?Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać z koniem, psem? w Ostrówku

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. M. Grzegorzewskiej w Ostrówku mają niepowtarzalną okazję po raz trzeci uczestniczyć we współfinansowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego projekcie pt. ?Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać z koniem, psem? realizowanym przez stowarzyszenie ?Potok Serc? z siedzibą w Jarzębiej Łące.

W ramach projektu, w terminie od 4 czerwca do 10 listopada 2018 roku, uczniowie wezmą udział w cyklu bezpłatnych zajęć z hipoterapii w trakcie których korzystać będą z indywidualnej jazdy konnej. Zajęcia prowadzone są przez instruktora hipoterapii Agnieszkę Kaza ze stajni ?Tosca?.
Celem hipoterapii jest poprawa sprawności fizycznej oraz psychicznej. Uczniowie poprzez bezpośredni kontakt z koniem stymulują  swoje wszystkie zmysły, uczą się wrażliwości i opiekuńczości. Zajęcia motywują uczniów do działania, sprawiają, że dzieci chcą w nich czynnie uczestniczyć oraz poprawiają ich samopoczucie, pozwalając na pokonanie wielu lęków i wewnętrznych oporów.

Poprzednie dwie edycje projektu ( ?Przytul konia podaj łapę psu?, ?Siła konia, wierność psa?), które realizowane były w roku 2016 oraz 2017, cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrówku. Hipoterapia jako baza wspomagająca ogólny psychoruchowy rozwój uczniów pomogła normalizować ich napięcie mięśniowe (poprzez łagodne, rytmiczne kołysanie się podczas chodu konia oraz ciepło jego ciała), minimalizowała zaburzenia emocjonalne, nauczyła umiejętności nawiązywania poprawnych relacji, kontaktów społecznych i dawała poczucia bezpieczeństwa. Podczas zajęć uczniowie usprawniali także równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową, a także orientację w przestrzeni. Uczestnicy zajęć mogli w pełni skorzystać z kontaktu z naturą (m.in. pogłaskać czy przytulić konia), co przyniosło im wiele radości. Takie zajęcia wzmocniły ich więź ze zwierzęciem, nauczyły odpowiedzialności i troski o zwierzę. Widać było, że kontakt z koniem pozytywnie wpłynął na ich samopoczucie, ale przede wszystkim dawał dużo radości i szczęścia. Był to moment relaksacji i wyciszenia. Kluczową rolę w terapii odgrywało ciepłe i życzliwe podejście terapeutki do wszystkich uczniów. Pani Agnieszka potrafiła wspaniale dotrzeć do dzieci, zainteresować ich, rozbudzić w nich ciekawość, pomóc pokonywać własne słabości i lęki.

Nauczyciele pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną zauważają znaczne postępy i wymierne efekty w rozwoju uczestników zajęć. Hipoterapia zmniejsza zaburzenia emocjonalne, pogłębia umiejętności nawiązywania poprawnych relacji, a przede wszystkim wywołuje szczery uśmiech na twarzach uczniów.
Prowadząca zajęcia z dziećmi Agnieszka Kaza, z łatwością nawiązała kontakt z uczestnikami projektów i podbiła ich serca,  wykazując się przy tym niezwykłą cierpliwością i umiejętnością indywidualnego podejścia do każdego dziecka oraz służy pomocą w żmudnej i nierównej walce z własnymi oporami, lękami i trudnymi zachowaniami.

Dyrektor, nauczyciele i uczniowie składają serdeczne podziękowania Pani Agnieszce Kaza za przeprowadzenie dotychczasowych zajęć z hipoterapii, które podbiły serca naszych uczniów, oraz rozpoczęcie kolejnych pod hasłem: ?Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać z koniem, psem?.

Katarzyna Maliszewska
Beata Rybak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.