Ty też możesz zostać bohaterem!

Rozpoczynające się wakacje nie dla każdego skończą się tak, jakby sobie tego życzył. Niektórzy z nas spotkają się z koniecznością pomocy poszkodowanym. Czy jesteśmy przygotowani do udzielenia pierwszej pomocy w krytycznej sytuacji?

Nagły atak choroby, wypadek drogowy, zdarzenie nad wodą to tylko niektóre sytuacje, w których od naszej reakcji może zależeć zdrowie, a często nawet życie innych ludzi. Czy jesteśmy świadomi i przygotowani do udzielenia pierwszej pomocy? Co roku, szczególnie przed sezonem wakacyjnym, policja przypomina o niebezpieczeństwach czyhających na nas na drogach i nad wodą.

W tym roku również Ewa Kopacz, minister zdrowia zwróciła uwagę na ten problem. Dwa tygodnie temu na terenie całego kraju odbywały się pokazy, podczas których prezentowano jak w sposób fachowy udzielać pierwszej pomocy. Niestety – niewielu z nas one zainteresowały.

Jako społeczeństwo jesteśmy, niestety, słabo wyedukowani w zakresie udzielania pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkowi. – Nie jest dobrze. Mamy w tej dziedzinie dużo do nadrobienia. Taka sytuacja jest pochodną braków w edukacji szkolnej, a później w życiu dorosłym. Wszyscy dobrze wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż później leczyć. My jako WOPR próbujemy to zmienić. Niestety środki, którymi dysponujemy są często niewystarczające, mimo to robimy co możemy by jak najwięcej dzieci i młodzieży miało podstawową wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy ? mówi Dominik Kuchowicz, kierownik ratowników na wołomińskiej pływalni oraz instruktor WOPR.

Stowarzyszenie ?Radzymińskie Forum? również uznało, że edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy to ważny problem życia społecznego. W dniu 3 lipca 2011 r. od godziny 9.00 rano prowadzone będą bezpłatne szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Projekt ?Pierwsza pomoc szansą na przeżycie? będzie realizowany tego dnia przez około 6 godzin na terenie Radzymina przy Al. Jana Pawła II 8a (zgłoszenia można nadsyłać drogą mailową na adres pierwszapomoc@radzymin.net lub telefonicznie 608 507 598). Projekt został dofinansowany w kwocie 2 000 zł z budżetu starostwa Powiatu Wołomińskiego

Pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej (po przewiezieniu do szpitala). Niestety w większości przypadków nie potrafimy reagować w sposób właściwy. Często w momencie zagrożenia jesteśmy zbyt bierni, tłumacząc się tym, że baliśmy się podjąć działania, aby nie zrobić krzywdy poszkodowanemu. To błąd ponieważ najważniejsze są pierwsze minuty po wypadku, i to właśnie od nas zależeć mogą dalsze losy osoby poszkodowanej. Warto zdawać sobie sprawę, że niedotlenienie mózgu przez 4 minuty może doprowadzić do nieodwracalnych zmian neurologicznych a nasza bierność może spowodować śmierć lub kalectwo. Spróbujmy więc przygotować się i nauczyć jak pomóc drugiemu człowiekowi w sytuacji kryzysowej.

W tym tygodniu Redakcja ?Życia Powiatu na Mazowszu? przy współpracy ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Szpitala Powiatowego w Wołominie przygotuje film z lekcją instruktażową udzielania pierwszej pomocy, który za kilka dni znajdziecie państwo na naszej stronie internetowej www.zyciepw.pl.

Warto też, widząc namiot bądź stanowisko, w którym odbywa się pokaz z udzielania pierwszej pomocy, zatrzymać się na kilka minut. Nigdy nie wiadomo, czy naszej pomocy nie będzie potrzebował ktoś z naszych bliskich – pamiętaj, ratując komuś życie jesteś bohaterem!

Emilia Chąchira