Bezpłatne szkolenia i warsztaty na temat energetyki rozproszonej

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania z Warszawy oraz Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury zapraszają na bezpłatne szkolenia i warsztaty zorganizowane przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt realizowany przez Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania w partnerstwie z CASE-Doradcy jest ukierunkowany na promowanie postaw proekologicznych i zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Jedną z praktycznych dziedzin ochrony środowiska jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej i ciepła oraz stopniowe zwiększanie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE).

Wzrost wykorzystania OZE w produkcji energii stanowi istotny kierunek krajowej i europejskiej polityki energetycznej i środowiskowej.

Jednym z elementów energetyki rozproszonej opartej na OZE jest idea ?prosumenta:, czyli świadomego odbiorcę energii z sieci elektroenergetycznej, który dzięki posiadaniu własnych mikro źródeł produkcji energii jest gotowy do odsprzedaży jej nadwyżek do sieci. W celu wspierania prosumentów wprowadzono szereg zapisów w ustawie o OZE.

Ustawa wprowadza m.in. dla prosumentów taryfy gwarantowane (tzw. taryfy feed -in).

Gwarantowane ceny odkupu energii będą zależeć od wielkości instalacji oraz technologii wytwarzania. Prosument dostanie 15-letnią gwarancję odkupu energii przez lokalne spółki energetyczne. Takie rozwiązanie otwiera dostęp do rynku produkcji energii w przydomowych źródłach opartych na energii odnawialnej i zmniejsza koszty inwestycji w sieci dystrybucyjne.

Głównym celem projektu jest prowadzenie aktywnej edukacji osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenów nisko zurbanizowanych poprzez upowszechnianie wiedzy na temat mikro i małych instalacji odnawialnych źródeł energii.

Celem części warsztatowej jest podniesienie umiejętności oceny wpływu wybranych parametrów na efektywność ogniw fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych. Upowszechnienie dobrych praktyk procesu inwestycyjnego i eksploatacyjnego mikro i małych instalacji OZE.

Zgłoszenia telefonicznie lub mailowo do 20 marca ? tel: 698 655 256, akomodacja2015@wp.pl należy podać: imię, nazwisko, kontakt telefoniczny, e-mailowy oraz informację czy kadydat/ka jest osobą fizyczną czy przedstawicielem JST (z jakiego wydziału). Szkolenia odbędą się pomiędzy 23 a 31 marca. Miejsce szkoleń: Wołomin, ul. Wileńska 36 A, Punkt Informacyjny LGD Równiny Wołomińskiej (ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.