Dlaczego wybrane zostały akurat te miejsca?

? Pomysł na lipdub był taki, by ukazać w nim choćby w intencjonalny sposób dawny i współczesny Wołomin. Wraz z Karoliną Mazur, aktorką teatru Piąty Wymiar, i Rafałem Firadzą z Radia Fama chodziliśmy po placu 3 Maja, szukaliśmy miejsc, o które można się zaczepić. Pomyślałem wtedy o kinie Kultura, by zacząć nagrywanie z takim przesłaniem, że ktoś siedząc w kinie, ogląda fragmencik wcześniej nagranego videoclipu, wychodzi z kina i idzie w kierunku placu. Ten fragment miał być w odcieniach szarości, czerni i bieli, przypominając dawny Wołomin, a osoby pojawiające się w tej części miały być przebrane w stroje z dawnych czasów. Ostatecznie po różnych konsultacjach z Karoliną i Rafałem, a także z operatorem kamery, intencje dawnego i współczesnego Wołomina zostały zachowane, jednak postanowiliśmy pierwszą część lipdubu nagrać w Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich. Przez to nastąpi odstępstwo od zasady jednego ruchu kamery od początku do końca i lipdub będzie musiał być sklejony z dwóch fragmentów.

 ? Czy aktorzy teatru Piąty Wymiar, którzy wystąpią w pierwszej części teledysku, sami zgłosili się do projektu, czy zostali zaproszeni do udziału w nim?

? Zostali zaproszeni. Aktorka teatru Piąty Wymiar Karolina Mazur jest bardzo zaangażowana w realizację lipdubu. Mój ramowy pomysł przedstawienia intencjonalnie w lipdubie dawnego i współczesnego Wołomina Karolina wypełniła swoją wizją zdarzeń, które będą miały miejsce podczas nagrywania i to ona zaprosiła koleżanki i kolegów z teatru. Szczegóły, czyli konkretne scenki, są opracowywane przez większą grupę ludzi, między innymi przez osoby pracujące w Miejskim Domu Kultury.

? Czy na plac 3 Maja może przyjść każdy, by wystąpić w teledysku?

? Oczywiście, że tak. Bardzo serdecznie wszystkich mieszkańców Wołomina zapraszamy! Ale mamy warunek: trzeba znać tekst przynajmniej refrenów i śpiewać razem z nami (dubbingować), a także jeśli ktoś zostanie poproszony, by ruszać się lub stać w konkretnych miejscach, to musi to wykonywać. Kamera będzie pojawiała się w różnych miejscach placu 3 Maja i każdy z obecnych na placu może być pokazany. Korzystając z okazji, jeśli macie państwo coś ciekawego do zaprezentowania, może jakiś awangardowy rower, chodzicie na szczudłach, macie jakieś ciekawe niecodzienne umiejętności, jeździcie na rolkach, BMX-ach, deskorolkach, serdecznie zapraszamy. Na pewno znajdziecie się w jakimś ciekawym punkcie lipdubu.

? Jak zapowiadają się dalsze losy lipduba? Gdzie będzie pokazywany?

? Tak jak wszystkie lipduby, jego miejsce jest w Internecie. Ale mam jeszcze dwa inne pomysły wykorzystania lipdubu i jeśli uda się wszystko załatwić, mieszkańcy Wołomina zostaną o tym poinformowani odpowiednio wcześniej. A na razie zapraszamy już w najbliższą sobotę 15 września na plac 3 Maja ? od godz. 12.30 będziemy nagrywać Lipdub Wołomin!

Rozmawiała
Sylwia Kowalska