Przygotowanie mazowieckich szpitali na czwartą falę pandemii

Aktualna sytuacja w szpitalach na Mazowszu

W związku z sytuacją epidemiologiczną Mazowiecki Urząd Wojewódzki podejmuje działania, które zapewniają dostępność leczenia pacjentom z Covid-19 przy zachowaniu dostępności do świadczeń dla pacjentów z innymi schorzeniami.  Wojewoda omówił stan przygotowania placówek do leczenia pacjentów z Covid-19 podczas cyklicznej wideokonferencji z dyrektorami szpitali z całego Mazowsza.  Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, na wszystkich poziomach zabezpieczenia w placówkach przygotowanych jest 807 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym zajętych jest 430 łóżek.[1][1]

Decyzje Wojewody

Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu.
W porozumieniu z MOW NFZ oraz dyrektorami szpitali w województwie mazowieckim, Wojewoda podejmuje działania dostosowane do zmieniających się wskaźników zachorowań,  poprzez wydawanie decyzji dotyczących zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz uruchomienie kolejnych szpitali tymczasowych na Mazowszu.

Obecnie na podstawie decyzji Wojewody działają  już 3 szpitale tymczasowe, które wyznaczone zostały jako placówki wiodące do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem (w Warszawie, Radomiu i Siedlcach), tak aby inne placówki mogły się skupić na leczeniu pacjentów z innymi schorzeniami. Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach na oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.    

Z uwagi na wzrost zakażeń Wojewoda podejmuje systematycznie decyzje, aby z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią liczbę łóżek. W październiku planowane jest powiększenie bazy łóżkowej do 100 łóżek w szpitalu tymczasowym w Siedlcach. Natomiast od 5 listopada jeden moduł dla chorych z COVID-19 ma uruchomić szpital tymczasowy w Ostrołęce. W październiku 30 łóżek dla pacjentów z Covid-19 uruchomi też SPZOZ w Przasnyszu (oddział psychiatryczny).

Miejsc w szpitalach nie zabraknie, ale pamiętajmy, aby przede wszystkim zapobiegać. Pacjenci, którzy są obecnie  hospitalizowani, zwłaszcza walczący o życie pod respiratorem to w ogromnej większości osoby niezaszczepione. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili przeciw Covid-19 ? aby zrobili to w trosce o swoje zdrowie, ale także ze względu na swoich bliskich, przyjaciół. Szczepiąc się chronimy nie tylko siebie, ale także wszystkich wokół. Szczepienie jest bezpieczne i pozwala nam zminimalizować ryzyko zakażanie, a nawet jeśli do niego dojdzie – uniknąć powikłań związanych z Covid-19, a także śmierci. Nie zapominajmy również, aby w sezonie jesiennym zaszczepić się przeciw grypie  ? apeluje Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Baza łóżkowa w liczbach

Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia są wolne miejsca dla pacjentów z Covid-19. Obecnie  przygotowanych jest 807 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 77 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 430 łóżek, w tym 61 łóżek respiratorowych. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia jest 301 miejsca, z czego zajętych jest 250. W szpitalach tymczasowych na Mazowszu obecnie hospitalizowanych jest 292 osoby. (stan na 14 października br.).

Szpital Południowy

W ostatnich tygodniach Wydział Zdrowia MUW odbył rozmowy z Zastępcą Prezydenta m.st. Warszawa Renatą Kaznowską oraz Członkiem Zarządu Spółki Solec Arturem Krawczykiem, dotyczące przygotowania szpitala tymczasowego w Warszawie do zwiększonej liczby hospitalizacji. Zarówno Zastępca Prezydenta m.st. Warszawa oraz przedstawiciel Zarządu Spółki Solec potwierdzili gotowość systematycznego uruchomienia kolejnych modułów dla pacjentów. Uchroni to pozostałe warszawskie szpitale przed nałożeniem na nie decyzji zapewniającej obowiązek przygotowania łóżek na potrzeby pacjentów z Covid-19. Zgodnie z przesłanym raportem, obecnie m.st. Warszawa  udostępniło 208 łóżek, w tym 40 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19, z czego zajętych jest 188 miejsc, w tym 37 łóżek respiratorowych.[2][2]

Dobro i zdrowie mieszkańców Mazowsza jest naszym wspólnym priorytetem. Mam nadzieję, że wszystkie deklaracje złożone przez przedstawicieli Miasta Stołecznego zostaną zrealizowane, oczekuję sprawnego udostępniania łóżek dla pacjentów z Covid-19 zgodnie z wydanym poleceniem. Sprawne udostępnienie łóżek w szpitalu tymczasowym w Warszawie jest kluczowe, w zakresie zapewnienia ciągłości świadczeń medycznych dla mieszkańców Warszawy i okolic.  ? powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego został  uruchomiony z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego, który wydał w tym zakresie polecenie władzom Miasta Stołecznego i zapewnił finansowanie dla wcześniejszego (niż zakładał harmonogram) uruchomienia placówki. Szpital Południowy jest wyznaczony jest jako placówka wiodąca w Warszawie i okolicach do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.[3][3] Zgodnie z umową[4][4] władze miasta Warszawy zobowiązały się do przygotowania i uruchomienia na potrzeby pacjentów z Covid-19 – 300 łóżek wraz z dodatkowym wyposażeniem, w terminie do 25 stycznia 2020 r. W związku z tym, 20 listopada 2020 r. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzje na zapewnienie 300 łóżek, w tym 80 miejsc respiratorowych. Celem utworzenia szpitala było wykorzystanie jego potencjału w jak najszerszym zakresie. Należy podkreślić, że po otrzymaniu decyzji, władze miasta nie kwestionowały realizacji jej treści. Zgodnie z prawem to organ założycielski (w tym przypadku m.st. Warszawa) odpowiada za organizacje pracy placówki i wdrożenie wszelkich procedur dla zapewnienia stosownej liczby łóżek, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi.

[1] Stan na 14 października br.

[2] Stan na 14 października br.

[3] Na sfinansowanie decyzji utworzenia Szpitala Tymczasowego, nałożonych na Miasto i na Spółkę Solec, Wojewoda przekazał łącznie 25,7 mln zł. dofinansowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki zostały przekazane na przyspieszenie prac budowlanych, oddanie obiektu do użytkowania, wyposażenie i uruchomienie Szpitala Tymczasowego.

[4] Umowa z 15 grudnia 2020 r. pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Wojewodę Mazowieckiego, a Miastem Stołecznym Warszawa, a Szpitalem Solec w sprawie utworzenia szpitala tymczasowego w budynku budowanego Szpitala Południowego.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Mazowsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozwój PSZOK-ów, zakup inteligentnych koszy do segregacji odpadów czy projekty proekologiczne – to część zadań, które otrzymały pieniądze z programu „Mazowsze dla gospodarki o [...]
0 komentarzy
Mazowsze na lato. Jeden region, tysiące pomysłów na podróż

Mazowsze na lato. Jeden region, tysiące pomysłów na podróż

Wakacje nie muszą oznaczać wielogodzinnych podróży i kosztownych wyjazdów. Mazowsze to region pełen różnorodnych atrakcji, które można odkrywać przez całe lato. Historyczne miasta, [...]
0 komentarzy
Nie trzeba jechać na Mazury. Mazowieckie kąpieliska zaskoczą nawet najbardziej wymagających

Nie trzeba jechać na Mazury. Mazowieckie kąpieliska zaskoczą nawet najbardziej wymagających

Lato na Mazowszu nie musi oznaczać dalekich wyjazdów. Region oferuje wiele atrakcyjnych miejsc do wypoczynku nad wodą, które z powodzeniem mogą konkurować z [...]
0 komentarzy
Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Zabierz flagę Mazowsza i ruszaj w drogę. Wakacyjna przygoda, która może wygrać tysiące złotych

Mazowsze inspiruje do odkrywania, podróżowania i dzielenia się wyjątkowymi chwilami. Tegoroczne wakacje mogą być nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także [...]
0 komentarzy
Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Jubileusz „Słonecznego” – 20 edycja połączeń Kolei Mazowieckich nad morze

Wakacyjne połączenia Kolei Mazowieckich wracają na kolejowy szlak w wyjątkowej atmosferze. Nadchodząca edycja upłynie pod znakiem jubileuszu. Będzie to już 20 uruchomione połączenie [...]
0 komentarzy
Koleje Mazowieckie odebrały kolejne nowoczesne pociągi FLIRT

Koleje Mazowieckie odebrały kolejne nowoczesne pociągi FLIRT

Koleje Mazowieckie konsekwentnie rozwijają i unowocześniają swój tabor. Do floty przewoźnika dołączyło właśnie sześć kolejnych nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych ER160 FLIRT, realizowanych w [...]
0 komentarzy

Mazowsze wspiera rozwój społeczności energetycznych – ponad 6,4 mln zł dla gmin

Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchamia drugą edycję programu wsparcia lokalnej energetyki. W ramach „Mazowsze dla społeczności energetycznych 2026” do gmin trafi ponad 6,44 mln [...]
0 komentarzy
Darmowe badania okulistyczne bez skierowania

Darmowe badania okulistyczne bez skierowania

Samorząd województwa mazowieckiego zaprasza dorosłych mieszkańców Legionowa i powiatu legionowskiego na darmowe badania wzroku. Aby wziąć w nich udział, nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy [...]
0 komentarzy

Czterech laureatów Dzieła Życia

Tegoroczna jubileuszowa edycja Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida jest wyjątkowa. Po raz pierwszy Samorząd Województwa Mazowieckiego wręczy aż cztery statuetki za całokształt twórczości. [...]
0 komentarzy
XXV sesja sejmiku

XXV sesja sejmiku

Wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz 47 mln zł dla samorządów na programy obejmujące energetykę, gospodarkę odpadami i sport – [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.