Sól – jaką wybrać i do czego stosować

DDC_1257-1a

Soli używamy praktycznie każdego dnia. Nawet jeśli sami nie dodajemy jej do potraw, to i tak sól spożywamy. Warto więc czasem zastanowić się czym właściwie doprawiamy lub konserwujemy nasze jedzenie.
Nie zamierzam nikogo przekonywać, że ta czy inna sól jest zdrowsza i lepsza od pozostałych, ale czasem warto wiedzieć, kiedy i do jakich potraw poszczególne rodzaje soli stosować .
Warto przy tym pamiętać, że sól wzmacnia działanie przypraw roślinnych, dlatego najpierw solimy potrawę, a dopiero  później dodajemy przyprawy

Sól kamienna jest znana i używana od starożytności, kiedyś traktowano ją jako walutę. Wydobywa się ją w postaci bloków, brył i kamieni. Nieoczyszczona sól kamienna zawiera bogactwo minerałów (magnez, wapń, potas, żelazo, mangan, cynk, selen i jod). W zależności od miejsca wydobycia oraz składu mineralnego może mieć różne kolory i smak.

 • różowa sól z Himalajów – wydobywana w Pakistanie we wschodnim pasie Karakorum na głębokości około 400 – 600 metrów. Niezwykle czysta sól krystaliczna zawierająca oprócz chlorków, magnezu, cynku, siarczanów i żelaza prawie 80 innych substancji mineralnych i elektrolitów. Uważana jest za najzdrowszą ze wszystkich soli. Można stosować zarówno w procesie gotowania, jak i do dekoracji potraw przed ich podaniem. Sprawdza się jako sól do kąpieli oraz do inhalacji. Występuje w kilku wersjach w zależności od wielkości kryształów. Obecnie jest to jedna z najlepszych dostępnych w Polsce soli kamiennych i zarazem przystępna cenowo. Różowa sól z Himalajów świetnie komponuje się z wszelkimi ziołami, a tym samym jest idealnym składnikiem mieszanek przyprawowych i soli smakowych.
 • niebieska sól irańska – swój kolor zawdzięcza zawartości sylwinu. Dodaje się ją do potraw na krótko przed podaniem ich na stół. 
 • Kala namak – czarna sól himalajska o charakterystycznym słono-gorzkawym smaku i ostrym zapachu. W jej skład wchodzą głównie chlorek sodu oraz niewielkie ilości siarczanu sodu, siarczku żelaza i siarkowodoru, który nadaje tej soli zapach i smak…. zgniłych jajek. Stosowana jest głównie do ostrych sosów i dipów oraz pikantnych przekąsek. Niewielka ilość kala namak dodana do tofu nadaje mu smak sałatki jajecznej. Ze względu na swój specyficzny smak kala namak nie każdemu będzie odpowiadać.
 • sól z Maras (zwana też solą peruwiańską) – produkowana jest w warzelni usytuowanej na zboczu góry Maras. Po odparowaniu wody pochodzącej z usytuowanych we wnętrzu góry  źródeł, solny osad zbierany jest szpatułkami i usypywany w specjalne kopczyki zgodnie z tradycyjnymi, sięgającymi czasów Inków metodami. Sól z Maras jest wilgotna, blado różowa. Doskonale komponuje się z potrawami mięsnymi.
 • sól boliwijska Mirroir (różowo-pomarańczowa) – pochodzi z prehistorycznego słonego jeziora. Wydobywana jest w Andach na głębokości prawie 4000 metrów. Swoją barwę zawdzięcza wysokiej zawartości tlenku żelaza i niskiej zawartości sodu. Jest bardzo intensywna w smaku.

Sól morska – powstaje przez odparowanie wody morskiej o dużym zasoleniu. Zawiera mniejsze ilości sodu niż sól kamienna,  ale wiele minerałów m.in. magnez, potas, wapń, lit, selen, cynk.
W zależności od miejsca wydobycia, zawartość jodu w soli morskiej waha się w przedziale od. 0,5 do 5 mg na kilogram soli

 • Maldon Sea Salt – według legendy, sól ta została po raz pierwszy wyprodukowana w Maldon (hrabstwo Essex, Wielka Brytania)  prawie dwa tysiące lat temu przez niewolników jednego z dowódców legionów rzymskich. Charakteryzuje się płaskimi kryształkami soli. Ma krystalicznie czysty morki smak, bez efektu goryczki, dzięki czemu idealnie podkreśla smak drobiu, czerwonego mięsa, sosów i dipów oraz zup. Należy ją stosować na krótko przed serwowaniem potrawy. Można ją kupić tajże w postaci edzonej.
 • Fleur de la sel (fr) lub Flor de sal (hiszp) czyli kwiat soli morskiej jest produkowany w krajach basenu Morza Śródziemnego, Portugalii i Indiach. Powstaje przez powolne odparowywanie wody morskiej z płytkich basenów (zwanych salinami) pod wpływem słońca i wiatru. Zbierany ręcznie kwiat soli morskiej charakteryzuje się delikatnym smakiem.
 • Sel de Guérande czyli sól szara z Guérande to ręcznie zbierana, pochodząca  ze słonych bagien półwyspu Guérande (zachodnie wybrzeże Francji), nierafinowana i nieoczyszczana sól morska. Delikatna w smaku doskonale pasuje do warzyw, ryb oraz białych mięs.
 • sól z Morza Martwego – charakteryzuje się niską zawartością chlorku sodu, ale jest bogata w związki krzemu, wapnia, magnezu, potasu, żelaza, jodu, fluoru, bromu, sodu i glinu. Wykorzystywana jest głównie w kosmetyce i dermatologii.
 • australijska sól czerwona (sól „murray river”) – pozyskiwana jest przez odparowywanie wody rzeki Murray, w miejscu w którym wpada ona do morza. Kryształki murray river salt przypominają kształtem płatki kukurydziane o delikatnym, różowym kolorze, który zawdzięczają  zawartości pochodzącego z glonów karotenu. Może być stosowana zarówno w trakcie gotowania, jak i bezpośrednio przed podaniem na stół. Dobrze pasuje do pieczonych mięs.
 • czarna sól z Hawajów (Black Lava)  –  zawdzięcza swój kolor lawie wulkanicznej. Sól ta jest produkowana na wyspie Molokai. Wykorzystywana jest głównie do grillowanych ryb, oraz do doprawiania wszelkich sałat, mięs i owoców morza. Należy ją dodawać w ostatniej fazie przygotowywania potrawy.
 • czerwona sól z Hawajów (Alaea Hawaiian Sea) – otrzymywana jest przez odparowanie wody zawierającej chlorek sodu i czerwoną glinę – alaea. Smak soli czerwonej jest ziemisty, bardzo intensywny. Używa się jej do czerwonego mięsa z rusztu i jagnięciny.
 • sól morska z Camargue  – zbierana jest ręcznie w położonych na południu Francji salinach Camargue  (jedno z najbardziej cenionych  na świecie miejsc pozyskiwania soli morskiej). Zawiera wiele mikroelementów i składników mineralnych m.in.  wapń, magnez, potas. Używana jest do sosów typu winegret, ryb, marynat mięsnych oraz potraw pieczonych w skorupie solnej.

Sól warzona to rafinowana czyli poddawana procesowi oczyszczania z zanieczyszczeń i…. minerałów sól kamienna. W wyniku oczyszczania otrzymujemy czysty chlorek sodu –  NaCl.
Jej jedynymi zaletami są walory smakowe czyli słony smak bez żadnej goryczki i piękny biały kolor Czasami jest wzbogaca związkami jodu (w sklepach znajdziemy ją najczęściej pod nazwą „sól jodowana„) lub fluoru. Niekiedy dodaje się do niej także substancje antyzbrylające.

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.