Sieć wartości 100 milionów

Z Robertem Roguskim, burmistrzem Miasta Kobyłka rozmawiamy między innymi o zrealizowanej inwestycji kanalizacyjnej i budowie przykanalików dla mieszkańców posesji nieuwzględnionych w ramach Funduszu Spójności.– Czy Kobyłka zamknęła już rozdział budowy sieci kanalizacji?
– Budowę w ramach Funduszu Spójności zakończyliśmy 31 grudnia 2009 r. Jednak projekt zakończy się formalnie 31 grudnia br., a w lutym 2011 przekażemy Raport końcowy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozliczenie refundacji dokonanych wydatków nastąpi w przyszłym roku. Prace budowlane jednak nie ustały. Zgodnie z obietnicami budujemy obecnie, już wyłącznie ze środków gminnych, odgałęzienia kanalizacji sanitarnej tym chętnym mieszkańcom, których posesje nie zostały objęte projektem ?unijnym?.
– Czy już można podsumować korzyści inwestycji?
– Ponad 80% ulic ma w Kobyłce sieć kanalizacyjną, a blisko 4 tys. osób już korzysta z nowowybudowanej sieci. Czas realizacji projektu był to bez wątpienia czas pracowity. Wymagania postawione przed nami wydawały się wręcz karkołomne. Budowie ponad 100 km sieci, 47 przepompowni i 2000 przyłączy w tak krótkim czasie towarzyszyła nieustanna mobilizacja. Ale zadanie wykonane zostało profesjonalnie, w klimacie współpracy i wyrozumiałości mieszkańców miasta. Realizacja zadania przy udziale środków z Unii Europejskiej wymagała zaangażowania wyjątkowo dużych środków finansowych, ale jej efektem jest sieć o wartości ok. 100 milionów złotych. Teraz, aby projekt mógł zostać zamknięty, musimy wykazać pozytywne efekty w zakresie ochrony środowiska.
– Czy budżet gminy udźwignął inwestycję?
– W zakresie wydatkowania środków budżetowych musimy przestrzegać ustawy o finansach publicznych.
Prawidłowość gospodarowania środkami finansowymi została potwierdzona przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Warszawie w dniu 14 września 2010 r. uchwałą Nr 177/W/10 w sprawie wydania opinii o przedłożonej przez Burmistrza Miasta Kobyłka informacji o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2010 r. W sprawach finansowych jestem umiarkowanym optymistą i choć z góry było wiadomo, że kanalizacja pochłonie ogromne środki, to mimo to, dzięki znakomitej współpracy z Rada Miejską, udało się wygospodarować środki na inne, mniejsze inwestycje.
– Ilu mieszkańców przyłączyło swoje posesje do nowej sieci?
– Do końca września wpłynęło 1650 wniosków o wydanie warunków na podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej. W tym 1050 podpisało umowę i zostało podłączonych. Zachęcam naszych mieszkańców do podłączania się. Gmina Kobyłka zaoferowała bardzo korzystne warunki. Właściciele posesji nie muszą ponosić niemałych wydatków związanych z projektowaniem przyłączy kanalizacyjnych. Przy takim udziale gminy do zgłoszenia budowy w PWiK wystarczą warunki techniczne, wydane bezpłatnie przez Urząd Miasta. Dzięki temu w Kobyłce koszt podłączenia się do sieci jest stosunkowo niski.
– Przypomnijmy kolejne kroki, które trzeba wykonać, aby przyłączyć się do sieci.
– Po pierwsze: zwrócić się do urzędu o wydanie warunków technicznych (nieodpłatnie), po drugie zgłosić budowę w PWiK w Wołominie (na druku otrzymanym w tut. urzędzie) ? to koszt 246 zł i po trzecie zrealizować przyłącze we współpracy z wybranym przez siebie wykonawcą. Tu koszt uzależniony jest od odległości do studzienki. Po zakończeniu budowy należy podpisać umowę w PWiK.
– A wspomniane przez Pana bieżące prace budowlane kogo dotyczą?
– Równolegle z wydawaniem warunków technicznych budujemy przykanaliki do posesji tam, gdzie nie zostały one uwzględnione w projekcie Funduszu Spójności. Przed nami około 3000 takich adresów. Jeszcze w tym roku wykonamy kolejne przykanaliki w ul. Załuskiego oraz, po rozstrzygnięciu przetargu, w ulicach Żymirskiego, Kościelnej, Wygonowej, Rejtana, Konowrockiego, Warszawskiej. Projekty powstają także dla osiedli Nadarzyn i Maciołki.

Rozmawiała Teresa Urbanowska

2 przemyślenia nt. „Sieć wartości 100 milionów

Możliwość komentowania jest wyłączona.