Prowadzisz firmę? Konieczne przeczytaj!

biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

O zmianach w planowaniu zmian w 2019 roku rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Czy zmiana formy opodatkowania jest jeszcze możliwa?
? Do tej pory data 20 stycznia stanowiła dla przedsiębiorców prowadzących firmę datę graniczną, do której można było dokonać zmiany formy opodatkowania dochodów firmy na kolejny rok podatkowy. Od początku 2019 roku zmiana formy opodatkowania firmy jest możliwa poprzez zgłoszenie zmiany do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w nowym roku podatkowym.
? Co to dokładnie oznacza?
? Można powiedzieć, że swego rodzaju rewolucję. Z pewnością dla wszystkich przedsiębiorców termin ten został przesunięty o jeden miesiąc, czyli już nie 20 stycznia, a 20 lutego dla większości przedsiębiorców jest datą graniczną.
? Czyli to dobra informacja dla wszystkich, którzy chcą zmienić formę opodatkowania dochodów firmy w 2019 roku, a którzy jeszcze tego nie zrobili.
? Dokładnie tak. Gdybyśmy rozmawiali o tym 14 lutego 2018 roku, byłoby już za późno, aby zmienić formę opodatkowania na rok 2018. Natomiast 14 lutego 2019 roku to jeszcze ciągle jest dobry czas, aby zmienić formę opodatkowania dochodów na rok 2019.
? Jak dokonać takiej zmiany?
? Dla wszystkich przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej właściwą drogą na zawiadomienie Urzędu Skarbowego o zmianie formy opodatkowania jest złożenie wniosku CEIDG1. Wniosek ten można złożyć osobiście w dowolnym Urzędzie Gminy lub wysłać elektronicznie podpisany za pomocą profilu zaufanego ePUAP, albo za pomocą certyfikatu kwalifikowanego.
? Czyli ci, którzy chcą zmienić formę opodatkowania na 2019 mają na to czas do 20 lutego?
? Co do zasady tak, natomiast ten termin jest ruchomy i zależy od tego, w którym miesiącu przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w roku 2019.
? A można jaśniej?
? Myślę, że najlepiej zobrazuje to przykład: Jeżeli przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w roku 2019 w styczniu, to ten termin upływa dla niego 20 lutego. Jeżeli natomiast w styczniu nie osiągnął przychodów, a pierwszy przychód osiągnął w lutym, to ten termin upływa dla niego 20 marca. I tak analogicznie dla reszty miesięcy.
? A spośród jakich możliwości może wybierać przedsiębiorca?
? Podobnie jak w latach poprzednich są to zasady ogólne, podatek liniowy i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
? A która forma jest najbardziej korzystna?
? Na takie pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To sprawa bardzo jednostkowa i można na nią odpowiedzieć analizując sytuację każdego podatnika z osobna. Dodam, że domyślną formą opodatkowania są zasady ogólne ze stawkami podatkowymi 18 i 32 %. Z pewnymi ograniczeniami możliwy jest również podatek liniowy z jedną stawką 19 % oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, gdzie opodatkowany jest przychód, a nie dochód. Co do szczegółów to zawsze warto porozmawiać ze swoim zaufanym partnerem biznesowym.
? Czyli?
? Czyli ze swoim księgowym.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.