XII Biegu Niepodległości w Ząbkach

190 zawodniczek i zawodników stanęło na starcie XII Biegu Niepodległości aby upamiętnić 101 rocznicę odzyskania przez państwo polskie niepodległości.

Jako pierwsi o godzinie 13.00 na starcie pojawili się najmłodsi zawodnicy urodzeni w latach 2016 ? 2012. Kategoria ta rywalizowała na dystansie 600 metrów co stanowiło dwa okrążenia dookoła płyty głównej Stadionu Miejskiego. Najszybszym wśród chłopców tej kategorii wiekowej okazał się Wojciech Macugowski, który na mecie pojawił się po 3 minutach i 5 sekundach. Kolejne miejsca na podium zajęli Mateusz Włodarczyk i Jakub Cibor. Z dziewczynek pierwsza linię mety minęła z czasem 3 minuty i 11 sekund Michalina Tymińska, która wyprzedziła Polę Żołnierowicz i Natalię Klimas. W tej kategorii bieg ukończyło 36 zawodniczek i zawodników.

Kolejną kategorią wiekową, której star nastąpił o godzinie 13.15 była kategoria dziewcząt i chłopców urodzonych w latach 2011 ? 2007. Z pośród 34 uczestników, którzy ukończyli 1000 metrową trasę najlepszy okazał się z czasem 4 minuty i 15 sekund Kamil Szewcow, który ?rzutem na taśmę? wyprzedził Karola Kurzeję oraz o 8 sekund Dawida Frańczaka. Z pośród dziewczynek pierwsza na linii mety zameldowała się z czasem 4 minuty i 40 sekund Nina Bujalska. Drugie miejsce zajęła ze stratą 10 sekund Aleksandra Bobrowska, a trzecie ze stratą 15 sekund Nina Kalinowska.

Po kolejnym kwadransie na linii startu pojawili się 26 przedstawicieli kategorii wiekowej osób urodzonych w latach 2006 ? 2003, którzy mieli do pokonania trasę długości 1000 metrów. Po 3 minutach i 35 sekundach jako pierwszy na mecie był Igor Szczepaniak, który wyprzedził o 14 sekund drugiego na mecie Macina Szewcowa i trzeciego Marcina Nikoniuka o 17 sekund. Z dziewcząt najszybciej trasę biegu z czasem 4 minuty i 15 sekund pokonała Amelia Jaczewska. Oprócz Ameli na podium stanęły: druga Aleksandra Kowalska, która straciła do zwyciężczyni 13 sekund oraz trzecia Aleksandra Jaczewska.

O godzinie 13.45 nastąpił start do biegu głównego na dystansie 5 kilometrów w kategorii open. Od początku biegu ton rywalizacji nadawała trójka zawodników: Jarosław Kurek, Wojciech Skory i Szymon Celiński. Ta trójka prowadziła od startu do mety. Zwyciężył z czasem 13 minut i 32 sekundy Jarosław Kurek wyprzedzając Wojciecha Skorego aż o 30 sekund. Po kolejnych 32 sekundach linię mety minął trzeci Szymon Celiński. Najszybszą wśród kobiet była Edyta Majewska, którą trasę biegu pokonała w 17 minut i 45 sekund. Drugie miejsce z czasem 18 minut i 5 sekund zajęła Barbara Miszta, a trzecie z czasem 19 minut i 16 sekund Karina Jachymek.

XII Bieg Niepodległości ukończyło 188 osób, z których każda otrzymała pamiątkowy medal. Wszyscy uczestnicy oraz kibice mogli zjeść gorący żurkiem oraz poczęstować się zimnymi i gorącymi napojami.

Po biegu najlepsza trójka w każdej kategorii wiekowej z podziałem na kobiety i mężczyzn została otrzymała pamiątkowe statuetki oraz nagrody rzeczowe. Nagrody wręczała Burmistrz Miasta Ząbki Małgorzata Zyśk, Radny Powiatu Wołomińskiego Sławomir Pisarczyk, Radna Miasta Ząbki Zofia Dąbrowska, Prezes P.W.iK. Tomasz Czarnogórski, Piotr Machowicz przedstawiciel sponsora, Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Forysiak oraz Dyrektor M.O.SiR. Jacek Romańczuk. Nagrody ufundowali sponsorzy biegu firmy: Machowicz Budownictwo, Hurtownia Real, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach Sp. z o.o. Budimpol Sp. z.o.o., AD Security, Straż Miejska w Ząbkach, Miejskie Centrum Sportu w Ząbkach Sp. z o.o., Siłownia Maximus oraz GWD Concept Sp. z o.o.