Ząbki uczciły 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Obchody Bitwy Warszawskiej 1920 r. rozpoczęły się w kościele Św. Trójcy w Ząbkach uroczystym koncertem Warszawskiego Chóru ?Polonia? im. Ignacego Jana Paderewskiego pod dyrekcją Emilii Melon. Zgromadzeni usłyszeli w wykonaniu chóru m.in. Warszawiankę 1831 r., Pierwsza kadrowa, Masz Pierwszej Brygady, Marsz Hallera, Rozkwitają pąki białych róż, Zostały tylko ślady podków, Pokolenia.

O godzinie 18.00 rozpoczęła się masz św. w intencji żołnierzy poległych w sierpniu 1920 r., którą celebrował Ks. Biskup Kazimierz Romaniuk z Kurii Biskupiej Warszawsko ? Praskiej. Msza odbyła się w oprawie muzycznej przygotowanej przez orkiestrę wojskową z Siedlec. Przed rozpoczęciem mszy, ks. proboszcz Edward Kowara powitał przybyłych na uroczystość, a wśród nich: duchownych, Posła na Sejm RP Jacka Sasina, Wojewodę Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, Mazowiecką Wicekurator Oświaty Katarzynę Góralską, Kapitana Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Warszawy Wesołej Sebastiana Kosteckiego wraz z kompanią honorową i Orkiestrę Wojskową z Siedlec pod dowództwem Porucznika Dariusza Kaczmarskiego, Starostę Powiatu Wołomińskiego Piotra Uścińskiego, Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie nadkomisarza Mirosława Górnickiego, Komendanta Policji w Ząbkach Mariusza Barańskiego, Komendanta Straży Miejskiej Zbigniewa Forysiaka oraz przedstawicieli władz miasta: przewodniczącego rady Krzysztofa Bławdziewicza, burmistrza Roberta Perkowskiego i zastępcę burmistrza Artura Murawskiego. Po mszy nastąpił przemarsz ulicą Piłsudskiego na lokalny cmentarz, gdzie pod pomnikiem ?Poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r.? odbyła się kolejna część uroczystości, którą poprowadził Karol Małolepszy ? Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II.

Hymn narodowy odegrała orkiestra wojskowa z Siedlec. Poseł Jacek Sasin w swoim przemówieniu wspominał o zdanym przez Polaków egzaminie z wolności, czego efektem jest uroczyste obchodzenie rocznic historycznych, które pozwalają pamiętać o przeszłości. Wojewoda Jacek Kozłowski mówił m.in. o tym, że samorządy zadbały o pomniki pamięci 1920 r. Przypomniał, że to właśnie w Ząbkach był szpital polowy do którego trafiali żołnierze walczący w tym rejonie w wojnie 1920 roku. Nawiązując do wypowiedzi posła podkreślił, że wolność nie jest dana narodowi na zawsze i że trzeba nad nią pracować. Wicekurator Katarzyna Góralska m.in.,wyraziła radość, że mimo okresu wakacyjnego młodzież uczestniczy w uroczystości i poprosiła, aby zawsze na uroczystościach udział był liczny, gdyż ?chwałę bohaterom trzeba nieść z dumą?. Starosta Piotr Uściński wspomniał m.in. o tym, że na przedpolach walk, w rejonie Ząbek, tuż przed bitwą pod Ossowem, została odprawiona ostatnia msza przez ks. Ignacego Skorupkę. Po sygnale odegranym na werblu, był Apel Poległych, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem. Zgromadzeni usłyszeli utwór ?Śpij kolego? w wykonaniu trębacza.

Iwona Potęga