XVIII Międzynarodowy Rajd Katyński wyruszy z Radzymina

621216_503001869719206_1524082710_o

W ramach obchodów 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 Radzymin będzie gościł 11 sierpnia uczestników XVIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Przed wyruszeniem w trasę motocykliści zbiorą się o godz. 10.15 przy Cmentarzu Żołnierzy Polskich w Radzyminie, gdzie spotkają się z mieszkańcami miasta Cudu nad Wisłą oraz złożą wieniec na mogile bohaterów 1920 roku. Rajd Katyński wyruszy w trasę śladami zbrodni katyńskiej z Cmentarza Żołnierzy Polskich w stronę centrum miasta i ulicą Komandora Wiktora Węgrzyna w Emilianowie wyruszy w kierunku Białorusi trasą S8.

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński dociera do miejsc związanych ze Zbrodnią Katyńską. Trasę wyznaczają Kuropaty pod Mińskiem (Białoruś), Las Katyński pod Smoleńskiem (Rosja),  Miednoje pod Twerem, wówczas Kalinin (Rosja), Piatichatki pod Charkowem (Ukraina), Bykownia pod Kijowem (Ukraina) oraz Moskwa, gdzie zapadały decyzję tragiczne w skutkach dla uwięzionych polskich oficerów.

Pomysłodawcą Radju Katyńskiego był Wiktor Węgrzyn. Działający aktywnie w środowiskach niepodległościowych w Chicago w USA był zaskoczony stanem świadomości i wiedzy Polaków w ponad dziesięć lat po upadku PRL-u. Aby pokonać marazm społeczny rzucił hasło pojechania motocyklami do Katynia. Otrzymał wsparcie od byłego jeńca z sowieckiego obozu specjalnego w Kozielsku, którego koledzy zostali zamordowani w Katyniu i Smoleńsku, Ks. Prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, który jest obecnie Patronem Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. W rajdzie uczestnicą motocykliści z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Niemiec, Francji i innych krajów europejskich. Dołączają się „bajkerzy” z Litwy, Białorusi, Rosji i Ukrainy.

Komentarze

komentarzy

2 przemyślenia nt. „XVIII Międzynarodowy Rajd Katyński wyruszy z Radzymina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.