Street art ? w słusznej sprawie

Graffiti ? bez niego nie sposób wyobrazić sobie żadnego większego miasta. W tych największych ośrodkach coraz częściej jest traktowane jako sztuka ? realizowane w ramach festiwali przy poklasku władz.Sposobów na graffiti jest wiele: może być malowane za pomocą farb w sprayu z ?wolnej ręki? albo za pomocą szablonu, ale też bardziej tradycyjnie: za pomocą pędzla i wodnej farby akrylowej.

Graffiti ma bardzo długą historię – za pierwsze graffiti można uznać malowidła pochodzące jeszcze z okresu paleolitu, odnalezione w jaskini Lascaux w Akwitanii, w południowo-zachodniej części Francji.

Powszechnie za graffiti uważa się prace, które skupiają się na liternictwie, zazwyczaj są to pseudonimy autorów, bądź bliskie im idee. Graffiti ? w powszechnym ujęciu wciąż balansuje na granicy sztuki i wandalizmu. Inaczej jest z pracami czysto street artowymi, gdzie dominują murale ? tu treść jest niekiedy równie ważna jak obraz, a w przypadku sztuki zaangażowanej podejmującej problematykę społeczną ? nawet ważniejszą.

Street art Świetnie wpisuje się w miejski pejzaż. Artyści tworzący murale wyczuleni są na estetykę przestrzeni miejskiej. Artyści chcą ożywić szarobure brudne ściany, sprawić by sztuka była dostępna każdemu, uwolniona z zamkniętych w galeriach i muzeach sal, dostępna na wyciągnięcie ręki, po wyjściu do sklepu po nabiał, czy pieczywo.

Wszystkich, którzy chcą przekonać się czym naprawdę jest graffiti, poznać różne techniki, jakimi posługują się artyści tworzący street art, i wziąć udział w darmowych warsztatach zapraszamy w dniu 20 czerwca na godz. 10 00 do Domu Dziecka w Równem. Można będzie przekonać się osobiście, że malowanie po ścianach nie musi szpecić pomalowanych w ten sposób budynków. Warsztaty poprowadzą artyści z grupy Taki Myk Studio.