Z żyru biesitsa! – Jan Pietrzak

Obawiam się, że nie doceniamy wagi  tego co się wyprawia w Rosji. Parlament tamtejszy uchwalił sobie,  że Abchazja i Osetia są niepodległymi państwami. Zrobił to jednogłośnie, a jakże, według sprawdzonych sowieckich wzorów. Jednogłośnie, to znaczy jednym głosem ukochanego przywódcy. Tak wygląda ?suwerenna demokracja” rosyjska, którą przyjmowali za dobrą monetę zachodni politycy: Busch, Berlusconi, Schroder, poklepując się po plecach z Putinem.

Schroder tak się zapędził w zachwytach, że dał się kupić gazowemu imperium. Niemiecki kanclerz  na żołdzie cara – co za upadek. .. Ale to odrębny temat.
Abchazja i Osetia Południowa stały się dla Rosji ?niepodległe” dlatego jedynie, że są jak najbardziej podległe Kremlowi . Zwróćmy uwagę na Osetię Północną, która  nie została objęta dobrodziejstwem niepodległości, choć podlega Federacji Rosyjskiej i nie byłoby nic prostszego niż obdarować północną część Osetyńców luksusem suwerenności.

Oczywiście wiadomo, że Rosjanom nie chodzi o Osetię, lecz o Gruzję, która ośmiela się iść swoją drogą. Czeczenia która przez chwilę marzyła o realnej niepodległości, została wdeptana w błoto. Gruzję trudniej wdeptać, bo leży w wyższych górach. Ale zniszczyć można…

Od kilkunastu lat trwa walka Moskwy z aspiracjami małych kaukaskich narodów.  No i tu się otwiera temat – rzeka o stosunku Unii Europejskiej i NATO do kolonialnych obyczajów Rosji. Całe to brukselskie gadanie o prawach człowieka, cywilizacyjnych standardach, międzynarodowych traktatach  – zostało na naszych oczach poddane brutalnej weryfikacji.

Bardzo ciekawy moment dla świeżych, nieopierzonych członków Unii, tych narodów, które pozwoliły sobie na opuszczenie sowieckiego ?obozu postępu i pokoju”. Również dla tych, którzy do członkostwa aspirują… Czy Zachód da się zastraszyć? Czy dla handlowych interesów zrezygnuje ze wspólnotowej  solidarności?

Najbardziej zdumiewające są słowa padające  z ust kremlowskich dostojników. Jakieś nieprawdopodobne kłamstwa, absurdalne oskarżenia, fałszerstwa tak bezczelne, że aż dech zapierają… Czy oni powariowali? Wstydu nie mają? Co się dzieje, o co im chodzi? Zachowują się jak by ktoś im zagrażał, podczas kiedy tylko oni innym grożą.

Nie wykluczone, że to oszołomienie z powodu gwałtownego  przypływu gotówki za gaz i ropę. Częsty przypadek u  nuworyszy, odnotowany bardzo dawno w rosyjskim języku: z żyru biesitsa!

Jan Pietrzak

Jedno przemyślenie nt. „Z żyru biesitsa! – Jan Pietrzak

  1. Żałosne jest jak patrzę na co wydawane są nasze podatki , a chodzi o UE. Zebrała się szlachta ze wszystkich krajów popili wypalili parę lulek pogadali i jak w szpitalu psychiatrycznym trzech grało w pokera całą noc i rano stwierdzili że wszyscy trzej już tak dużo pieniędzy wygrali że dalej nie ma sęsu grać. Tak tez w Unii wszyscy ogłosili sukces; Rosja , Unia i NATO ( ci trzeci to nawet nie włączyli sie do gry). Nasz Pan Premier teraz też ogłosił sukces , ale jak Prezydent pojechał do Gruzji to Go krytykował trzęsąc portkami co powiedzą za zachodnią miedzą ale Pan Tusk i cały ten rząd to już inna para kaloszy. Dziś PO znów osiągnęli sukces – ponieważ zmuszono Ziobrę do złożenia immunitetu ( przestępca jeden pokazywał papiery dla Kaczyńskiego – na stos GO). Szkoda że PO rządzi i wprowadza sprawiedliwość tylko jakoś żaden złodziej wielkiego formatu nie usłyszał nawet zarzutów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.