Sport dla każdego

radoslaw-rykiel-1.JPG Futbol amerykański – sport ten w Polsce jeszcze niedawno dopiero raczkował, lecz dziś staje się coraz bardziej popularny i wciąż prężnie się rozwija. Co ciekawe, od pewnego czasu uprawia go profesjonalnie kilku mieszkańców naszego powiatu. PLFA, czyli Polska Liga Futbolu Amerykańskiego, wystartowała po raz pierwszy w październiku zeszłego roku.

W pierwszym sezonie wystąpiły w niej tylko 4 drużyny, jednak od kwietnia bieżącego roku PLFA liczy już 9 członków, a w przyszłym roku do rozgrywek mają dołączyć kolejne kluby.

Pierwszym i najstarszym w naszym kraju klubem futbolu amerykańskiego jest warszawska drużyna Warsaw Eagles – powstała ona już w 1999 roku. W ubiegłym roku Orły zostały również pierwszym w historii mistrzem Polski w tej dyscyplinie sportowej.

Z warszawską drużyną trenuje od pewnego czasu pięciu zawodników pochodzących z powiatu wołomińskiego. Są to: 18-letni Rafał Brzozowski, 27-letni Marcin Tarka i 26-letni Jakub Zduń z Ząbek, 23-letni Wiktor Diakonow z Klembowa, oraz 25-letni Radosław Rykiel z Kobyłki.

– Moja przygoda z futbolem amerykańskim zaczęła się dość przypadkowo ? mówi Radosław Rykiel. ? Pewnego razu moja żona, będąc w Warszawie, zobaczyła idącego ulicą zawodnika, ubranego w meczowy strój do futbolu amerykańskiego. Zajrzałem do Internetu ? okazało się że w stolicy istnieje klub, który akurat prowadzi rekrutację. Pomyślałem: ?co mi szkodzi spróbować? i pojechałem na jeden z treningów, które odbywają się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Tak zostałem przyjęty do drużyny.

? W futbolu amerykańskim ? kontynuuje zawodnik warszawskich Orłów ? najbardziej podoba mi się to, że jest to sport, w którym nie ma indywidualności. Zespół musi tworzyć kolektyw. W piłce nożnej chociażby jest już trochę inaczej – każda drużyna ma jakąś gwiazdę, króla strzelców, zawodnika zdobywającego najwięcej goli dzięki indywidualnym umiejętnościom. W futbolu amerykańskim też oczywiście wyznaczeni są gracze, których zadaniem jest zdobywanie punktów, jednak bez pomocy zawodników grających na innych pozycjach nie mieliby oni szans na przeprowadzenie udanej akcji. Wszystko w zespole musi być idealnie zgrane. Można powiedzieć, że każdy zawodnik jest najważniejszy.

Dla polskich kibiców, przyzwyczajonych zwłaszcza do piłki nożnej, siatkówki lub koszykówki, mecze futbolu amerykańskiego mogą wydawać się brutalne, ale przede wszystkim bardzo chaotyczne. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Radosław Rykiel tłumaczy: ? Każdy, nawet najmniejszy ruch zawodnika jest zaplanowany i przemyślany. Gracze nie tylko wiedzą, w jakim kierunku i z jaką szybkością mają biec, ale nawet pod jakim kątem mają się obrócić w danym momencie.

Futbol amerykański w Polsce dopiero się rozwija. I choć liga z roku na rok jest coraz liczniejsza, niektórym klubom wciąż brakuje nowych zawodników. A są oni potrzebni, bo przecież pierwszy skład drużyny futbolowej liczy 22 graczy. Każdy z nich powinien mieć też zmiennika. Co więc musi zrobić osoba, która chce zostać futbolistą amerykańskim?

? Wystarczy przyjść na trening ? odpowiada zawodnik mistrza Polski. ? Futbol amerykański to tak naprawdę sport dla każdego. Mitem jest, że uprawiać go mogą jedynie stukilogramowe olbrzymy. W wielu drużynach występują zawodnicy bardzo niscy lub szczupli. Brak masy nadrabiają szybkością i zwrotnością. Dlatego też szanse na zrobienie kariery w futbolu amerykańskim ma teoretycznie każdy, bez względu na warunki fizyczne.

diakonow-1.JPG diakonow-nr-77-1.JPG brzozowski-z-prawej-1.JPG

 diakonow1-1.JPG dsc_1675.JPG dsc_1676-1.JPG 

 

Tekst – Kazimierz Roztocki

Zdjęcia – Marcin Fijałkowski 

Więcej na stronie: www.pzfa.pl