Turcy zawitali do Wołomina

Od niedzieli do środy (9 ? 12 września) w Wołominie gościła delegacja turecka z Yesilyurt-u. Efektem spotkania jest podpisane pomiędzy porozumienie o współpracy na niwie kulturalnej, turystycznej, historycznej oraz gospodarczej.

Turecka wizyta rozpoczęła się od udziału w Dożynkach Gminnych w Majdanie (niedziela 9 września). Goście zapoznali się z tradycją dożynkową naszego regionu, próbowali specjałów kuchni polskiej. Chętnie uczestniczyli też we wspólnej zabawie.

Poniedziałek, kolejny dzień odwiedzin, okazał się bardzo pracowity. Rankiem goście odwiedzili wołomiński ratusz. Tu o godzinie 10.00 spotkali się z władzami Gminy Wołomin na czele z burmistrzem Jerzym Mikulskim i Powiatu Wołomińskiego na czele ze starosta Maciejem Urmanowskim, radnymi oraz pracownikami administracji samorządowej. Po wzajemnej prezentacji obie strony: Wołomińska i Yesilyurt-u podpisały umowę partnerską, która zakłada współpracę w zakresie: kultury, turystyki, historii i gospodarki.

Po podpisaniu porozumienia goście udali się na spotkanie w starostwie by o godzinie 15.00 spotkać się z przedstawicielami wołomińskiego biznesu.

Rozmawiano o historii i tradycjach obu narodów oraz o wzajemnej współpracy biznesowej.

Nestor tureckiej delegacji Mahmet KAVUK, burmistrz miasta Yesilyurt jest jednym z bardziej liczących się biznesmenów w swojej społeczności. Sprawując swój urząd z własnych środków łoży na utrzymanie oświaty, finansuje też funkcjonowanie urzędu Yesilyurt ? u. Angażuje swój majątek również w inne działania samorządu. – Mam 71 lat. Moi rodzice byli ubodzy. Mnie nie udało się zdobyć zbyt wysokiego wykształcenia, ale dzięki systematycznej pracy doszliśmy do tego, że dziś moja rodzina ma wszystko co jej potrzeba. Mam nadzieję, że jeśli tylko zechcemy, to nasza współpraca może przynieść dużo dobrego ? powiedział w jednym ze swoich wystąpień. Na gościach duże wrażenie zrobiły nasze wołomińskie rodzime firmy, które przyjęły turecką delegację. – Takie spotkania, rozmowy, wymiana różnych kultur i tradycji, zawsze przynoszą ze sobą coś dobrego. Wymiana myśli inspiruje ? podkreślił Bogdan Domagała, prezes DJCHEM z Wołomina

W skład tureckiej delegacji, która odwiedziła Wołomin weszli: Mahmet KAVUK, burmistrz Yesilyurt, Halil Serdar Ceuheroglu, starosta Yesilyurt, Aziz Sahin, przewodniczący Europejsko-Tureckiej Rady Biznesmenów ATIK oraz prezes Platformy Polsko-Tureckiego Stowarzyszenia Przyjaźni Biznesu, Ryszard Hęćka ? v-ce prezes Platformy Polsko-Tureckiego Stowarzyszenia Przyjaźni Biznesu, Cengiz Ozbek ? Turecki przedsiębiorca oraz Przemysław Hęćka ? tłumacz. Teresa Urbanowska