W Wołominie oddadzą do użytku oczyszczalnię

Dobiegły końca roboty budowlano-inwestycyjne związane z realizacją projektu ?Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Wołomin-Kobyłka? współfinansowanego przez Unię Europejską. W dniu 9 października uroczyście zostanie oddana do użytku Oczyszczalnia ścieków KRYM.Gminy Kobyłka i Wołomin o tym, że złożona przez oba samorządy aplikacja na dofinansowanie  projektu ?Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Wołomin-Kobyłka? została przyjęta, dowiedziały się 13 grudnia 2005 roku.
Dziś, po blisko pięciu latach jakie minęły od tego czasu można powiedzieć, że inwestycja w obu gminach zakończyła się sukcesem. Wybudowano wiele kilometrów kanalizacji, kilka tysięcy przyłączy oraz imponującą oczyszczalnię.
80% należnego udziału środków unijnych trafiło już do budżetów obu inwestorów (PWiK w Wołominie i UM w Kobyłce).
Niebawem, bo już 9 października, nastąpi uroczyste oddanie do użytku obiektu oczyszczalni.
Trochę historii
W połowie marca 2006 roku wybrano Inżyniera Kontraktu i Podmiot Odpowiedzialny za Koordynację (POK) realizacji Projektu Grupowego Funduszu Spójności. W dniu 21 kwietnia 2006 r. – Beneficjenci Projektu Grupowego zawarli Porozumienie w sprawie wyznaczenia zamawiającego do przeprowadzenia postępowania i udzielenia zamówienia publicznego na Podmiot Odpowiedzialny za Koordynację oraz Działania Promocyjne związane z realizacją Projektu. Przez kilka kolejnych miesięcy trwały działania mające na celu uruchomienie całej procedury inwestycyjnej zmierzającej między innymi do wyłonienia projektanów i wykonawców inwestycji. Kobyłka podjęła decyzję o wyłonieniu jednego wykonawcy odpowiedzialnego za całą inwestycję na terenie miasta. W Wołminie całą inwestycję podzielono na kilka kontraktów co oznaczało, że roboty równolegle wykonywane będą w kilku częściach miasta i gminy.
Przez kilka kolejnych miesięcy wykonywano dokumentację, planowano, uzgadniano, ustalano… i wreszcie 29 sierpnia 2007 roku nastąpiło uroczyste wbicie pierwszego szpadla, które zapoczątkowało budowę instalacji kanalizacyjnej w Kobyłce.
Na ten moment wszyscy czekali wówczas już z niecierpliwością. I tak jak zapowiadano od tego dnia prace związane z budową kanalizacji w Kobyłce ruszyły pełną parą. Równolegle odbywały się spotkania z mieszkańcami, których informowano o zamierzeniach, przekonywano do realizacji przyłączy własnych posesji do sieci kanalizacyjnej. Do dnia dzisiejszego w Kobyłce podłączono około 1100 gospodarstw domowych, co oznacza, że z kanalizacji korzysta około 4000 osób (docelowo zakłada się, że będzie korzystało 14 000 mieszkańców).
Przez kilka tygodni mieszkańcy Wołmina z nieukrywaną zazdrością patrzyli na roboty kanalizacyjne w sąsiedniej Kobyłce, ale i tu wkrótce roboty ruszyły pełną parą i to na kilku frontach równocześnie.
Prace budowlane w Wołominie zaczęto 1 października 2007 r.
12 grudnia podpisany został Kontrakt nr 2.3 na ?Budowę kolektora F i ulicy Oleńki”, Kontraktu nr 2.5 ?Budowę kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w miejscowości Zagościniec oraz kanalizacji sanitarnej w ul. Willowej w Duczkach” oraz Kontraktu nr 2.6 ?Budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Duczkach i Lipinach Nowych wraz z budową sieci wodociągowej w Duczkach”.
17 grudnia 2007 r. podpisano Kontrakt nr 2.2 ?Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w Wołominie Północnym część Wschodnia kanalizacji wodociągowej w Wołominie”.
Po upływie niespełna 11 miesięcy od wkopania pierwszego szpadla w Kobyłce rozpoczęto, 24 lipca 2008 roku, pierwsze próby końcowe na pompowniach.
Kilkanaście dni poźniej – 13 sierpnia 2008 roku, uzyskane zostało pozwolenia na budowę i rozpoczęcie prac na oczyszczalni ścieków Krym. Roboty na oczyszczalni rozpoczęte zostały w dniu 1 września 2008 r.
Jeszcze 30 grudnia tegoż roku zakończono prace przy budowie kolektora kanalizacji sanitarnej w ul. Lipińskiej, Słowackiego, Szarej, Oleńki i Asnyka w Wołominie.
W dniu 21 lutego 2009 roku uzyskane zostało pozwolenia na prace budowlane w rejonie Ossowa, Turowa i Leśniakowizny w Wołominie. Roboty ziemne w tym rejonie rozpoczęte zostały 6 marca.
W lutym 2009 roku systematycznie zaczęto oddawać do użytku kolejne etapy inwestycji. W Kobyłce jedna po drugiej odbywały sie próby końcowe na poszczególnych pompowniach
Z dniem 31 grudnia 2009 roku zakończona została budowa wszystkich obiektów kubaturowych na terenie Oczyszczalni ścieków „KRYM”.
W dniu 1 czerwca 2010 roku nastąpił początek rozruchu technologicznego Oczyszczalni, następnie w dniu 2 lipca 2010 roku  początek rozruchu wydzielonej komory fermentacyjnej.
Dzień 31 sierpnia bieżącego roku to dzień kiedy wykonawca  oficjalnie przekazał do eksploatacji nowoczesną, w pełni zautomatyzowaną oczyszczalnię ścieków „KRYM”.
Co mają z tegomieszkańcy?
W Wołominie łącznie wybudowano 68,4 kilometrów sieci kanalizacyjnej sanitarnej i deszczowej oraz sieci wodociągowej. Dzięki temu dostęp do nowoczesnej infrastruktury uzyskało  ponad 8 tysięcy nowych odbiorców z terenu gminy i miasta Wołomin.
Do dnia dzisiejszego wpłynęło na konto PWiK blisko 57,5 mln złotych bezzwrotnej dotacji z Funduszu Spójności co stanowi około 80% kwoty jaka miała ulec zwrotowi.
Pozostałe 20% trafi do kasy PWiK i UM w Kobyłce w przyszłym roku po ostatecznym rozliczeniu się z Funduszem.
Obserwując bacznie przez te wszystkie lata działania obu samorządów związane z budową sieci wodno-kanalizacyjnych nie raz podkreślałam, że tego rodzaju inwestycje to nie lada wysiłek i to zarówno finansowy jak i organizacyjny dla każdej jednostki. Związane z tego rodzaju inwestycją działania są wielotorowe. Trzeba bowiem zapewnić inwestycji finansowanie oraz odpowiednio ją przygotować i prowadzić pod względem technicznym ale też społecznym. A inwestycje prowadzone na terenie Wołomina i Kobyłki dodatkowo były bardziej niż w innych gminach zintensyfikowane.
Obu gminom udało się, czego się bardzo obawiano na początku inwestycji, uniknąć protestów ze strony mieszkańców a jeśli się takie zdarzały to były to jednostkowe historie. Planowano, że zakończenie robót miało nastąpić 31 grudnia 2010 roku. Udało się wcześniej i za to też chyba należą się gratulacje.
Wołomin
Jednym z bardziej dokuczliwych problemów Wołomina przed przystąpieniem do realizacji projektu był zbyt mały rozdział kanalizacji deszczowej od sanitarnej. Podłączenia gospodarstw domowych do „deszczówki? były częstą praktyką.Wiele gospodarstw domowych nie miało możliwości przyłączenia się do kanalizacji miejskiej.
Budowa nowej oczyszczalni ścieków i modernizacja pompowni Gryczana byłajz dużym wyzwaniem dla Wołomina.
? Realizacja projektu ?Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Wołomin-Kobyłka? pozwoliła gminie zrezygnować z angażowania mieszkańców w tzw. komitety budowy wodociągów i kanalizacji ? podkreślał wielokrotnie podczas rozmów z nami Jerzy Mikulski, burmistrz Wołomina.
Kobyłka
Przed przystąpieniem do realizacji projektu w Kobyłce kanalizację posiadało 4% gospodarstw domowych. Co dawało 2,646 km kanalizacji tłocznej i 1,497 km kanalizacji grawitacyjnej oraz 39 odgałęzień zakończonych studzienkami. ? Podsumowując tą ogromną inwestycję Funduszu Spójności w Kobyłce można stwierdzić, że zbudowany został solidny i nowoczesny fundament dla miasta, dalszych inwestycji i zrównoważonego rozwoju. Kolejnym krokiem tego rozwoju musi być uporządkowanie stanu dróg w Kobyłce ? powiedział nam  podczas jednej z rozmów Mariusz Stefaniak, wiceburmistrz Kobyłki.

Teresa Urbanowska


3 przemyślenia nt. „W Wołominie oddadzą do użytku oczyszczalnię

  1. Cyt. ? ?Realizacja projektu ?Uporządkowanie … ? pozwoliła gminie zrezygnować z angażowania mieszkańców w tzw. komitety budowy wodociągów i kanalizacji ? podkreślał wielokrotnie podczas rozmów z nami Jerzy Mikulski, burmistrz Wołomina.? Pani redaktor pozwala Pani innych i siebie wprowadzać w błąd. Proponuję zaangażować dziennikarza śledczego aby wyjaśnił ten problem dogłębnie, a nie jest to wiedza tajemna. Z punktu widzenia mieszkańca będącego klientem inwestycja ta co najmniej czterokrotnie przekracza obciążenie przy innych warunkach realizacji. Nadużycie władzy, zaufania oraz perfidia działania obciąża Mikulskiego.

  2. „krecie” może się znasz na ryciu i kopaniu, ale nie na finansowaniu oraz prowadzeniu inwestycji samorządowych. Edukację rozpoczij od ustaw o samorządzie, zagospodarowaniu przestrzennym i gospodarce komunalnej. Później przekop finanse publiczne i kodeks spółek handlowych. Jak zrozumiesz co zawierają dopiero się wypowiadaj. „abc” wie co pisze. Ta inwestycja to jeden wielki przekrę Mikulskiego. Liczę, że kontrkandydaci w kampani wyłożą kawę na ławę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.