Siarczany i ich poziom w wodach pitnych

Woda kranowa, źródlana czy mineralna, stanowią źródło różnych minerałów ? wapnia, fluoru, sodu, żelaza. Obecne są w nich również siarczany, które dostają się do wody m.in. na skutek wymywania skał osadowych, opadów atmosferycznych czy z zanieczyszczeń przemysłowych. Wody naturalne bez siarczanów spotykane są bardzo rzadko. Siarczany zazwyczaj występują w wodzie w ilości nie mającej istotnego znaczenia zdrowotnego. Przepisy Ministra Zdrowia dopuszczają zawartość tych związków w wodzie pitnej do 250 mg/l. Większa ich ilość może przyczyniać się do gorzkiego posmaku wody, a także negatywnego wpływu na układ pokarmowy (efekt przeczyszczający i odwodnienie). W Polsce pitne wody siarczanowe o stężeniu powyżej 250 mg/l raczej nie są spotykane.

Czy siarczany mogą być obecne w wodzie dla dzieci?

Na zawartość siarczanów należy zwrócić uwagę wybierając wodę dla niemowląt i dzieci do lat 3. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież jasno wskazuje, że woda dla najmłodszych powinna zawierać do 20 mg/l siarczanów, czyli powinna być wodą ?niskosiarczanową?. Wybierając wodę dla dzieci, warto kierować się specjalnym oznaczeniem, które będzie gwarantowało jej odpowiednią jakość.

Które wody zawierają mało siarczanów?

Pasternakiewicz i wsp. w 2014 roku (Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 788-793) opublikowali wyniki badań przedstawiające m.in. zawartość siarczanów w wybranych wodach źródlanych i mineralnych dostępnych na rynku polskim.

Stężenie siarczanów do 20 mg/l stwierdzili w wodach takich jak (kolejność podana losowo):

  • Żywiec Zdrój niegazowana (woda źródlana),
  • Żywiec Zdrój gazowany (woda źródlana),
  • Cisowianka niegazowana (woda mineralna),
  • Nałęczowianka niegazowana (naturalna woda mineralna),
  • Nałęczowianka gazowana (naturalna woda mineralna),
  • Kinga Pienińska (naturalna woda mineralna),
  • Aqua niegazowana (woda źródlana),
  • Woda Źródlana ?Biedronka? niegazowana.

Źródło:  Polskie Towarzystwo Dietetyki
http://www.portaldietetyka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.