Nieodpłatna pomoc prawna

Mija dwa lata działalności Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP Pokazały one,  że w Polsce wciąż bardzo wielu obywateli nie ma dostępu do podstawowej pomocy umożliwiającej rozwiązanie pojawiających się w ich życiu problemów prawnych.

Jak czytamy na stronie www.prezydent.pl dotychczasowa Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Katalog osób uprawnionych do skorzystania z pomocy skonstruowany został tak, że dostęp do jej uzyskania był nadmiernie ograniczony. Niedostatecznie także rozpowszechniano informacje o możliwościach i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy. W rezultacie, w niektórych punktach nie pojawiał się niekiedy w ciągu dnia nikt zainteresowany uzyskaniem wsparcia.

1 stycznia 2019 roku wchodzi w życie nowa ustawa, która nie tylko zmienia zasady organizowania nieodpłatnej pomocy prawnej, ale właściwie buduje ten system zupełnie od nowa.

W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej można uzyskać wsparcie związane zarówno z obowiązującym stanem prawnym, wskazaniem możliwych rozwiązań czy też można uzyskać pomoc przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej.

Adresy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej są dostępne na stronie: www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami pod poniższym linkiem.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.