Starcie tytanów czyli kto w drugiej turze

Ząbki, Zielonka, Kobyłka, Dąbrówka i Poświętne –to  pięć gmin w których kampania wyborcza nadal trwa. Pierwsza tura zdołała wyłonić jedynie duety, z których mieszkańcy 4 listopada wybiorą swoich burmistrzów (Ząbki, Zielonka, Kobyłka) i wójtów (Dąbrówka, Poświętne).

W mijającej kadencji Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina, przełamała tradycję powiatu wołomińskiego, zostając pierwszą kobietą burmistrzem.
Była jedyną Panią Burmistrz wśród liderów 12 naszych gmin. Już dziś wiadomo, że w obecnej kadencji nie będzie tą jedyną bowiem kolejną z pewnością będzie burmistrz Ząbek zaś o tym, czy burmistrzem będzie również trzecia kobieta, za kilka dni zadecydują mieszkańcy Kobyłki. W Kobyłce o funkcję burmistrza rywalizować będzie bowiem wiceburmistrz Wołomina Edyta Zbieć, i radny Miasta Kobyłka Konrad Kostrzewa.
Mam nadzieję, że mieszkańcy poszczególnych gmin wiedzą już, że kampania wyborcza jeszcze się u nich nie zakończyła i, że w pierwszą niedzielę listopada powinni ponownie udać się do lokali wyborczych i wybrać swojego burmistrza bądź wójta. Niemniej jednak pozwolę sobie przypomnieć kogo czeka dogrywka:

Ząbki – do drugiej tury wyborów przeszły dwie Panie – Małgorzata Zyśk – wiceburmistrz Ząbek,  wcześniej aktywnie działająca na rzecz  Ząbek radna Powiatu Wołomińskiego i wieloletnia dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Ząbkach, od lat współpracująca z wieloma instytucjami a także organizacjami społecznymi, sportowymi i charytatywnymi oraz Edyta Kalata – radna obecnej kadencji, wieloletnia przewodnicząca w radach rodziców miejscowych szkół.

str 04_ZZ
Zielonka – tu w szranki wyborcze stanie urzędujący burmistrz Grzegorz Dudzik, który zmierzy się z o wiele od siebie młodszym Kamilem Iwandowskim, który zdecydowanie wygrał pierwszą turę, jednak nie osiągnął wymaganych ponad 50% głosów poparcia.

str 04_z

Kobyłka – odbędzie się dogrywka pomiędzy obecnym radnym Konradem Kostrzewą rekomendowanym przez Roberta Roguskiego, który zrezygnował z ubiegania się o reelekcję a mieszkającą od ponad sześciu lat w tym mieście Edytą Zbieć, doświadczonego samorządowca obecną wiceburmistrz Wołomina .
Choć zapowiadało się, że w Kobyłce będzie spokojnie podczas II tury, to w dniu wczorajszym (środa 24 października) wszystko uległo zmianie i widać już, że spokojna ta kampania to raczej nie będzie.
Co się takiego wydarzyło? Konrad Kostrzewa, choć uzyskał mniejsze poparcie od Edyty Zbieć, zaprosił swoją konkurentkę do debaty. Ta, chcąc prawdopodobnie być lepiej przygotowaną do tego spotkania, udała się do kobyłkowskiego urzędu prosząc o wgląd do określonych dokumentów. Jak wynika z zamieszczonych na FB wpisów – prośby tej w urzędzie nie uwzględniono.
Natomiast krótko po tym zdarzeniu Konrad Kostrzewa na swoim profilu kandydata na burmistrza zamieścił negatywny wpis stawiający w niekorzystnym świetle swoją kontr kandydatkę. Niestety – chyba dobrze samemu sobie tym wpisem nie zrobił.
Sprowokował bowiem negatywne komentarze w stosunku do swojej osoby. Jak się ten spór zakończy i czy dojdzie do debaty pomiędzy obojgiem kandydatów – zobaczymy?
Cudów bym się jednak nie spodziewała – chociaż polityka ich nie wyklucza… więc może się zdarzy, że jednak jakaś debata się odbędzie.

str 04_k

Dąbrówka – mieszkańcy będą wybierać pomiędzy urzędującym wójtem, Konradem Korzeniewskim a jego zastępcą. Wieść gminna niesie, że można się było tego od dość dawna spodziewać, gdyż rozdźwięk między wójtem i jego zastępcą dał się zauważyć od pewnego czasu.

str 04_d

No i wreszcie Poświętne, gdzie wiadomo już, że będzie zmiana lidera gdyż do drugiej tury nie zakwalifikował się obecny wójt Jan Cymerman natomiast obaj obecni kontrkandydaci – przynajmniej w moim odczuciu – darzyli się w przeszłości wzajemnie sympatią. Ciekawi mnie czy rywalizując o zaszczytną funkcję w gminie będą umieli wobec siebie nawzajem zachować zasady fair play?

str 04pa

Teresa Urbanowska

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.