Podsumowanie Uroczystych Obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości w powiecie

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości miały wyjątkowo uroczysty charakter. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach nieobecności, Polska pojawiła się wreszcie na mapach świata.  W 100-lecie tych wydarzeń w całym Powiecie Wołomińskim odbyły się oficjalne uroczystości i koncert.

W Wołominie patriotyczne uroczystości rozpoczęła msza święta  w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Nabożeństwo uświetnił występ chóru ?Ballada? z Litwy. Następnie orszak przemaszerował ulicami miasta przy akompaniamencie orkiestry Prywatnej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego pod pomnik Obrońcom Ojczyzny 1920 przy Skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbyła się część oficjalna obchodów. Przemówienia wygłosili m. in. burmistrz Elżbieta Radwan i starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, a zgromadzeni mieszkańcy wspólnie odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji ?Niepodległa do Hymnu? Po zakończeniu części oficjalnej odbył mini koncert niepodległościowy w wykonaniu Przemysław Skałuba Trio oraz koncert chóru i orkiestry Prywatnej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego. Obchody uświetnił też udział wielu pocztów sztandarowych szkół i instytucji.
W Ząbkach po mszy świętej  w kościele Miłosierdzia Bożego i złożeniu kwiatów przez delegacje pod pomnikiem Prymasa Wyszyńskiego  odbył się spektakl słowno ? muzyczny ?Niepodległa? w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Następnie władze miasta i delegacje mieszkańców złożyły kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim im. Szuberta. W ramach obchodów  odzyskania niepodległości wystartował, już po raz jedenasty Bieg Niepodległości. Uroczystości zakończyły się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych
w budynku SP 1.
Obchody Święta Niepodległości  w Markach tradycyjnie rozpoczęły się w MOK-u prezentacją Bohaterów Niepodległej oraz wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. W tym samym miejscu odbył się także wernisaż wystawy ?100 lat Historii Mody – 100 lat praw wyborczych kobiet w Polsce?. w godzinach wieczornych rozpoczęły się obchody pod Pomnikiem X Powieszonych, gdzie po okolicznościowym przemówieniu burmistrza i złożeniu wieńców odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza, zakończony pokazem ogniowym z pirotechniką.
Mieszkańcy i władze Zielonki uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Kolejowej  i pod Pomnikiem Rozstrzelanych Harcerzy i Mieszkańców Zielonki ?ROTA?
w Zielonce Bankowej oraz uroczystym apelem z udziałem pocztów sztandarowych. W kościele MB Częstochowskiej przy ul. Jagiellońskiej, odbyła się uroczysta msza w intencji Ojczyzny z apelem poległych. Uroczystości uświetnił także występ połączonych chórów szkolnych zakończony wspólnym odśpiewaniem ?Roty? i pokaz sztucznych ogni na placu Jana Pawła II. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowano także II Zielonkowski Turniej Niepodległościowy. Na zakończenie obchodów w sali widowiskowej OKiS odbyło się spotkanie z Grzegorzem Gołębiowskim autorem książki ?Cień przeszłości? oraz projekcja filmu ?11 listopada?.
Kobyłkowskie obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny  w Bazylice Mniejszej pw. św. Trójcy  i uroczystym przemarszem mieszkańców Kobyłki w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej na Plac 15 Sierpnia, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów z Kresów Wschodnich (obecnej Białorusi) i chóru miejsko ? parafialnego ?Cantanti? oraz złożenie kwiatów w miejscu upamiętnienia walczących o niepodległość. Uroczyste koncerty patriotyczne  miały też miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce, gdzie wystąpiły chóry z Białorusi i Maciej Wróblewski. Obchody zakończyły się w Bazylice Mniejszej pw. św. Trójcy koncertem papiesko ? patriotycznym w wykonaniu artystów scen polskich.
Uroczystości w Radzyminie rozpoczęły się od wspólnego śpiewania hymnu przy akompaniamencie Radzymińskiej Orkiestry Dętej. Po tym wzruszającym momencie zgromadzeni mieszkańcy mogli poczęstować się grochówką  i podziwiać paradę konną w historycznych mundurach w barwach 201-szego Ochotniczego Pułku Szwoleżerów. Uroczystej mszy świętej w radzymińskiej kolegiacie przewodniczył biskup Marek Solarczyk, który złożył wraz  z pozostałymi delegacjami wieniec pod pomnikiem T. Kościuszki. Na koniec części oficjalnej miała miejsce miła uroczystość wręczenia medalu ?Primus Inter Pares?, czyli honorowego wyróżnienia im. Juliana Ochorowicza,  płk. Zbigniewowi Kusiowi, kapelmistrzowi Radzymińskiej Orkiestry Dętej. Mszy i uroczystościom oficjalnym towarzyszył imponujący przemarsz ponad stu druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Radzymin oraz pocztów sztandarowych ze szkół i organizacji społecznych. Wieńce pod pomnikiem złożyło blisko trzydzieści delegacji. Zwieńczeniem oficjalnych uroczystości było odsłonięcie tablicy na budynku OSP Radzymin ku czci strażaków żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy pod wodzą Juliusza Dudzińskiego rozbrajali wroga w Radzyminie w 1918 r. Pięknie i patriotycznie przystrojona była hala ROKiS, która  w stulecie Niepodległości zmieniła się w salę koncertowo-teatralną. Część artystyczna rozpoczęła się od okolicznościowego koncertu Radzymińskiej Orkiestry Dętej w patriotycznym
i rozrywkowym repertuarze. Tłumy zgromadziło widowisko ?Ballada o tej, co nie zginęła?, przygotowane przez dzieci i młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej. Ostatnim
akcentem obchodów było przedstawienie teatralne ?Tak jest Panie Komendancie?, przygotowane przez młodych aktorów  z Teatru Maskarada.
W niecodzienny sposób oddali hołd Niepodległej mieszkańcy gminy Dąbrówka. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki,  na grobie żołnierzy z 1939 roku oraz pod dębem upamiętniającym ofiarę zbrodni katyńskiej  1940 roku mieszkańcy gminy przemaszerowali niosąc 100-metrową biało-czerwoną flagę. Uroczystości uświetnił też koncert ?Wiwat Niepodległa? w wykonaniu młodzieży z gminy Dąbrówka.
W gminie Klembów obchody Święta Niepodległości rozpoczęło złożenie kwiatów przy Pomniku poświęconym Walczącym Więzionym Poległym i Pomordowanym za  Ojczyznę na cmentarzu w Klembowie. Następnie w kościele św. Klemensa odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po zakończeniu mszy  w Gminnym Ośrodku Kultury w Klembowie odbył się koncert słowno-muzyczny upamiętniający Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.