Z Wacławem Nałkowskim – inaczej niż zwykle…

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Wołominie przygotowali montaż dotyczący swojego patrona, Wacława Nałkowskiego. Tegoroczny dzień patrona w I LO był spotkaniem niecodziennym wszystko za sprawą zupełnie innej niż dotychczas aranżacji.

Każda ze szkół ma swojego patrona, na jego cześć organizowane są różnego typu przedstawienia lub apele. Liceum przy ulicy Sasina w Wołominie, nosi nazwę Wacława Nałkowskiego. Na jego cześć w ubiegły czwartek, klasa 1G przy pomocy Teresy Staniszewskiej, nauczycielki geografii, przygotowała montaż o swoim patronie. Nie bez powodu na datę spotkania wybrano 19 listopada. 158 lat temu, tego samego dnia urodził się Wacław Nałkowski. W ten sposób I LO uczciło rocznicę narodzin geografa.

Spotkanie poświęcone patronowi odbyło się w wyjątkowych warunkach. Uczniowie przygotowali nastrojową aranżację. Goście zasiedli przy specjalnie przygotowanych stolikach, gdzie przyświecał im blask świec. Podopieczni Teresy Staniszewskiej przytoczyli w swym wystąpieniu losy Wacława Nałkowskiego. Opowiedzieli gościom wiele ciekawostek z jego życia. Dokładnie przedstawili okres, który Wacław Nałkowski spędził w Wołominie. Tu właśnie jego działalność naukowa była najbardziej owocna. Licealiści poprzez przygotowany montaż potwierdzili, że są dumni z tego, że wybitny publicysta i myśliciel jest ich patronem.

W Wołominie mieści się muzeum ?Dom nad łąkami?, w tym miejscu mieszkał Nałkowski ze swą rodziną. Szkoła zaprosiła na spotkanie dyrektor tego wyjątkowego miejsca, która z zaciekawieniem słuchała uczniów. Korzystając z okazji i odwdzięczając się licealistom, Marzena Kubacz zaprosiła zgromadzonych na wykład o córce Wacława – Zofii Nałkowskiej, który odbędzie się 12 grudnia w ?Domu nad łąkami?. Po prezentacji uczniów nastąpił odczyt Anny Laskowskiej: „Nałkowski – publicysta. Środowisko ?Głosu?. W czasach, kiedy żył Nałkowski forma ta była bardzo popularna, dlatego też postanowiono zaprezentować ją na spotkaniu.

ech

Jedno przemyślenie nt. „Z Wacławem Nałkowskim – inaczej niż zwykle…

  1. Nałkowski – publicysta, ciekawe czy czytane były teksty na temat Sienkiewicza?

Możliwość komentowania jest wyłączona.