Syberia w Fabryczce

Syberia nie kojarzy się Polakom dobrze ? jej powiązanie ze zsyłką i katorgą jest w naszym kraju powszechne. Mamy świadomość panujących tam ciężkich warunków, surowych zim, ale mało kto zdaje sobie sprawę z zachwycającej przyrody, otwartych przestrzeni i wspaniałych ludzi, którzy tę olbrzymią krainę zamieszkują.

Mieszkający w Łysobykach pod Tłuszczem Piotr Maciejuk zajmuje się tworzeniem absolutnie unikatowych i niepowtarzalnych artystycznych mebli jednak wydaje się, że to Syberia jest jego miejscem na ziemi i jego prawdziwą pasją. Odwiedzał ją kilkakrotnie, zawsze jechał na kilka tygodni, samotnie. Dziesiątki prezentowanych na dużym ekranie zdjęć, wzbogaconych jego barwną relacją z podróży, na tle etnicznej muzyki, wypełniło wieczór bywalców Galerii przy Fabryczce.

SAM_0742

Syberia to około 13 milionów kilometrów kwadratowych powierzchni ? to około 40 razy więcej, niż powierzchnia Polski. Ponad 60% jej powierzchni to lasy ? w Europie jest to około 30%. 80% tego lasu to tajga… Na Syberii właśnie leży Bajkał ? największy zbiornik słodkiej wody na świecie, zawierający około 21% jej światowych zasobów. To Jenisej ? najbardziej zasobna w wodę syberyjska rzeka licząca ponad 4000 kilometrów i potężna, majestatyczna Lena rozpoczynająca swój bieg kilkadziesiąt kilometrów od Bajkału, tworząca ciągnący się przez blisko cztery i pół tysiąca kilometrów syberyjski szlak komunikacyjny.

Syberia to olbrzymia kraina praktycznie nie zamieszkała przez ludzi, gdyż zaludnienie tam to około… jedna osoba na kilometr kwadratowy. W Jakucji mieszka milion ludzi, w zbliżonych powierzchniowo Indiach ? miliard. Mamy więc olbrzymi teren, w którym niepodzielnie panuje przyroda… Dwa miliony kilometrów kwadratowych jakuckich mokradeł i bagien to obszar sześć razy większy od Polski. Dziś miłośnikowi przyrody i nie zdominowanych przez człowieka plenerów, Syberia wydaje się rajem.

Szczególnie interesujące wydają się nam ślady pozostawione tam przez Polaków ? zesłańców, autorów etnograficznych i geograficznych prac naukowych, inżynierów, pisarzy, inteligentów. Sto lat temu niezwykle modne było tu ubieranie się u polskiego krawca czy leczenie u polskiego lekarza. Polskie nazwiska są bardzo powszechne mimo tego, że dzisiejsi potomkowie naszych rodaków rzadko już mówią po polsku.

Ten wieczór nie skończył się wraz z pokazem zdjęć ? rozmowy o Syberii trwały jeszcze długo po zapaleniu świateł. Może to początek nowego cyklu fabryczkowych wydarzeń związanych z podróżami?

Łukasz Rygało