Przedsiębiorco ? czy już wiesz… czym jest split payment?

biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

O zmianach w podatku VAT rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem  ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Od 1 listopada zaczną obowiązywać nowe przepisy w podatku VAT. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?
? Rzeczywiście, już za miesiąc niektórzy przedsiębiorcy, za niektóre transakcje będą musieli obowiązkowo dokonywać płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, czyli tzw. split payment.
? Angielska nazwa wydaje się skomplikowana, zresztą polska nazwa też nie wydaje się wyjątkowo precyzyjna.
? Niemniej jednak do tego się sprowadza, właśnie do podzielenia płatności za fakturę na dwie kwoty. Sam mechanizm podzielonej płatności nie jest rozwiązaniem nowym. Obowiązuje już od ponad roku, od 1 lipca 2018 roku. Do tej pory jednak mógł być stosowany dobrowolnie przez podatnika płacącego za swoje zobowiązania. Od 1 listopada 2019 roku ta metoda regulowania płatności będzie obowiązkowa w przypadku dokonywania zapłaty za tzw. towary i usługi wrażliwe, które do tej pory objęte były reżimem odwrotnego obciążenia.
? Proszę powiedzieć jakie to towary i usługi.
? Dla dociekliwych Czytelników Życia Powiatu na Mazowszu podam, że dokładna lista towarów i usług znajduje się w załącznikach nr 11, 13 oraz 14 do ustawy o podatku od towarów i usług. Dla tych mniej gorliwych wymienię, że chodzi tu o wyroby hutnicze, tablety, notebooki, telefony komórkowe, konsole do gier, biżuteria, surowce wtórne, wyroby stalowe, dyski komputerowe. Jeśli chodzi o usługi to mowa tu o usługach budowlanych. Warto jednocześnie dodać, że oprócz obowiązkowej metody podzielonej płatności dla tych szczególnych towarów i usług nadal będzie możliwość dobrowolnego stosowania mechanizmu split payment do regulowania pozostałych płatności.
? Czy oprócz tego, że obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności będzie dotyczył wybranych towarów i usług to są jeszcze jakieś dodatkowe warunki jego stosowania?
? Tak, obligatoryjny mechanizm split payment będzie dotyczył faktur dokumentujących transakcje między podatnikami, jeżeli jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15.000,00 zł lub równowartość tej kwoty. Oznacza to, że w przypadku transakcji poniżej 15.000 zł mechanizm podzielonej płatności nie będzie obowiązkowy. Ale to, że nie będzie obowiązkowy nie oznacza, że nie będzie mógł być przez nabywcę stosowany. Wtedy będzie mógł być stosowany dobrowolnie.
? A dlaczego miałby być w ogóle stosowany?
-?Tu chodzi o zabezpieczenie interesów nabywcy. Jeśli nabywca zapłaci z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności, to przy założeniu, że w momencie dokonywania dostawy nie wiedział, ani też nie miał uzasadnionych przesłanek do tego, żeby przypuszczać, że sprzedawca nie zapłaci podatku VAT, to ta właśnie podzielona płatność chroni nabywcę przed solidarną odpowiedzialnością i tym samym nabywca uniknie zapłaty podatku za swojego kontrahenta, gdy ten okaże się oszustem podatkowym.
? Co jeszcze się zmieni?
? Na fakturach, które będą musiały być zapłacone przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności obowiązkowo pojawi się adnotacja ?mechanizm podzielonej płatności?. Zachęcam również do przestudiowania nowego Załącznika nr 15 do ustawy, który pojawi się w miejsce trzech poprzednich, bo mówi on o tym, że podzielona płatność dotyczyć będzie również handlu węglem, częściami samochodowymi, a także urządzeniami elektrycznymi.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.