Płocka policja ostrzega przed oszustami, którzy mogą podawać się za fałszywych pracowników banku. 59-letnia mieszkanka Wyszogrodu padła ofiarą oszustwa metodą „na pracownika banku”. Kobieta zrobiła przelew i straciła ponad 19 tysięcy złotych.
Wczoraj do mieszkanki Wyszogrodu zadzwoniła kobieta, podająca się za pracownika banku, w którym 59-latka ma otwarty rachunek. Poinformowała, że w ich placówce odnotowano kilka włamań na konta klientów. Pieniądze pozostałych osób, korzystających z usług banku również są zagrożone, dlatego powinna jak najszybciej przelać je na inny, specjalnie otworzony rachunek bankowy. Kobieta miała jednak wątpliwości, co do wiarygodności pracownika i podawanych informacji. Oszustka poleciła więc mieszkance Wyszogrodu, aby ta nie rozłączając połączenia, sprawdziła numer infolinii banku. Okazało się, że jest to ten sam numer, z którego prowadzona jest z nią rozmowa. To uśpiło czujność kobiety i finalnie wypłaciła ze swojego rachunku bankowego ponad 19 tysięcy złotych, a następnie przelała na podane inne konto. Rozmowa z fałszywą pracownicą banku trwała jeszcze chwilę, a potem połączenie zostało przerwane. Po jakimś czasie 59-latka zorientowała się, że została oszukana.
Policjanci przypominają schemat oszustwa „na pracownika banku”, wielokrotnie bywa niemalże identyczny. Zazwyczaj w słuchawce odzywa się głos, podający się za pracownika banku, w którym rozmówca ma konto. Na telefonie wyświetla się numer infolinii banku, dlatego połączenie nie wzbudza żadnych podejrzeń. Rzekomy pracownik banku informuje, że pieniądze klienta są zagrożone i rozmowa zostaje przełączona do działu technicznego, w celu zabezpieczenia środków pieniężnych i konta. Po przełączeniu, rozmowę z osobą pokrzywdzoną prowadzi już kolejna osoba, która podaje nowy numer konta, na które pokrzywdzona osoba wykonuje przelew.
Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę podczas telefonicznych rozmów z nieznajomymi osobami.
Pamiętaj, że oszuści manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kieruj się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Rozłącz się i skontaktuj z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy rozmówca faktycznie jest tym, za kogo się podaje.
Źródło: Policja Mazowiecka
Fot.: pixabay.com
Więcej wiadomości z Mazowsza

Przemytnik ludzi poszukiwany przez Interpol został zatrzymany w Warszawie

Policjanci chcieli go zatrzymać, ale tylko im pomachał… i odjechał

Zatrudniła się jako sprzątaczka i „sprzątnęła” biżuterię z mieszkania

Włamał się do dworca PKP w Wyszkowie – wpadł na gorącym uczynku

To nie była zwykła kontrola drogowa – 44-latek odpowie za przewóz kontrabandy

Obrabował jubilera – łupem cieszył się zaledwie parę dni

Uwaga na łosie!

Pracowniczka sklepu uszkodziła ponad 3 tys. zdrapek… i prawie nic nie wygrała – usłyszała zarzuty

Napad na konwój przewożący pieniądze

Podzielili się pracą przy włamaniu – razem trafili do aresztu

Nocny pościg za podejrzanym o kradzież katalizatorów

Siostra twierdziła, że nie widziała go od trzech dni – policjanci znaleźli poszukiwanego w wersalce

Brał zaliczki, ale nie wykonywał pracy – w końcu namierzyli go policjanci
![Wykorzystał sytuację i ukradł pieniądze z auta - wszystko nagrała kamera [wideo]](https://www.zyciepw.pl/wp-content/uploads/2023/03/0322_krad1.png)
Wykorzystał sytuację i ukradł pieniądze z auta – wszystko nagrała kamera [wideo]
