Jak wyczyścić srebro? Pięć domowych sposobów

Już nasze babcie wiedziały, jak wielka moc drzemie w srebrze. Pięknie prezentuje się, jako biżuteria i  uznawane jest za naturalny antybiotyk. Działa dezynfekująco, przeciwbakteryjnie i grzybobójczo. To właśnie dlatego srebro tak chętnie wykorzystywane jest w jubilerstwie czy produkcji zastawy stołowej. Bez odpowiedniej pielęgnacji jednak, srebro śniedzieje.

– Żeby cieszyć się pięknem srebra, trzeba właściwie o nie dbać, konserwować i przechowywać. To podstawa. Wyroby ze srebra należy przede wszystkim przechowywać w ciemnych i suchych miejscach. Powinny być także opakowane w foliowe woreczki, co zapobiegnie wejściu srebra w reakcję z tlenem. To właśnie dlatego zmienia ono kolor – ? mówi Monika Kurek, stylistka sreber marki HEFRA.

Przechowywane produkty nie powinny mieć również kontaktu z wilgocią, a po użyciu należy je dokładnie umyć ręcznie i wytrzeć do sucha.

Monika Kurek podkreśla również, że wyroby ze srebra nie nadają się do mycia w zmywarce.  Jeśli natomiast na srebrze pojawią się pierwsze przebarwienia warto od razu się ich pozbyć. Jaką metodę wybrać?

Oto 5 domowych i skutecznych sposobów na czyszczenie sreber:

  1. Pasta do zębów

Ten popularny sposób działa. Pasta do zębów, która na co dzień chroni zęby, doskonale sprawdza się również przy czyszczeniu srebra i przywraca mu dawny blask. Wystarczy nałożyć niewielką ilość produktu na szczoteczkę i delikatnymi, okrężnymi ruchami wypolerować srebrne przedmioty, a następnie wypłukać je i dokładnie wytrzeć.

  1. Soda z octem

O szerokim zastosowaniu sody wie każdy. Czyszczenie srebra to jedno z wielu. Aby ją zastosować należy wlać do miski po jednej łyżce sody i octu. W otrzymanym roztworze zanurzyć przedmioty na maksymalnie 15 minut, a następnie przemyć ciepłą wodą i dokładnie wytrzeć.

  1. Mąka z wodą

Mąka ziemniaczana i odrobina wody również skutecznie wyczyszczą srebro. Proporcje należy połączyć ze sobą tak, aby uzyskać gęstą pastę. Za pomocą szczoteczki do zębów należy wypolerować delikatnymi kolistymi ruchami, a następnie umyć i osuszyć produkt.

  1. Sok z cytryny

Sok z cytryny skutecznie rozjaśnia powierzchnię srebra i delikatnie usuwa przebarwienia. Wystarczy wycisnąć sok, przetrzeć nim zaśniedziałą powierzchnię, a potem przemyć ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.

  1. Roztwór solny

Do czyszczenia można wykorzystać także sól kuchenną. Aby jednak sposób okazał się skuteczny, należy wcześniej wyłożyć naczynie folią aluminiową, wypełnić je wrzącą wodą i rozpuścić w nim sól. Na jeden litr wody należy użyć ok. pięciu łyżeczek soli. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy srebro na kilka godzin, a potem myjemy je i dokładnie osuszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.