Samorządy z promesami. Na Mazowszu powstaną nowe miejsca opieki nad maluchami

Blisko 58,9 mln złotych trafi w tym roku do samorządów  i podmiotów prywatnych z województwa mazowieckiego, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski w czwartek wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu ?Maluch+?.

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu w tegorocznej edycji programu ?Maluch+?, dzięki któremu rozbudowywana jest sieć żłobków i klubów dziecięcych.

Miliony na nowe żłobki i kluby dziecięce

W 2020 roku na tworzenie nowych miejsc i utrzymanie już istniejących miejsc opieki nad maluchami przeznaczono 450 mln złotych. O dofinansowanie mogły starać się samorządy i podmioty prywatne, w tym pracodawcy.

Na razie poznaliśmy wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki. Ministerstwo poinformowało, że w całej Polsce na ten cel zostanie przeznaczone 336,6 mln złotych. Dzięki temu tylko w tegorocznej edycji programu powstanie ok. 24,8 tys. miejsc opieki nad maluchami w 817 żłobkach, klubach dziecięcych
i u opiekunów dziennych.

Program ?Maluch+? w wachlarzu naszych prorodzinnych rozwiązań zajmuje szczególne miejsce. Dzięki niemu powstaje infrastruktura ważna dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Samorządy rozumieją potrzeby swoich mieszkańców, uruchamiają nowe placówki, dzięki czemu
z każdym rokiem dostępność żłobków i klubów dziecięcych poprawia się ? mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maluch+ 2020 w województwie mazowieckim

Maluch+ w edycji na rok 2020 będzie miał również swoją odsłonę na Mazowszu. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w tym roku:

  • blisko 58,9 mln złotych trafi do samorządów i podmiotów prywatnych
    z Mazowsza, które uruchomią nowe instytucje lub nowe miejsca w istniejących już żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna;
  • w województwie powstanie dokładnie 5 055 nowych miejsc opieki nad maluchami;
  • powstanie 17 instytucji w gminach, które do tej pory nie miały u siebie żłobka czy klubu samorządowego. To drugi wynik w kraju.

? Co nas szczególnie cieszy, z każdą edycją powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku mamy aż 110 takich gmin w całym kraju ? mówi Podsekretarz Stanu w MRPiPS Kazimierz Kuberski. ? Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu instytucji. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących miejsc opieki nad małymi dziećmi ? dodaje.

Promesy dla samorządów

Kazimierz Kuberski, podczas czwartkowej konferencji w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie wręczył gminom promesy dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu ?Maluch+?.

Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu ?Maluch+? w instytucjach publicznych, utworzonych ze środków programu we wcześniejszych edycjach  i w instytucjach niepublicznych zostanie ogłoszone do 14 lutego br.

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec 2019 roku w całej Polsce funkcjonowało ponad 6,2 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. W województwie  mazowieckim było to odpowiednio 1747 placówek i ok. 35,2 tys. miejsc opieki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.