Szkoła imienia Ignacego Łukasiewicza skończyła 20 lat

Za nami obchody 20. rocznicy nadania Szkole Podstawowej Nr 2 w Wołominie imienia Ignacego Łukasiewicza. Uroczystość odbyła się 21 listopada. Obecne imię placówce nadano 22 listopada 1996 roku. ,,Człowiek na świecie jest jak żołnierz na warcie. I dopóki żyje, pracować musi, a co zapracuje, tego do grobu nie zabierze, przyda się to dla innych ludzi? (Ignacy Łukasiewicz)

? Szkoła Podstawowa nr 2 w Wołominie obchodziła w dniu 21 listopada 2016r. niezwykły jubileusz –  dwudziestolecie nadania szkole imienia Ignacego Łukasiewicza, które miało miejsce 22 listopada 1996 roku. Uroczystość przebiegała pod hasłem ?Dwadzieścia lat minęło??. Obraliśmy sobie Patrona, który służy za wzór i wciąż pozostaje niedoścignionym ideałem. Chcieliśmy uczcić jego pamięć i przypomnieć, że Ignacy Łukasiewicz to wielki Polak, wszechstronnie uzdolniony ? mówi Jolanta Gągała, dyrektor szkoły.
Tak okrągła rocznica wymagała wyjątkowej oprawy. Obchody w tym dniu rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą o godzinie dziesiątej w kościele św. Józefa Robotnika w Wołominie. W homilii celebrans przybliżył zebranym postać Ignacego Łukasiewicza podkreślając  ogromne zasługi, tego nietuzinkowego człowieka  wynalazcy, przemysłowca, społecznika, który czerpał wzorce ze swoich orędowników św. Jana Bożego, Józefa, Ignacego Loyoli.
Dalsze obchody miały miejsce w budynku szkoły. Gala rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie pani dyrektor ? Jolanta Gągała w krótkim przemówieniu powitała i wyraziła wdzięczność przybyłym. Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas: pani burmistrz ? Elżbieta Radwan, pani dyrektor ZEASiP ? Halina Bonecka, przedstawiciele: rady powiatu i miasta, instytucji, stowarzyszeń, związków zawodowych, Rady Rodziców, księża, dyrektorzy szkół i przedszkoli, emerytowani nauczyciela. Na widowni nie zabrakło również grona pedagogicznego, uczniów i rodziców.
Po oficjalnych wystąpieniach, wręczeniu okolicznościowych upominków oraz podziękowań, nastąpiło uroczyste otwarcie parku sportowo ? rekreacyjnego i centrum multimedialnego w naszej szkole.
Jubileusz dwudziestolecia nadania imienia stał się okazją, by przybliżyć najważniejsze momenty z życia szkoły. Dzięki prezentacji słowno ? muzyczno – multimedialnej mogliśmy zapoznać się z historią szkoły, przypomnieć sobie wszystkie chwile, które spędziliśmy wspólnie z Mistrzem Ignacym, od nadania szkole imienia aż po dzień dzisiejszy.
Najlepszą sposobnością do podziękowania wszystkim gościom za ich przybycie, było zaproszenie na część artystyczną. Najpierw były występy uczniów klasy czwartej, którzy w przystępny, ale rzeczowy sposób przedstawili sylwetkę Patrona oraz jego działalność naukową, społeczną i filantropijną. Z kolei uczniowie gimnazjum oraz pani Ewa Wierzbicka, która wystąpiła w roli wychowawczyni, spotkali się na ?Zjeździe Absolwentów?, aby powspominać wołomińską ?dwójkę?. Akademię uświetniły piosenki w wykonaniu solistki i chórku. Gromkie oklaski publiczności były najwyższym wyrazem uznania za poziom artystyczny i wizualny przedstawionej inscenizacji.
Szkoła przygotowując się do jubileuszu zadbała o odpowiedni wystrój. Na holu zaprezentowane zostały prace uczniów związane z Patronem, a także udostępniono  kroniki z lat wcześniejszych i obecne, gdzie mogli złożyć swój wpis zaproszeni goście.
Dzięki wspaniałej atmosferze, pięknemu widowisku i miłej muzyce, uczestnicy uroczystego jubileuszu przyjemnie spędzili czas. Mieli okazję wzbogacić wiedzę i przybliżyć sobie sylwetkę wynalazcy lampy naftowej. Dla uczniów była to niezwykła lekcja ukazująca pozytywne wartości, ucząca szacunku dla historii i tradycji szkoły oraz Ojczyzny.
Dla społeczności szkolnej było to niezwykle ważne wydarzenie, gdyż nadarzała się okazja, aby pochwalić się dniem teraźniejszym i powrócić do wspomnień z dawnych lat.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i wspólne świętowanie!

Anna Borowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.