Wiesław Sawicki ?z innej bajki?

20 lutego w Galerii MOK w Ząbkach odbył się wernisaż prac Wiesława Sawickiego, zatytułowany ?Jestem z innej bajki …? . Uwieńczeniem wieczoru był koncert poświęcony twórczości Bułata Okudżawy.

Wiesław Sawicki mieszka w Warszawie ? Wesołej. Pracował w Zakładach Radiowych ?Rawar?.

Kiedy odkrył swoje zainteresowanie malarskie, zaczął uczęszczać na zajęcia do Państwowego Ogniska Plastycznego, do pracowni Barbary Szubińskiej i Tadeusza Milewskiego. Sawicki jest przykładem artysty ze sporym dorobkiem i uznaniem krytyków, którego talentu nie rozpoznano na wstępnych egzaminach na studia. Próbował swoich sił na Akademii Plastycznej Sztuk Pięknych w Warszawie, a także Wyższej Szkole w Łodzi. Bezskutecznie. Na szczęście nie wpłynęło to na rozwój zainteresowań Pana Wiesława malarstwem. Artysta posiada wiedzę o różnych technikach malarstwa i to teoretyczną i praktyczną. Swoje obrazy maluje jednak głónie w technice pasteli. Jego dzieła znalazły uznanie na całym świecie i trafiły do prywatnych kolekcji m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Belgii, Walii i Białorusi. Doświadczenie i dorobek wystawienniczy sprawiły, że w 2007 r. Wiesław Sawicki został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Brał udział w II Europejskich Targach Sztuki, Centrum Expo XXI w Warszawie. Ma też w swoim dorobku wiele wystaw, m.in. w rodzinnej Warszawie ? Wesołej, Wołominie, Krakowie, Starej Miłosnej, Chorzowie, a także za granicą: w Lipsku, w Houston i Waszyngtonie.

Artysta nie po raz pierwszy też gości ze swoimi pracami w Ząbkach. Wernisaż ?Jestem z innej bajki …? to już kolejne zaproszenie Sawickiego do tego miasta. Po raz kolejny Sawicki pokazał, że główną inspiracją dla jego twórczości jest świat natury w połączeniu z człowiekiem. Tematyka jego obrazów jest jednak bardzo różnorodna. Obejmuje zarówno martwą naturę, świat zwierząt jak i dzieła ekspresyjne. Improwizacje Sawickiego w obszarze jego inspiracji tworzą niepowtarzalny klimat i styl. Obrazy są pełne wspaniałych barw i form, można w nich odnaleźć zarówno świat marzeń i snów jak i świat realny pokazany z niezwykłą wrażliwością.

Wspaniałym dopełnieniem artystycznych wrażeń po obejrzeniu wystawy, był koncert poświęcony twórczości Bułata Okudżawy. W programie, zatytułowanym „Dopóki ziemia kręci się… wszystko jest możliwe”, wystąpili: Anna Lenartowicz – poezja oraz Wiesław Kowalski – gitara i wokal.

Sylwia Kowalska