Wernisaż IX Pleneru w kuligowskim Skansenie

Plenery w Kuligowie to już wieloletnia tradycja. W sierpniu tego roku artyści spotkali się w tym miejscu już po raz dziewiąty. Efekty ich pracy można było zobaczyć podczas piątkowego wernisażu, który odbył się w powiatowej Galerii przy Fabryczce w Wołominie.

W tegorocznych plenerach w Skansenie w Kuligowie wzięło udział ponad 20 artystów: malarzy, rysowników, rzeźbiarzy, grafików, kowali. – Park Kultury Ludowej w Kuligowie, funkcjonujący w mediach pod nazwa Skansen w Kuligowie nad Bugiem, poznałem w 2010 roku, po tym, jak jego założyciel i właściciel ? Pan Wojciech Urmanowski zaprosił przedstawicieli Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego do siebie, celem nawiązania współpracy ? wspomina Jacek Żukowski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, na łamach katalogu wydanego z okazji IX Międzynarodowego Nadbużańskiego Pleneru Artystycznego

2016-11-30_205056

Komisarzem Pleneru była mieszkanka Dąbrówki – Magdalena Karłowicz, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego. Pani Magda w kuligowskim Plenerze uczestniczyła po raz ósmy. Jest więc związana z tym wydarzeniem niemalże od początku. – Minęło już siedem lat od mojego pierwszego pleneru w Skansenie w Kuligowie. Moja córka miała wtedy kilka miesięcy i codziennie towarzyszyła mi przy rzeźbieniu drewnianego, ponad dwumetrowego anioła. Było to dosyć skomplikowane zadanie, nie tylko z powodu wielkości rzeźby ? wspomina Pani Komisarz na łamach poplenerowego folderu, którego przygotowaniem się zajmowała.
– W tym roku odbył się już IX Międzynarodowy Nadbużański Plener Artystyczny i wygląda na to, że formuła jeszcze się nie wyczerpała, wręcz przeciwnie, plener rozwija się i ewaluuje. Przyjeżdżają nowi artyści, już nie tylko z naszej okolicy, powiatu wołomińskiego, województwa mazowieckiego, ale z terenu całej Polski, z każdego jej zakątka. Ostatnio coraz częściej przyjeżdżają także twórcy z zagranicy, w tym roku z Ukrainy i Łotwy. Pierwsze plenery liczyły kilka osób, ostatni 26 ? opowiada o wydarzeniu, które odbyło się w okresie 20-18 sierpnia bieżącego roku.
Skansen w Kuligowie, to według słów przedstawiciela Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Gminie Dąbrówka. – Jedynym, gdzie dzięki człowiekowi czas zatrzymał się w miejscu. Założyciel Skansenu pan Wojciech Urmanowski, tchnął w niego duszę i powołał do życia. Dzięki temu powstał obiekt, który jest punktem obowiązkowym dla gości odwiedzających nasza gminę. Magia tego miejsca rok rocznie przyciąga coraz większą rzeszę ludzi ? dodaje autor gminnej części opisu plenerowego folderu.
Od początku działania artystyczne w Skansenie wspierane są promocyjnie przez Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości, które współpracuje ze skansenem w Kuligowie. – Łączy nas szacunek dla dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Łączy nas przekonanie, ze tradycje, zwyczaje, sposób życia naszych przodków, niosą ze sobą wartość o której nie wolno nam zapominać ? podkreśla Jolanta Boguszewska, dyrektor Powiatowego Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie. – Ale łączy nas także miłość do sztuki i uznanie dla artystów, którzy przez swoją twórczość utrwalają piękno mazowieckiej ziemi. To dlatego Skansen od prawie dekady organizuje plenery artystyczne, a Galeria przy Fabryczce prezentuje powstałe na plenerach prace szerszej publiczności ? dodaje.
Wernisaż uświetnił występ działającej przy Galerii Kapeli Ludowej Mazowszanie, która zaprezentowała się publiczności w nowym składzie.

Opracowała Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.