Wiedza i nauka w służbie gospodarce

W połowie kwietnia, na terenie Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie odbyła się druga konferencja poświecona tematyce wspierania przedsiębiorczości na terenie województwa mazowieckiego.

Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przy finansowym wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej. Spotkania mają charakter informacyjno-edukacyjny, dlatego kierowane są nie tylko do ludzi świata biznesu, ale również nauki, w tym młodzieży szkolnej oraz wszystkich zainteresowanych tematyką gospodarczą. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a osoby zamieszkałe poza terenem Warszawy mogę skorzystać z darmowego noclegu. Swoje zgłoszenie na ostatnią konferencję (11-12 czerwca 2010 roku) może przesyłać każda osoba pracująca, ucząca się lub kształcąca na terenie Mazowsza.

Drugie spotkanie konferencyjne odbyło się 16-17 kwietnia bieżącego roku w głównej siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie (Saska Kępa). Na konferencję przybyło blisko 250 gości, w tym osoby ze świata biznesu oraz nauki. Wśród uczestników po raz kolejny nie zabrakło osób młodych-uczących się m.in. z Warszawy, Łosic, Nowej Wsi czy Kosowa Lackiego.

Tematyka spotkań ponownie dotyczyła szeroko rozumianego wsparcia przedsiębiorczości na Mazowszu. Gospodarzami (moderatorami) konferencji byli redaktorzy Paweł Pochwała (dziennikarz TVP) i Michał Karnowski (publicysta). W ciągu dwóch dni zaprezentowało się łącznie ośmiu referentów z różnych środowisk, co z pewnością pomogło urozmaicić i rozszerzyć spektrum dobranych zagadnień.

Pierwszy dzień konferencji zainteresował przede wszystkim osoby aktywnie uczestniczące w gospodarce czy też doskonale znające jej obecne realia. Podczas spotkań podjęto tematykę finansowania działalności gospodarczej i dostępności źródeł finansowych (zewnętrznych, wewnętrznych, funduszy pożyczkowych i doręczeniowych i wielu innych). Audytorium miało również okazję zapoznać się z diagnozę stanu konkurencyjności Mazowsza (analizę silnych i słabych stron regionu) oraz rolę Giełdy Papierów Wartościowych w kontekście wspierania przedsiębiorczości m.in. przybliżono znaczenie rynku obligacyjnego Catalyst, który umożliwia przedsiębiorcom oraz jednostkom samorządu terytorialnego pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji.

Kolejny dzień przyniósł wykłady o bardziej uniwersalnym charakterze, zatem bardziej interesujące dla młodszych słuchaczy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje na temat działań kryminalistycznych i zagrożeń w biznesie oraz roli mediów ekonomicznych w edukacji biznesowej. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się w którym kierunku podjąć pierwsze kroki, aby bliżej zainteresować się i obserwować tematyką gospodarczą. Zaprezentowano także wykłady dotyczące oddziaływania podmiotów rządowych i samorządowych na stymulację przedsiębiorczości oraz roli administracji skarbowej w rozwoju przedsiębiorczości.

Podobnie jak na pierwszej, lutowej konferencji, wśród prelegentów nie zabrakło znakomitych specjalistów i znawców tematyki z różnych segmentów rynku. Wśród nich znaleźli się m.in. Krystyna Wiaderny-Bidzińska (Radca Ministra z Departamentu Rozwoju Gospodarki w Ministerstwie Gospodarki), Marcin Przybył (pracownik Działu Audytu i Kontroli Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.), Roman Chojnowski (Kanclerz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), Katarzyna Karpa Świderek (dziennikarka TVN CNBC Biznes) i Urszula Osowska-Szyk (Radca Ministra w Ministerstwie Finansów). Ze względu na żałobę narodową i uroczystości z nimi związane, drugi dzień konferencji został skrócony.

Termin ostatniej część cyklu konferencyjnego wyznaczono na dni 11-12 czerwca 2010 r. Na spotkaniu z pewnością pojawią się nowi prelegenci, którzy przedstawią kolejne, interesujące zagadnienia dotyczące tematyki rozwoju przedsiębiorczości na terenie Mazowsza. Osoby zainteresowane udziałem w kolejnej konferencji wciąż mogą zgłaszać swoje uczestnictwo. Szczegółowa tematyka spotkania zostanie przedłożona na stronie www.przedsiebiorczosc.waw.pl.

Paweł Chmielowiec