Tai Chi – ćwiczenia oczyszczające płuca

?Tak jak poranny wiatr dotyka dolin u podnóża góry, tak swobodny oddech

wypełnia całe ciało brzuch i Dantien?.

W początkowej fazie ćwiczeń Tai Chi kładzie się szczególny nacisk na to, by przywrócić ciału właściwą sprawność i siłę. Stąd spora część treningu poświęcona jest na ćwiczenia usprawniające pracę poszczególnych narządów wewnętrznych, w tym również płuc.

Człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii nie tylko z pożywienia, ale również tej zawartej w powietrzu. Tlen jest niezbędnym składnikiem wielu procesów życiowych, pozwalających na wykonywanie intensywnych wysiłków i nie tylko, dzięki niemu organizm jest w stanie wykonywać funkcje codzienne, często przebiegające bez udziału naszej ŚWIADOMOŚCI.

Tlen doda

ci skrzydeł

Chińczycy oddechowi przypisywali ogromne znaczenie nie tylko związane z leczeniem dolegliwości, czy chorób, ale również z poznawaniem swojego ciała i jego możliwości. W sztukach walki za pomocą oddechu usprawniano pracę mięśni, ścięgien. Malarze, poeci doskonalili oddech, aby wyostrzyć zmysły. Władcy ćwiczyli, by doskonalić umysł, lepiej przewidywać i planować swoje działania z odpowiednim wyprzedzeniem.

Gazowanie

tlenem

W sporcie wyczynowym, aby wspomóc oddychanie tkankowe zawodnicy oddychają za pomocą specjalnych masek powietrzem wzbogaconym w tlen lub piją napoje, które są gazowane tlenem. W ten sposób zwiększa się wydolność organizmu i skraca czas regeneracji po wysiłku. Zauważono jednak, że czasami te metody u niektórych zawodników nie działają poprawnie, dlaczego?

Dzieje się tak, ponieważ do prawidłowego odpoczynku ciała potrzebny jest również zrelaksowany i odprzężony umysł. Jeśli zawodnik jest zestresowany lub przygnębiony, jego mózg zużywa nieporównywalnie więcej tlenu, stąd sztuczne natlenianie nie zawsze zdaje egzamin.

Po pierwsze, harmonia

W Tai Chi używamy metod, w których głównym celem jest harmonia całego organizmu, stąd ćwiczenia oddechowe wykonuje się spokojnie i powoli, a ich trening rozłożony jest na lata. Wyróżnić w nim można kilka faz:

1. Faza ćwiczeń przygotowujących klatkę piersiową, żebra – polega ona na poprawieniu ruchomości klatki piersiowej, żeber, tak by płuca mogły swobodniej pracować.

2. Faza ćwiczeń wzmacniających mięśnie oddechowe – polega na rozciągnięciu i uelastycznieniu mięśni, potem na wzmocnieniu i zwiększeniu ich sprawności.

3. Faza ćwiczeń przygotowujących przeponę do sprawniejszego działania – podobnie jak poprzednio wyróżniamy dwie fazy: rozciąganie mięśnia przepony, a potem wzmacnianie i poprawa sprężystości.

Ćwiczenie

oczyszczające płuca

W poniższej przedstawionym ćwiczeniu wykorzystujemy elementy wizualizacji. Pomaga nam to sprawniej usuwać z płuc niepotrzebne substancje i usprawniać wymianę gazową w płucach.

Stajemy w rozkroku, stopy ustawione równolegle do siebie, kolana lekko ugięte. Dłonie swobodnie leżą na udach, powoli unosimy ramiona na zewnątrz i do góry, na wysokości barków dłonie zbliżają się do siebie i opadają poruszając się w okolicach linii centralnej (szyja, mostek, przepona, żołądek, pępek, biodra), na wysokości bioder dłonie rozchodzą się na boki i ponownie unoszą się do linii barków. Ćwiczenie powtarzamy 8 razy, wyobrażając sobie, że w czasie opadania przed linią centralną ciała dłonie zabierają ze sobą zanieczyszczenia z płuc. W ten sposób nasze płuca zostaną oczyszczone nie tylko z dwutlenku węgla, ale również z toksyn zalegających w płucach. Ćwiczenie należy wykonywać powoli obserwując swoje ciało, co rozbuduje naszą świadomość ciała i pozwoli zaobserwować zmiany zachodzące po ćwiczeniu.

Michał Stachurski – instruktor Nikko-Tai Chi