Ułani nad Bugiem ? rocznica 1920 roku w Kuligowie

Sobotnia inscenizacja wcielenia i zaprzysiężenia ochotników do szwadronu polskiej kawalerii wraz z rekonstrukcją historycznej potyczki z bolszewikami z 17 sierpnia 1920 roku, z pewnością zapisze się na długo w pamięci uczestników..

Kuligów w gminie Dąbrówka jako jedyne miejsce w powiecie wołomińskim może poszczycić się własnym Skansenem.
Wszystkim, którzy bywają w Kuligowie, skansen kojarzy się od razu z Wojciechem Urmanowskim ? to pomysłodawca, główna siła sprawcza i duch tego miejsca o świetność którego skrzętnie zabiega od lat.
W kuligowskim skansenie od dawna odbywają się imprezy kulturalne mające na celu zachowanie w pamięci historii, tradycyjnych zawodów, kultury, strojów i kuchni. Cyklicznie odbywają się plenery, w których uczestniczą malarze, kowale, ceramicy, rysownicy, jak też inni artyści.
W miniony weekend zakończył się VIII Nadbużański Plener Artystyczny ale miało miejsce również nowe wydarzenie zatytułowane ?Ułani nad Bugiem?.
Historyczna impreza plenerowa na którą zaprosił wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Wołomińskiego.
? 15 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie odbiło ostatecznie Radzymin, jednak w okolicznych wioskach trwały jeszcze walki i potyczki. 17 września rozgorzała ostra walka pod Kuligowem, która miała być tylko potyczką a przeobraziła się w prawdziwą bitwę pod Kuligowem, trwającą przez wiele godzin. Był to ostatni etap walki o Radzymin ? mówił Radosław Korzeniewski, przygotowując internetowe zaproszenie na inscenizację do Kuligowa.
? Dziś chcemy przypomnieć o zapomnianych bohaterach naszej ziemi ? kończył swoją wypowiedź zapraszając do udziału w plenerowym widowisku zakończonym piknikiem.
Do Skansenu w Kuligowie przyjechało w minioną sobotę (29 sierpnia) wyjątkowo dużo osób.
Nie zabrakło również elit politycznych z posłem PiS Mariuszem Błaszczakiem i Wiceministrem Administracji i Cyfryzacji Janem Grabcem z PO (obaj panowie kandydują w najbliższych wyborach do Sejmu).
Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i jej Obrońców w miejscowym kościele po czym uczestnicy w przemarszu paradnym udali się do Skansenu.
Tu po oficjalnym otwarciu i krótkim wprowadzeniu odbyła się inscenizacja wcielenia i zaprzysiężenia ochotników do szwadronu polskiej kawalerii wraz z rekonstrukcją historyczną potyczki z bolszewikami z 17 sierpnia 1920 roku. Spotkanie zakończył Piknik ułański podczas którego prezentowano siodła odbywały się pokazy i przejażdżki konne, występy zespołów muzycznych oraz biesiada przy wojskowej grochówce. Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Dąbrówka, Przewodniczący Rady Gminy oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce.

Teresa Urzbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.