Życie w Dąbróce

Już po raz drugi w gminie Dąbrówka odbyła się przepiękna impreza plenerowa ?Folklor w Krainie Bugu? ? tym razem w Józefowie.

Mieliśmy zaszczyt gościć uczestników Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „WARSFOLK 2007? ? zespół z Portugalii i Słowacji.

Naszą gminę reprezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Chajęt, Chruściel, Zespół Ludowy ? Dąbrowianki? oraz Młodzieżowy Zespół Ludowy ?Czerwone Korale? z Kuligowa. Panie zaprezentowały się w pięknych, ludowych strojach. Były tańce i śpiewy. Barwne wzory i hafty niejednemu z nas przypomniały spokojne życie na wsi i tradycje z nią związane.

Głównym punktem programu były występy grup ?Folclórico de Barcelinhos? z Portugalii oraz ? Mladost? ze Słowacji.

Grupa Folclórico de Barcelinhos została założona w 1953 roku, rozpoczęła swoją działalność w Chórze Barcelinhos z myślą o zaprezentowaniu etnografii oraz folkloru ważnego regionu, jakim jest Minho. Podczas zabawy eksponowano przepiękne kostiumy. Grupa portugalska poprzez tańce i śpiewy pokazywała tradycje i obyczaje panujące w swoim kraju. Nietrudno było dostrzec nietuzinkową urodę i niezwykły temperament tancerzy. Ich charyzma udzieliła się również publiczności.

Równie imponująco bawił nas zespół ludowy ?Mladost?. Była to grupa złożona z 25 młodych ludzi (śpiewaków oraz tancerzy) ze wsi Šenkvice położonej około 30 kilometrów od Bratysławy w najsławniejszym winiarskim regionie na Słowacji. Poprzez pielęgnowanie spuścizny po przodkach oraz przekazywanie jej dzieciom zwraca ona szczególną uwagę na tradycje, pieśni ludowe oraz tańce regionu Małe Karpaty. Istnieje tylko pięć zespołów ludowych, które pielęgnują tradycje tego szczególnego słowackiego regionu.

Mimo krótkiego, ale jakże treściwego występu mogliśmy poznać kulturę i obyczaje naszych sąsiadów.

Dodatkową atrakcją dla zgromadzonych były IV Zawody Konne w Skokach o Puchar Wójta Gminy Dąbrówka. Miłośnicy koni mogli obserwować zmagania swoich faworytów, podziwiać maści koni.

Pierwsze miejsce zajęła Ewelina Michalska na koniu NARWIK z klubu OJ GALOP.

Drugie miejsce zajął Darian Galicki na koniu PRIAM również z klubu OJ GALOP. Trzecie miejsce należało do Krzysztofa Aniołek na koniu JORDAN z klubu ANDIABLO.

Informacje Gminy Dąbrówka

 

W dniach 14,15 i 16 września 2007r. odbywa się akcja „Sprzątanie Świata -Polska 2007”. W tym roku będzie ona przebiegała pod hasłem: „Oszczędzaj. Wyłączaj.Odzyskuj. Świeć przykładem.” Nasza Gmina podobnie jak w latach poprzednich również włączy się do tej akcji w dniu 14 września 2007r. Wezmą w niej udział wszystkie placówki oświatowe z terenu gminy.

Zlot Pojazdów

Wójt Gminy Dąbrówka i Wołomińscy Miłośnicy Dawnej Motoryzacji zapraszają na Zlot Pojazdów Zabytkowych. Prezentacja aut odbędzie się 29 września 2007r. około

godziny 14.30 na placu przed Urzędem Gminy w Dąbrówce.