Co się pije w Argentynie

O tym co najchętniej piją Argentyńczycy i Urugwajczycy z Niną Miller rozmawia Aleksandra Olczyk

ar03

Czy w Argentynie i Urugwaju herbata jest popularnym napojem ?

Zdecydowanie nie jest :)

Znajdą się oczywiście jakieś dziwolągi (czytaj – emigranci) którzy piją herbatę. Jeśli się uprzesz, to herbatę dostaniesz w restauracji, ale?.. lepiej tego nie pić :)

W supermarketach jest zwykle kilka gatunków herbaty w torebkach (w Argentynie produkcji lokalnej), nieco lepszą można dostać tam, gdzie mieszka mniejszość chińsko-azjatycka, ale to praktycznie dotyczy tylko Buenos Aires i Montevideo. W mniejszych miastach nie ma na herbatę popytu.

W takim razie jakie inne napoje są popularne w Argentynie i Urugwaju ?

Ah, a to zupełnie inna sprawa. Yerba mate. Rano, w południe i wieczorem. Mate pije się ciągle.

W Argentynie nie aż tak bardzo – zwłaszcza w Buenos Aires, bo to kosmopolityczne miasto – ale na prowincji argentyńskiej i w Urugwaju – pije się ciągle i bezustannie.

Urugwajczyk ma termos i naczynko na mate przyrośnięte na stałe do ramienia, nosi je ze sobą absolutnie wszędzie. Nie raz zastanawiałam się, jak oni to robią: wchodzi człowiek do autobusu, w jednej ręce ma materę, pod pachą termos, torbę, wyciąga bilet i jeszcze jakoś się trzyma, żeby się nie przewrócić gdy autobus rusza. Niepojęte!

I oni tak wszędzie – w autobusach, w samochodach, na ulicy i oczywiście w pracy. Ba. Nawet gdy siedzą na plaży w upalny dzień, to najczęściej tez piją mate?

Jak przygotowuje się mate ?

Mate zwykle zaparza się gorącą wodą – jej temperatura nie powinna przekraczać jednak 70 st C. Gdy tak się stanie, mate jest przeparzona, gorzka niedobra i szkodliwa. Dlatego praktycznie w każdym sklepie z AGD można dostać elektryczny czajnik z czujnikiem temperatury zaznaczonym jako ?mate?. Ustawiamy, włączamy do prądu i urządzenie samo się wyłącza po osiągnieciu zadanej temperatury.

W Paragwaju mate w lecie (prawdopodobnie ze względu na temperatury) zaparza się?. lodem. Zamiast zalewać wodą, wrzuca się kostki lodu. Po roztopieniu efekt taki sam – tyle, ze mate jest zimna :)


Nina Mazur Miller.

Na emigracji od 20 lat w tym 14 lat w Kalifornii, 4 lata w Argentynie, od dwóch lat w Urugwaju. Blogerka, zawodowo inżynier jakości oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.