Aldona Dzwonkowska – Zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie cz. I

Zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw z dnia 10 czerwca 2010 r. ?Przemoc w rodzinie ma miejsce gdy zachodzi przewaga sił jednej ze stron, naruszająca prawa i dobra osobiste drugiej strony, a także powodująca cierpienie i szkody. Ofiara jest słabsza, zależna od sprawcy.?

Przemoc domowa rzadko jest zjawiskiem jednorazowym, znacznie częściej jest procesem długim, powtarzającym się.  Skala zjawiska przemocy w rodzinie jest trudna do oszacowania, ze względu na to, że dotyka najbardziej osobistych sfer życia człowieka. Sejm uchwalił zmiany w ustawie, która weszła w życie 1 sierpnia 2010 r. co z pewnością pozwoli zwiększyć pomoc ofiarom przemocy w rodzinie, a także wzmocni izolację sprawców oraz rozwój profilaktyki zapobiegania przemocy. To główne założenia nowelizacji tejże ustawy. Ustawa nakłada na samorząd gminy zadania, które ma realizować, są to min: tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy, prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, opracowywanie i realizacja programów ochrony ofiar przemocy w rodzinie. Istotne jest też podejmowanie działań mających na celu poprawę sytuacji rodzin zagrożonych zjawiskiem przemocy w rodzinie poprzez min. przygotowanie materiałów o charakterze informacyjnym i edukacyjnym, promowanie efektywnych sposobów rozwiązania konfliktów w rodzinie, udział osób i grup zawodowych w specjalistycznych szkoleniach z zakresu przeciwdziałania przemocy. Rozszerzono też kompetencje wojewody w zakresie kontroli i nadzoru nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy.
Ustawa wprowadza też do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakaz stosowania kar cielesnych, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka przez osoby wykonujące władzę rodzicielską, sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. Szczególnie ważna jest możliwość odebrania dziecka przez pracownika socjalnego w związku z przemocą w rodzinie w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Po odebraniu dziecko powinno być umieszczone w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Pracownik socjalny obowiązany jest do poinformowania sądu opiekuńczego o podjętych czynnościach. Powyższa sytuacja może mieć miejsce, gdy opiekun dziecka jest nietrzeźwy lub znajduje się pod wpływem środka odurzającego.
Problem przemocy w rodzinie, wiąże się najczęściej z alkoholizmem i złym stanem finansowym rodziny. Występuje w środowiskach patologicznych a także w tzw. ?Dobrych rodzinach?. Z pewnością problem ten jest bardzo duży, ale rzadko kto deklaruje, że jest ofiarą przemocy. Najczęściej ofiarami padają kobiety, dzieci. Bardzo trudno przekonać kobiety do walki o swoje prawa, przeciwstawiania się oprawcy. Zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny prowadzą do poważnych naruszeń norm moralnych i prawnych, tragicznych skutków psychologicznych a także w niektórych przypadkach do okaleczeń lub zabójstw.    c.d.n.