V Międzynarodowy Młodzieżowy Memoriał Małgorzaty Dydek

W dniach 1-3 lipca na hali OSiR ?Huragan? Wołomin zorganizowano kolejny Międzynarodowy Młodzieżowy Memoriał Małgorzaty Dydek. Ideą turnieju jest upamiętnienie wybitnej koszykarki, która swoje pierwsze koszykarskie kroki stawiała w Wołominie. Na parkiecie zagrały ze sobą reprezentacje narodowe w koszykówce kobiet do lat 16, pochodzące z Czech, Polski, Rumunii i Turcji. Zwycięzcą Memoriału została reprezentacja Polski.

2016-07-06_155411

2016-07-05_224917

2016-07-05_224948

– Małgosia pierwszy poważniejszy kontakt z koszykówką miała w czwartej klasie szkoły podstawowej. Zabraliśmy ją wtedy na obóz, żeby się troszkę oswoiła z tą dyscypliną, w której jej starsza siostra, Kasia, miała już osiągnięcia. (?). Grała u nas do wieku kadetki, kiedy była w ósmej klasie, osiągnęła dwa metry wzrostu. Poruszała się dobrze i swobodnie, jak na ten wzrost. Cicha i spokojna, była lubiana w zespole. Jak każda jej rówieśniczka miewała chwile zwątpienia po przegranych meczach, ale mimo to była konsekwentna. Wiedziała, że w koszykówce może coś osiągnąć i miała tego pierwsze sygnały ? po skończeniu ósmej klasy zainteresowała warszawską Polonię. Działacze tego klubu dość niemrawo zabierali się jednak za załatwianie formalności związanych ze zmianą klubu i uprzedziła ich Olimpia Poznań, w której grała siostra Małgosi ? Katarzyna. Wspaniałe było to, że Małgosia nigdy o tych swoich koszykarskich początkach nie zapomniała… – mówi Ryszard Zahn, pierwszy trener Małgorzaty Dydek.
Małgorzata Dydek, wraz z drużynami, w których grała, wywalczyła wiele tytułów i medali, zarówno w reprezentacji (w różnych kategoriach wiekowych) jak i w klubach. Koszykarka z Wołomina osiągnęła również niemało wyróżnień i rekordów indywidualnych.
Małgorzata Dydek występowała w klubach: Huragan Wołomin (do 1992), Olimpia Poznań (1992-1994), Union Sportive Valenciennes Olimpic (1994-1996), Pool Getafe Madryt (1996-1998), Polpharma VBW Clima Gdynia/Lotos VBW Clima Gdynia (1998-2005), UMMC Jekaterynburg (2005-2006),  Ros Casares Walencja (2006-2008). WNBA: Utach Starzz/San Antonio Silver Stars (1998 ? 2004), Connecticut Sun (2005-2007), Los Angeles Sparks (2008).
Pierwszego dnia turnieju, 1 lipca, zorganizowano następujące wydarzenia: Turcja ? Czechy 45:48 (4:8, 7:13, 22:12, 12:15), ceremonia rozpoczęcia, Polska-Rumunia 71-57 (17:16, 20:10, 14:15, 20:16).
W drugim dniu rywalizacji zagrały ze sobą: Rumunia-Turcja 70-55 (24:11, 19:1a6, 18:10, 9:18), Czechy-Polska 67-75 (13:22, 16:11, 16:23, 22:19).
Trzeciego dnia rywalizacji o godz. 15.00 spotkały się ze sobą reprezentacje Rumunii i Czech. Po pierwszej kwarcie Rumunki prowadziły 22:20. Już od początku drugiej kwarty do ataku ruszyły Czeszki, które szybko uzyskały prowadzenie w spotkaniu. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 34:39 dla Czech. W drugiej połowie dominacja drużyny zza naszej południowej granicy rosła coraz bardziej, by osiągnąć stan 42:63 po trzech czwartych spotkania. W ostatniej części spotkania Rumunki nieco odrobiły stratę punktową, a mecz zakończył się zwycięstwem reprezentacji Czech 60:75.
Rumunia: Spier 11 pkt. Ghita 10 pkt., Ferariu 9 pkt., Parau 9 pkt. 8 zb., Dumitrescu 8 pkt. oraz Orban 9 pkt. 9 zb., Topan 3 pkt., Popescu 1 pkt., Catinean, Coroian, Vati. Trener: Catalin Tanase.
Czechy: Sklenerova 16 pkt., Galickova 13 pkt., Jindrova 9 pkt., Pitrova 2 pkt., Svagerova oraz Zilova 10 pkt., Miklikova 9 pkt., Rosecka 8 pkt., Dudackova 6 pkt., Valkova 2 pkt., Havlikova, Holubova. Trener: David Zdenek.
W ostatnim spotkaniu na turnieju, rozegranym o godz. 17.00, rywalizowały ze sobą reprezentacje Polski i Turcji. Pierwsze trafienie w meczu należało do Fitik, która rzuciła za trzy punkty dla drużyny znad Bosforu. W dalszych przebiegu pierwszej kwarty przewagę uzyskały Polki, które na 3 minuty przed końcem pierwszej części prowadziły 12:9. W końcówce kwarty nastąpiło przełamanie, kiedy Turczynki wyszły na prowadzenie, wygrywając na tym etapie meczu 12:15. W pierwszej połowie drugiej kwarty Polki doprowadzały do wyrównania: 17:17, 19:19, lecz w dalszym przebiegu starcia reprezentacja Turcji ponownie wyszła na prowadzenie. Pierwsza połowa meczu zakończyła się wynikiem 26:31. Trzecia kwarta stała pod znakiem dobrej gry Polek, które ruszyły do odrabiania strat. W 27. minucie Biało-Czerwone uzyskały przełamanie, doprowadzając do wyniku 41:40. Ostatecznie po trzech czwartych spotkania Polska prowadziła 45:43. W ostatniej partii nastąpiło przebudzenie Turczynek. W 34. minucie meczu doszło do wyrównania 50:50. Później powstała niewielka przewaga Turczynek, którą Polki zniwelowały na dwie minuty przed końcem, doprowadzając do wyrównania 56:56, a następnie na 1 minutę przed zakończeniem meczu podopieczne Macieja Gordona ponownie przeważyły stan pojedynku na swoją korzyść 59:58. Kiedy zegar wyświetlał informację, że pozostało 5 sekund gry, Turczynki wyszły na prowadzenie 59:60. W tym momencie trener Polek poprosił o czas. W końcowych sekundach zawodniczka gości zdobyła jeszcze jeden punkt z rzutu osobistego i mecz zakończył się wynikiem 59:61.
Po spotkaniu Maciej Gordon, główny trener Polek, powiedział ? Przyjechaliśmy tutaj po ciężkim, dziewięciodniowym obozie w Szczyrku. W związku z tym zdawaliśmy sobie sprawę, że tutaj żadnych fajerwerków nie będzie, jeżeli chodzi o organizację gry. To jest pierwsza rzecz. Druga rzecz polega na tym, że mocno chcieliśmy się schować przed Rumunami, z którymi gramy w sierpniu (W dniach 5-14 sierpnia w Rumuni zostanie zorganizowany Finał Mistrzostw Europy Kadetek U16, Dywizji B, gdzie Polska zmierzy się z Belgią, Macedonią, Norwegią i Rumunią ? red.) w związku z tym nie graliśmy całą organizacją gry, przygotowaną na Mistrzostwa. Te dwie rzeczy, plus duża rotacja w zespole, spowodowały, że wygraliśmy dwa mecze, ale ostatni mecz przegraliśmy. Była duża rotacja graczy, ale zrobiliśmy to w pełni świadomie. Jesteśmy usatysfakcjonowani. Turniej został wygrany i to jest najważniejsze ? powiedział trener polskich koszykarek.
Polska: Leszczyńska 9 pkt., Trzeciak 6 okt., Popiół 6 pkt., Klimek 2 pkt., Kulińska oraz Zięborska 12 pkt. 11 zb., Wojtala 9 pkt., Hipp 8 pkt. Puter 4 pkt., Grzenkowicz 2 pkt., Wińkowska 1 pkt. 9 zb., Bojko. Trener: Maciej Gordon.
Turcja: Gul 17 pkt. 14 zb., Fitik 14 pkt., Yildiz 9 pkt. 5 as., Yalgin 2 pkt., Karakas 1 pkt oraz Balkar 12 pkt. Baday 4 pkt., Alper 2 pkt., Albayrak, Taskin, Bayraktar. Trener: Halili Demirbilek
Na zakończenie Memoriału odbyła się ceremonia, w czasie której wręczono nagrody indywidualne i drużynowe.
Klasyfikacja końcowa turnieju wygląda następująco: 1. Polska, 2. Czechy, 3. Rumunia, 4. Turcja.
Pierwsza piątka turnieju: 1. Alexandra Ghita (Rumunia), 2. Natalie Miklikova (Czechy), 3. Ceren Cigerci (Turcja), 4. Simona Sklenerova (Czechy), 5. Martyna Leszczyńska (Polska).
Najlepszy strzelec: Aleksandra Zięborska (Polska).
Najlepiej blokująca i zbierająca turnieju ? nagroda Małgosi Dydek: Anna Wińkowska (Polska). MVP Memoriału: Anna Wińkowska (Polska).
Organizatorami Memoriału byli: PZKosz, OSiR ?Huragan? Wołomin, UKS ?Huragan? Wołomin.
Patronat honorowy objęli: starosta wołomiński Kazimierz Rakowski i burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.