Wołomin lat 20. i 30.

? Na początku pracy w MDK powiedziałam sobie, że to Wołomin ma sobie sam zrobić kulturę. Ja chcę tylko słuchać, reagować na potrzeby i umożliwiać pewne działania. Festiwal w obecnej formie jest efektem takiego właśnie myślenia ? to nie ja go wymyśliłam. Wiele osób mówiło o potrzebie takiej imprezy, wiele osób dorzuciło swoje kontakty, pomysły, pracę. Takie imprezy robi się dla ludzi ? mówi Marzena Małek, dyrektor MDK w Wołominie w rozmowie z Łukaszem Rygało.

? Znamy już program Festiwalu Piosenki Międzywojennej im. Wiery Gran. Jak wypada porównanie tego co się wydarzy ze wstępnym planem? Jest skromniej?

? Zanim, jako MDK, podjęliśmy się tej pracy, pozwoliłam sobie wykonać małe ?rozpoznanie terenu”. Dowiedziałam się jak wyglądają festiwale, które odbywają się po raz pierwszy i oczekiwałam nieco mniejszej ilości zgłoszeń… Wojciech Dąbrowski, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro, powiedział mi: ? Jeśli będziesz miała dwadzieścia zgłoszeń, to będzie to wielki sukces! A my mieliśmy tych zgłoszeń czterdzieści…

? Czy to, w części, zasługa profesjonalnego jury?

? Marek Wysocki, dyrektor artystyczny festiwalu, dołożył wszelkich starań, aby nie zabrakło w nim autorytetów takich jak: Jan Szurmiej, Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz czy Adrianna Godlewska. Uczestnicy konkursu z pewnością dużo lepiej zniosą krytykę z ust profesjonalistów i znawców tematu, ale dzięki jur y mamy zainteresowanie Programu Pierwszego Polskiego Radia, Radia Dla Ciebie czy Radia Warszawa. Redaktor Teresa Drozda ze Strefy Piosenki obiecała nam obecność swojej ekipy przez cały dzień przesłuchań oraz nagranie występów konkursowych i spore wsparcie medialne ? po prostu spodobała jej się idea Festiwalu oraz… niewielka odległość miejsca festiwalu od Warszawy.

Marzena Małek - dyrektor wołomińskiego MDK
Marzena Małek – dyrektor wołomińskiego MDK

? Jakie są wrażenia jurorów po przesłuchaniu zgłoszeń?

? Bardzo podobało im się to, co usłyszeli podczas przesłuchań! Wyłonienie uczestników trwało długo. A obrady były bardzo burzliwe… zaczęliśmy wcześnie rano, a skończyliśmy o godzinie 18.00. Nasze Jury to grono ludzi, które ceni sobie zaangażowanie artysty, nie tylko jego warsztat wokalny. Jurorzy oczekują zrozumienia tekstu, przekazania emocji, odrobiny gry aktorskiej. Nie wystarczy, jak to ujął jeden z jurorów, ?poskakać po scenie”. Cieszą się, że są jeszcze domy kultury gotowe zaangażować się w niekomercyjne, niewielkie, ale wartościowe artystycznie wydarzenia. Wybrana do dalszej rywalizacji dwudziestka prezentuje naprawdę wysoki poziom i cieszę się, że są w niej ludzie z Wołomina. Mam cichą nadzieję, że statuetka zwycięzcy pozostanie w mieście ? lub przynajmniej trafi gdzieś blisko…

? Czy taka impreza to duże obciążenie dla MDK?

? To faktycznie duże wyzwanie koncepcyjne, organizacyjne i logistyczne. Jednak sam program chyba przypadł do gustu mieszkańcom, bo znalazło się wiele osób, które z własnej inicjatywy włączyły się w nasze działania. Miłym zaskoczeniem jest też niemałe zainteresowanie ze strony sponsorów ? wystarczyło, że przedstawiliśmy program obchodów, a od razu wykazywali zainteresowanie.

? Być może z powodu dobrych skojarzeń z latami dwudziestymi?

? Zapewne… W końcu to pierwsze lata niepodległości, prawa miejskie dla Wołomina, potem Bitwa Warszawska, powstanie Huraganu. Chyba wszyscy w tym roku odebrali te działania jako współpracę wielu instytucji i firm na rzecz miasta i to jest największa wartość i efekt naszej działalności.

? Kiedy zaczniemy żyć festiwalem?

? Już w piątek wieczorem, o godzinie 18.00 na Warszawskiej 13 odsłonimy pamiątkową tablicę Wiery Gran. Artystka mieszkała pod tym adresem w latach swojej młodości i uważamy, że fakt ten warto upowszechnić. Wszystkich, którzy o Wierze Gran słyszą po raz pierwszy, odsyłam do naszej Gazety Festiwalowej, która będzie rozdawana już od piątku. O godzinie 19.00 otwieramy festiwal występem rewiowym Ewy Kuklińskiej. W sobotę od godziny 11.30 zaczynamy otwarte przesłuchania uczestników Festiwalu. Serdecznie zapraszamy miłośników muzyki na te przesłuchania! Oczywiście zapraszamy też na festyn w stylu retro na placu 3-go Maja. ? będzie tramwaj konny, kawiarenka, fotograf pracujący tradycyjnymi, prawie zapomnianymi już dziś metodami. Szkoła nr 5 przygotowała przedstawienie teatralne ?Ada to nie wypada”, ?Show Warszawski czyli Blisko Wołomina” w wykonaniu Teatru Piąty Wymiar i Kapeli Wołomińskiej, chór Cantus Cordis wykona kilka przebojów międzywojennych w swojej aranżacji, będzie można nauczyć się tańczyć charlestone’a pod okiem Marcina Wrzesińskiego, a to tylko część atrakcji. Kończymy festiwalowym koncertem galowym i wręczeniem Grand Prix, występem Dariusza Kordka, teatru IWIA oraz krótkim recitalem Nataszy Urbańskiej.