W szkole jestem nauczycielem

Z Rafałem Pazio (Wspólnota Samorządowa – WS), wicestarostą Powiatu Wołomińskiego rozmawiamy o działaniach, w które chciałby się angażować, aby poszerzyć ofertę kierowaną do młodzieży.

– Od 27 grudnia jest Pan wicestarostą Powiatu Wołomińskiego. Do tej pory był Pan dziennikarzem, wydawcą i nauczycielem w I LO im. W. Nałkowskiego w Wołominie. Jak Pan się czuje ?po drugiej stronie??

– Na pewno jest to dla mnie nowa sytuacja. To jakiś proces dochodzenia do określonej formy, przyglądania się nowej sytuacji, działania w nowych warunkach.

– Czym chciałby Pan zajmować się szczególnie?

– Jest kilka dziedzin życia publicznego, które mnie interesują i którymi chciałbym się zająć. Uważam, że możliwych jest wiele działań ponadgminnych kierowanych do młodzieży. Wiążą się one między innymi z edukacją, kulturą, sportem czy historią lokalną. Z racji moich dotychczasowych doświadczeń chciałbym angażować się we wspólne przygotowanie oferty kierowanej do młodzieży. Można to robić poprzez szkoły, ośrodki kultury, kluby sportowe, bądź stowarzyszenia.

– Co, Pańskim zdaniem, można zrobić w zakresie kultury?

– Mówiąc o kulturze mam na myśli m.in. nawiązanie współpracy z działającym, od wielu lat na terenie powiatu, tak zwanym ?Porozumieniem Domów Kultury?. Myślę, że przedstawiciele tego środowiska są w stanie najlepiej ocenić realne potrzeby i kierunki rozwoju w tym zakresie. Liczę na spotkanie i przyłączenie się do dyskusji na te tematy z ludźmi kultury. Z drugiej strony mam nadzieje i plany uczestniczenia m.in. w działaniach związanych z dokończeniem adaptacji budynku ?Fabryczki? przy ulicy Orwida w Wołominie, z określeniem jej docelowego działania.

W tej chwili już odbywa się tam wiele ciekawych wystaw i spotkań, a mam nadzieję, że po dokończeniu remontu budynku będziemy mogli wspólnie z panią dyrektor i pracownikami ośrodka zaproponować kolejne formy aktywności powiązanej z kulturą i historią regionu.

Wielu młodych ludzi angażuje się w różnego rodzaju grupy podejmujące działania nawiązujące do historii lokalnej.

– Z tego co pamiętam Pan również angażował się w przygotowanie inscenizacji wydarzeń historycznych. Były inscenizacje na terenie I LO im. W. Nałkowskiego w Wołominie, w którym Pan pracował i z tego co wiem to nadal Pan pracuje. Była inscenizacja w Chrzęsnem i w Jadowie… Ciągle jest Pan nauczycielem. Zmiany w systemie edukacji zachodzą dość często. Czy ma Pan receptę na poprawę poziomu nauczania w szkołach prowadzonych przez powiat?

– Nie chcę mówić o gotowych receptach. Na pewno chcielibyśmy dyskutować o możliwościach zmian w oświacie. I tu, podobnie jak w kulturze, powinniśmy wsłuchać się w to, co w tej kwestii mają do powiedzenia gospodarze szkół ? dyrektorzy, nauczyciele, a w niektórych przypadkach nawet sama młodzież. Chcemy tę zebraną wiedzę przeanalizować i wspólnie zastanowić się nad tym, w jakim kierunku powinny pójść działania w oświacie. Jak sama pani wspomniała, szkoły są ciągle poddawane szeregowi reform. Musimy znaleźć odpowiedź na pytanie czy potrzebne są dalsze zmiany. Jeśli tak, to jakie.

– Po objęciu funkcji wicestarosty nadal uczy Pan w szkole. Proszę powiedzieć, jak informację o wyborze Pana na to stanowisko przez Radę Powiatu przyjęli Pańscy uczniowie?

– Otrzymałem od moich uczniów gratulacje. Zachowali się bardzo taktownie i po krótkiej chwili wróciliśmy do zajęć. To był taki wspólny pomysł, żebym trzecie klasy doprowadził do matury.

W szkole jestem nauczycielem. Prowadzę lekcje, pełnię dyżury na korytarzu. Nie ma tam znaczenia, że w strukturach powiatu jestem wicestarostą. Dziękuję dyrekcji szkoły, moim koleżankom i kolegom nauczycielom i młodzieży, że udało się stworzyć taką sytuacją normalnej współpracy.

– Jest Pan również dziennikarzem, redaktorem naczelnym i wydawcą dwutygodnika ?fakty.wwl?. Co się zmieni w tej kwestii?

– Jest określony przepisami czas, jaki mam na zawieszenie bądź zamknięcie działalności gospodarczej. W przypadku ?faktów.wwl? nic się nie zmienia. Dwutygodnik będzie się nadal pojawiał regularnie, będzie kontynuowana jego misja, którą zrealizuje nowy wydawca.

Rozmawiała
Teresa Urbanowska

7 przemyśleń nt. „W szkole jestem nauczycielem

  1. Pan Pazio jest naszą wielką nadzieją na rozwinięcie kultury w powiecie ,tylko trzeba wspierać jego działanie

  2. miałem okazję być u nowego wicestarosty (p. Rafała) na spotkaniu. Po tym spotkaniu mogę z pewnością powiedzieć: w końcu odpowiedni człowiek na właściwym miejscu!!!

  3. Mam nadzieję, że jeśli będzie trzeba, fakty.wwl nie będą miały skrupułów by krytykować pana Pazio.

  4. Zyczę dla Rafała jak najlepiej, moim zdaniem jest On odpowiednim człowiekiem w starostwie.

  5. Najlepszy nauczyciel wśród starostów, czy najlepszy starosta wśród nauczycieli? Przyszłość pokaże…

Możliwość komentowania jest wyłączona.