Różne zabiegi na różne dolegliwości

Istnieje wiele metod rehabilitacji i zabiegów by pozbyć się bólów kręgosłupa czy też dolegliwości innych części ciała i przywrócić maksymalną osiągalną sprawność fizyczną. Same nazwy zabiegów takie jak krioterapia, okłady fango czy laser biostymulacyjny niewiele nam mówią. Jan Friemann, magister fizjoterapii i współwłaściciel NZOZ Kompleksowa Rehabilitacja Lecznicza mieszczącej się przy ulicy Wileńskiej 51 w Wołominie, wyjaśnia jak wykonuje się niektóre z zabiegów rehabilitacji.

– Oferta jaką kieruje Pan do osób mających problemy z bólem kręgosłupa bądź innymi częściami ciała jest bardzo bogata, jednakże sama nazwa nic nie mówi. Proszę wyjaśnić na czym polega zabieg krioterapii? Przy jakiego typu bólach lub urazach zaleca się zastosowanie tej metody?
– Lecznicza moc zimna ? Krioterapia. Przy tej metodzie wykorzystywany jest ciekły azot. Aplikowany jest przez specjalne urządzenie regulujące wypływ gazu. Temperatura wylotu z dysz sięga -180 C.
Krioterapia to fantastyczny zabieg dający dużą poprawę w dolegliwościach bólowych, a zwłaszcza dla osób bezpośrednio po urazach kości, stawów czy też mięśni ( do 5 dni po urazie). W fazie I duże schłodzenie powoduje niedotlenienie tkanek poprzez skurcz naczyń, a więc hamuje krwawienie i wysięk co doprowadza do zmniejszenia obrzęku.
W fazie II zabiegu, poprzez wypchnięcie krwi do naczyń powierzchownych i duże przekrwienie, zmniejsza się napięcie mięśniowe, a w efekcie działa silnie przeciwbólowo.
Z zabiegu krioterapii często korzystają pacjenci chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawu w przebiegu dny moczanowej, bóle kręgosłupa czy bóle stawów kolanowych.
– Czy zabieg wykonuje się codziennie czy co jakiś czas?
– Jest to zabieg, który można wykonać przed ćwiczeniami lekarskimi. W zależności od wskazań czy indywidualnych potrzeb pacjenta, krioterapię można wykonywać dwa razy dziennie.
– Dużo się słyszy ostatnimi czasy o zastosowaniu lasera w rehabilitacji, na czym polega ta metoda? Czy w NZOZ Kompleksowa Rehabilitacja Lecznicza można skorzystać z tego rodzaju zabiegu?
– Owszem, oferujemy Laser-biostymulacyjny. Terapia laserem przynosi potwierdzone w badaniach oraz praktyce duże efekty lecznicze. Stymuluje wzrost syntezy DNA i RNA, przyśpiesza procesy metaboliczne w komórce oraz zwiększa poziom wapnia. Podnosi poziom endorfin. Bardzo dobre rezultaty leczenia laserem odnosi się w terapii narządów ruchu, takich jak łokieć tenisisty czy golfisty, bóle przeciążeniowe kręgosłupa, schorzenia krążka międzykręgowego, nerwobóle (rwa barkowa, rwa kulszowa, rwa udowa), dolegliwości bólowe na tle zmian zwyrodnieniowych, w zespole tzw. zamrożonego barku czy też cieśni barkowej, bóle stopy spowodowane obecnością ostróg piętowych, stany po zabiegach operacyjnych.Dodatkowo laser zalecany jest w stopie cukrzycowej.
Przy większych obszarach objętych bólem np. bóle kręgosłupa lędźwiowego dobry rezultat osiągamy dzięki stosowaniu nowego naszego nabytku – lasera ze skanerem.
– Czy każdy możne skorzystać z zabiegów, o których mówimy?
– Każdy z wymienionych zabiegów wymaga konsultacji lekarza lub fizjoterapeuty, gdyż posiada dużą ilość przeciwwskazań. Każda osoba cierpi na inne schorzenia, dlatego też ważna jest indywidualna konsultacja z fizjoterapeutą.
– W pańskiej placówce można skorzystać z urządzenia do okładów Fango. Jak działają okłady i przy jakich dolegliwościach są stosowane?
– Nie każda placówka może pochwalić się urządzeniem do okładów Fango. Kiedyś takie zabiegi wykonywano tylko w sanatoriach. Fango to glinka pochodzenia wulkanicznego. Swoje zalety posiada dzięki działaniu wody termalnej, szczególnie siarczkowo-siarkowodorowej. Okład Fango rozgrzany do odpowiedniej temperatury nakłada się na chore miejsca. Stosowany jest przy chorobach przeciążeniowych narządów ruchu oraz nerwobólach. Bardzo dobrze poprawia funkcjonalność i zmniejsza dolegliwości bólowe stawów kolanowych oraz stawów dłoni i stóp.

Jedno przemyślenie nt. „Różne zabiegi na różne dolegliwości

  1. Wielu wyżej opisanych kłopotów zdrowotnych można uniknąć jadając zgodnie ze swoją grupą krwi… Natomiast mając już „wyhodowane” pewne choroby na pewno warto zastosować wspomaganie leczenia korzystając ze wskazówek D’Adamo. Warto też od czasu do czasu oczyścić sobie stawy wywarem z liści laurowych jak radzą to w swych książkach profesorowie Tombak i Nieumywakin… Osoby, które to sprawdziły… potwierdzają ustąpienie „trzeszczenia” które się pojawia m.in. w wyniku niewłaściwego odżywiania

Możliwość komentowania jest wyłączona.