Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji

Marcin Piórkowski 1__pp

W niedzielę, 27 maja w Parku Miejskim w Ząbkach odbędzie się II Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych. O elektromobilności i samochodach z napędem elektrycznym z Marcinem Piórkowskim, inicjatorem i organizatorem tego wydarzenia rozmawia Aleksandra Olczyk

– Jest Pan inicjatorem i organizatorem odbywającego się po raz drugi Zlotu Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych w Ząbkach. Skąd pomysł na organizację tego wydarzenia?
– Witam Szanownych Czytelników. Zajmuję się zawodowo samochodami od 11 lat, jest to moja wielka pasja. W 2014 roku zainteresowały mnie samochody elektryczne, jako zawodowiec spotkałem się dzięki temu z całkowicie innymi rozwiązaniami technologicznymi, można powiedzieć, że zakochałem się w samochodach po raz drugi. W 2016 roku usłyszałem o organizowanym przez Burmistrza Miasta Ząbki konkursie na budowę pojazdu mobilnego, oczywiście o napędzie elektrycznym. Zainteresował mnie ten projekt, udałem się do Urzędu Miasta z propozycją, iż mogę jako atrakcje podstawić kilka moich samochodów elektrycznych do jazd testowych dla gości. Niestety okazało się, że do konkursu nie dojdzie z powodu braku chętnych. Postanowiłem pomóc i zaproponowałem zorganizowanie pierwszego
w Polsce Zlotu Samochodów Elektrycznych I Hybrydowych. Nie było to proste przedsięwzięcie, gdyż
w tamtym czasie zainteresowanie tematyką było małe, ale udało się. Pierwszy Zlot wzbudził ogromne zainteresowanie i dzięki temu odbyła się również pierwsza edycja konkursu na budowę pojazdu elektrycznego.
– Utworzył Pan także Stowarzyszenie Ekozlot.pl Rozwój Elektro-mobilności – co jest jego celem?
– Po pierwszej edycji Zlotu poznałem kilku miłośników elektromobilności,  stwierdziłem że to do dobry czas by zrzeszyć nas w instytucje wspierającą rozwój tego sektora i tak powstało Stowarzyszenie Ekozlot.pl Rozwój Elektro-mobilności. Nasze stowarzyszenie, można powiedzieć, zrzesza profesjonalistów jeżeli chodzi o ten sektor aut, są w nim absolwenci i studenci Politechniki Warszawskiej z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych oraz Wydziału Elektrycznego , inżynierowie z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz wieloletni użytkownicy samochodów elektrycznych.
Głównym celem naszego stowarzyszenia jest propagowanie zmiany w motoryzacji ze spalinowej na elektryczną , obalanie mitów i negatywnych opinii na temat elektryków, wspieranie rozwoju infrastruktury ładowania jako najważniejszego aspektu w pierwszym etapie rozwoju elektromobilności.  Tylko duża ilość punktów ładowania zapewni rozwój temu sektorowi. Aby móc osiągnąć te cele musimy przekonywać społeczeństwo bezpośrednio do zakupu takiego samochodu, więc między innymi dlatego organizujemy Zlot, gdzie użytkownicy tradycyjnych aut, sceptycy, niezdecydowani mogą na własnej skórze przekonać się o zaletach tego typu aut. Zlot w Ząbkach jest naszym głównym eventem, lecz przez cały rok pokazujemy i propagujemy elektromobilność nie tylko w wielu miejscach w Polsce, ale również na świecie. Zostaliśmy zaproszeni do USA i w radio Chicago przekonywaliśmy kierowców z tego najbardziej rozwiniętego motoryzacyjnie kraju na świecie o konieczności zmian w motoryzacji.
– Jak ocenia Pan perspektywy rozwoju pojazdów elektrycznych w Polsce?
– Rozwój tego sektora jest trudny, ponieważ gdy rozwijała się tradycyjna motoryzacja spalinowa nie miała ona innej praktycznie konkurencji, w tym momencie przeciętny użytkownik auta jest nakłaniany na zamianie auta spalinowego, które już dobrze zna na te napędzane prądem i nie każdy jest do tego przekonany. Ważną rzeczą jest wsparcie Państwa i tu powoli widać rozwój tego zjawiska. Oczywiście nie oczekujmy, że Państwo kupi lub w połowie zapłaci za taki samochód, rozwój ma polegać na zainteresowaniu przedsiębiorców tym sektorem i ich chęci inwestowania w rozwój branży. Jeżeli dla nich zrobimy ułatwienia, to bez wątpienia pojawią się nowe podmioty. Jest to duża szansa na poukładanym rynku motoryzacyjnym dla nowych graczy. Polska ma znakomitą kadrę inżynierską, niestety wszystkie projekty finalnie realizuje się za granicą. To musi się zmienić i nasze stowarzyszenie działa na wielu płaszczyznach, samochody elektryczne to bez wątpienia pewna przyszłość, wszystkie światowe koncerny inwestują miliardy w rozwój tego sektora, a Polska musi być w tej czołówce. Przyszłością rozwoju tego sektora jest kadra naukowa, która będzie potrafiła wykorzystać nowe technologie. Obecnie tworzony jest projekt – „Polski samochód elektryczny”, który jest realizowany przez spółkę koordynującą Electromobility Poland, na ten czas został zaakceptowany projekt nadwozia i rozpoczęty proces ustalania technologii i parametrów tego samochodu. Wierzę, że cały pomysł w końcu ujrzy światło dzienne i pokaże niedowiarkom, że Polak potrafi.
– Drugi Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych to nie tylko wydarzenie dla kierowców, ale dla całych rodzin i dzieci dla których przygotowaliście wiele atrakcji.
– Tor z małymi samochodami elektrycznymi, konkursy plastyczne, malowanie starych spalinowych samochodów jako pożegnanie z tamtą motoryzacją, samochody sterowane napędzane z ogniw wodorowych, zabawy sportowe. Rozwój przez zabawę . Zapraszam wszystkie dzieci z naszego Powiatu wraz z rodzinami na Drugi Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych w Ząbkach 27 maja 2018r Park Szuberta start godz. 13:00

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.