W powiecie wołomińskim drzemie wiele możliwości

Z Januszem Werczyńskim, przewodniczącym Rady Powiatu Wołomińskiego, wieloletnim burmistrzem Marek, Teresa Urbanowska rozmawia o roli powiatu w zwalczaniu bezrobocia, potencjale regionu o rozwoju turystyki i współpracy między powiatem a organizacjami pozarządowymi.

? Chociaż powiat wołomiński graniczy z Warszawą to od wielu lat utrzymuje się tu wysoka stopa bezrobocia. Wyższa niż na Mazowszu i wyższa od średniej krajowej. Czy samorząd powiatowy może wpływać na zmianę tej sytuacji, czy ma po temu odpowiednie narzędzia?

? Wysoka stopa bezrobocia to bardzo smutna rzeczywistość. Natomiast warto sobie odpowiedzieć na pytanie, na ile ta stopa bezrobocia jest faktyczna a na ile jest to stan fikcyjny. Bez względu jednak na wszystko, nie ulega wątpliwości, że bezrobocie jest w naszym powiecie dużym problemem i powiat nie tylko może ale powinien z tym zjawiskiem walczyć i przeciwdziałać pogłębianiu się tego zjawiska. Jesteśmy z pewnością w stanie stworzyć lepsze warunki dla inwestowania w nasz teren, choćby nadal poprawiając stan naszych dróg co może przyciągnąć potencjalnych inwestorów. Choć w ciągu minionych dwóch dekad wiele w tym zakresie zrobiono to ciągle mamy poczucie ogromnego deficytu wynikające choćby z faktu, że wiele naszych dróg nie posiada statusu dróg powiatowych choć taką rolę spełnia. Dziś patrząc ? choćby tylko na ten aspekt ? widzimy, że zbyt mało korzystaliśmy z pieniędzy zewnętrznych na poprawę stanu naszych dróg.

? W rozmowach, komentarzach, często padają sugestie dotyczące sympatii pomiędzy różnymi szczeblami samorządu i tego jak te sympatie lub ich brak wpływają na współpracę…

? Właśnie. Jeśli już na etapie relacji powiat?gmina, ten element sympatii bądź jej braku, ma znaczenie, to w relacjach powiat-województwo też bez znaczenia z pewnością nie jest i tu ? niestety ? powiat wołomiński ponosi porażki. W tej kadencji chcemy tę sytuację zmienić i mam nadzieję, że ulegnie ona wreszcie zmianie. Wiem dla przykładu, że w dniu dzisiejszym zapadają decyzje dotyczące ważnych inwestycji dla Szpitala Powiatowego w Wołominie. O konkretach będziemy już wkrótce mogli porozmawiać.

? Oświata ? powiat odpowiada za kształcenie ponadgimnazjalne. Czy szkoły, dla których starostwo jest organem prowadzącym, oferują odpowiednie do bieżących potrzeb kierunki kształcenia?

? W zakresie dostosowania struktur powiatowych szkół starostwo ma wiele do zrobienia. Pojawia się coraz więcej opinii, że potrzebna jest szersza oferta kształcenia w zawodach technicznych. Firmy z naszego terenu narzekają na brak na rynku pracy techników z różnych specjalności, brakuje średniej kadry pracowniczej. A z drugiej strony wiele osób nie może znaleźć pracy…Musimy zdać sobie sprawę z tego, że dziś nawet prozaiczne pilnowanie ?taśmy? wymaga odpowiedniej wiedzy i przeszkolenia.

? Oboje wiemy, że środowisko mareckie zabiegało o budowę nowoczesnego technikum na terenie Marek. W poprzedniej kadencji inwestycję nieco zblokowano, czy należy rozumieć, że temat powróci?

? W tym zakresie zostały zawarte porozumienia. Wykonana została dokumentacja na budowę nowoczesnego obiektu. Powiat za nią zapłacił. Teraz trzeba zrobić wszystko, aby pozyskać te kilkanaście milionów złotych potrzebnych na realizację inwestycji.

? Jaki potencjał ma w sobie ziemia wołomińska? Czy jest coś co wyróżnia nas od innych powiatów?

? W moim odczuciu nie ulega wątpliwości, że wizerunek z którym borykaliśmy się wówczas, gdy powiat powstawał, uległ zmianie. Coraz rzadziej się mówi o złej sławie Wołomina. Mam nadzieję, że czasy, kiedy Wołomin nie schodził z czołówek medialnych, minęły bezpowrotnie. Na początku na tym terenie mieszkało 180 000 ludzi a i tak był to jeden z największych powiatów. Dziś szacuje się na ok. 220 000 ­ 240 000 mieszkańców. To pokazuje, że z jakiegoś powodu ludzie chętnie tu zamieszkują. Myślę, że gdybyśmy przeanalizowali ilość powstających i zamykanych podmiotów gospodarczych to tych pierwszych będzie zdecydowanie więcej.

? Jak Pan myśli ? dlaczego osiedlają się tu chętnie nowi mieszkańcy?

? Przyczyn jest pewnie wiele, ale dla ludzi ważne jest czy na danym terenie powstaje infrastruktura ? kanalizacja, woda, czy są dobrze wyposażone szkoły, czy są przedszkola, sklepy itd. Jeśli uznają, że jest wszystko czego potrzebują do życia, decydują się na zamieszkanie.

? Czy coś jeszcze nas wyróżnia?

? Teren Ząbek, Marek, Zielonki, Kobyłki zawsze był zamieszkiwany przez ludzi przedsiębiorczych, rzemieślników, kwitła różnego rodzaju prywatna inicjatywa ? mimo PRL-u i była ona domeną tych terenów ? myślę, że ciągle jest to nasz ogromny potencjał.

? Często jednak słyszę narzekanie, że w innych powiatach jest lepiej, że widać większy postęp, rozwój…

? Nie zgodziłbym się z tym. Moim zdaniem różnice między powiatem wołomińskim a innymi powiatami wokół Warszawy zniwelowały się, a to by oznaczało, że rozwój na naszym terenie był szybszy, bardziej intensywny niż w pozostałych obszarach.

? W program działania rady powiatu wyraźnie wpisano na tę kadencję turystykę, co znalazło swoje odzwierciedlenie w nazwie jednej z komisji. Co to oznacza?

? Chcemy w tej kadencji wykorzystać potencjał przyrodniczy i kulturowy tego regionu. Turystyka to ważny element rozwoju gospodarczego ? do tej pory słabo wykorzystywany. Były czynione próby, ale większych efektów nie udało się osiągnąć. Mam nadzieję, że uda się zmienić tę tendencję.

? W program działania niemal wszystkich komisji rady powiatu wpisano w tej kadencji współpracę z NGO. To ma być ozdobnik, czy taki zapis coś konkretnego oznacza?

? Współpraca samorządów z NGO wciąż pozostawia wiele do życzenia. Ta współpraca to nie tylko wspólne organizowanie imprez kulturalnych i sportowych. Myślę, że pieniądze jakie posiada powiat należy wykorzystać tak, aby można było z zainwestowanych pieniędzy lepiej korzystać…

? Cieszy mnie deklaracja o chęci współpracy samorządu powiatu z NGO, tym bardziej, że po stronie organizacji również jest taka chęć i potrzeba. Mam nadzieję, że niebawem dojdzie do spotkania obu sektorów i rozpocznie się dialog zakończony owocną współpracą, bo odnoszę wrażenie, że obie strony nie całkiem się rozumieją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.