Uważajmy na swoje rowery

Tylko w poniedziałek Policjanci z Wołomina i Tłuszcza odnotowali aż cztery kradzieże rowerów. Powinniśmy być szczególnie ostrożni, gdyż amatorów na cudze jednoślady z każdym dniem przybywa. Złodziej potrafi upatrzyć sobie właściciela jednośladu i obserwować go. Wystarczy wtedy chwila nieuwagi a bardzo łatwo możemy stracić nasz pojazd. Niestety jest go potem bardzo trudno odzyskać.

Poniedziałek 21 września, poszkodowana pozostawiła swój rower przed wejściem do urzędu pracy przy ul. Warszawskiej. Rower zabezpieczyła przypinając go do barierki. Tego samego dnia dwoje poszkodowanych pozostawiło swoje rowery na klatkach schodowych przy ulicy Lipińskiej. W Tłuszczu pracownica urzędu pocztowego pozostawiła swój rower przed budynkiem urzędu, rower był również przypięty.

Wszystkie te osoby po powrocie stwierdziły kradzieże swoich jednośladów.

Te przypadki kradzieży rowerów powinny ?dać do myślenia? wszystkim użytkownikom jednośladów. Wprawdzie nie istnieją stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą, co wynika między innymi z samej istoty konstrukcji roweru, ale zawsze to ryzyko można zminimalizować, zachowując po prostu rozsądek. Nie przymocowanie pozostawianego roweru, pozostawianie ?na chwilę? przed sklepem albo zbyt słabe zabezpieczenie, kusi potencjalnego złodzieja. Sprawcy mogą nas obserwować, a wykorzystując nasze zainteresowanie zakupem , chwilową nieuwagę i nieobecność przy jednośladzie, okradają . Ważne jest także stosowanie solidnych zabezpieczeń piwnic i garaży w których przechowywane są cenne dwa kółka.

Apelujemy do właścicieli jednośladów o rozwagę i ostrożność oraz właściwe zabezpieczenie pozostawianego mienia, mając na uwadze zarówno tereny prywatnych posesji, jak również miejsc takich jak; ulice, bramy wjazdowe do posesji, tereny szkół oraz inne podobne miejsca użyteczności publicznej.

Aby przeciwdziałać kradzieży rowerów oznakuj swój jednoślad oraz stosuj się do określonych zachowań. Brak cech identyfikacyjnych uniemożliwia często ustalenie właściciela odzyskanego roweru. Policja podejmuje określone działania mające na celu przeciwdziałanie zjawiskom kradzieży rowerów.

? Nie pozostawiać swojego jednośladu bez opieki w miejscach o dużym nasileniu ruchu (okolice sklepów, bazary, dworce) , jeśli zostawisz rower, hulajnogę, skuter np: przed sklepem, blokiem zawsze zamykaj swój jednoślad na tzw. ?blokadę? i staraj się mieć go zawsze na widoku. Nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież

? Zanotuj markę i typ roweru. Oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (można znakować tajnopisem, a w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).

? Zwróć uwagę na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo lub czego szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą być bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości ewentualnych złodziei. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie Twoje lub sąsiadów, zadane pytania mogą spłoszyć potencjalnego złodzieja.

? Zamykaj rower na zamknięcia patentowe

? Zwracaj uwagę na osoby kręcące się przy Twoim lub innym rowerze w parku, na drodze rowerowej nie wjeżdżaj w grupę nieznanych Ci osób

? Nie dawaj przejechać się swoim rowerem osobom obcym

? Nie kupuj okazjonalnie roweru od nieznanej osoby – rower może być kradziony.

Jeśli już jednak dojedzie już do kradzieży należy zgłosić ją Policji. Jeśli skradziony rower zostanie znaleziony – np. w złodziejskiej „dziupli”, jest szansa, że do wróci do właściciela. Ważne jest aby znać jego markę, typ i numer fabryczny. Możemy też sfotografować rower. To także może pomóc Policji go zidentyfikować.

ts