CUDowne szosowanie

Doroczny, dwunasty już MotoCud w Radzyminie za nami. Dla uczczenia 93 rocznicy Cudu nad Wisłą zjechało tu ponad osiemset motocykli, ponad tysiąc uczestników, Mistrz Świata w stuncie i tysiące widzów. Widowiskowo, patriotycznie, ale wciąż piknikowo i na lajcie…

W tym roku przypada także 110 rocznica pierwszego na ziemiach polskich wyścigu motocyklowego, który 2 sierpnia 1903 roku odbył się na trasie Marki ? Zegrze ? Radzymin. Motocyklisci MotoCudu uczcili tamto wydarzenie odsłonięciem pamiątkowego obelisku, który stanął w centrum Radzymina. Poświęcony został Pamięci Motocyklistów, wszystkich, którzy już od początku XX wieku szosowali po polskich drogach.

Pieciokilometrowa kolumna motocykli zajechała najpierw na radzymiński Cmentarz Poległych, by złożyć wieńce na grobach Bohaterów walk 1920 roku oraz posadzić kolejne drzewo w motocudowej Alei Dębów Katyńskich . Tegoroczny Dąb poświęcony został pamięci aspiranta radzymińskiej Policji Państwowej, uczestnika Bitwy pod Radzyminem ? Stanisława Perguła, który dwadzieścia lat później zamordowany został przez bolszewików w Twerze. W uroczystości wzięli udział także obecni funkcjonariusze Komisariatu Policji w Radzyminie, na czele z jego Komendantem.

Policyjne radiowozy eskortowały motocyklową kolumnę w uroczystej paradzie przez miasto, a dalej w trasie przez Białobrzegi, Serock do Wyszkowa i z powrotem do Radzymina. Byli niezwykle pomocni w zapewnieniu bezpiecznego przejazdu tak dużej kolumny, stąd wyrazy najwyższego uznania od motocyklistów przekazywane Policjantom z Radzymina, Legionowa i Wyszkowa. Niezwykle wzruszające chwile przeżyliśmy w Wyszkowie, gdzie na terenie tamtejszej plebanii, opisywanej już przez Stefana Żeromskiego, sadziliśmy Dąb poświęcony Eugeniuszowi Graduszewskiemu, oficerowi z Wyszkowa, zamordowanemu w wieku 29 lat w Katyniu. Córka Bohatera, wyszkowska nauczycielka. w bardzo emocjonalnym wystąpieniu skierowała do motocyklistów te oto słowa: ?Panowie, zawsze przeszkadzało mi, kiedy z takim hukiem przejeżdżacie przez miasto. Ale dzisiaj, kiedy Was poznałam osobiście, kiedy zobaczyłam jak wspaniałymi ludźmi jesteście, mówię do Was: jeździjcie i huczcie, podkreślajcie swoją obecność, bo zasługujecie na uznanie?. I to jest kolejny owoc takich zlotów jak MotoCud ? pasja motocyklowa pokazana zostaje postronnym obserwatorom budząc ich uznanie i szacunek.

Mistrz Świata w stuncie Rafał Pasierbek ? Stunter13, w widowiskowym pokazie stuntu na radzymińskim Rynku, zdobył serca mieszkańców i przybyłych gości. Występ Rafała najlepiej pokazał, że motocyklowanie to pasja i styl życia, to najwyższy pozom doskonalenia umiejętności panowania nad pojazdem. Stunter13 wsparł w tym roku radzymińskich sportowców wspólnie z nimi zbierając wśród widzów fundusze na rozwój drużyny piłki ręcznej w tym mieście. Najbardziej hojny darczyńca dostąpił zaszczytu przejażdżki z Mistrzem na jego wyczynowym motocyklu ? po zejściu z motocykla, ociekający potem, czy to z upału czy może z emocji, zapytany o wrażenia z przejażdżki, odpowiedział jedynie: ?Było zaje? ście…?. Na tegorocznym XII MotoCudzie w Radzyminie było wspólnotowo, patriotycznie, przyjaźnie, radośnie, a nawet rodzinnie. Najstarszy uczestnik tegorocznego MotoCudu urodził się w roku 1934, najmłodsza uczestniczka w roku 2002. Dzieli ich cała epoka wspólnego motocyklowania na ziemiach polskich, które w roku 1903 zaczęło się na ziemi radzymińskiej.

/rk/

Organizatorzy

MotoCudu

dziękują wszystkim

przyjaciołom,

instytucjom

i władzom samorządowym,

które jak

co roku wsparły nasze

działania. Szczególne

słowa wdzięczności

kierujemy w stronę

burmistrzów Radzymina,

Serocka

i Wyszków oraz

komendantów

i funkcjonariuszy

Policji

z tych miast.

D z i ę ku j e m y

motocyklistom

z Radzymina,

Marek, Wołomina

(Rydwany Czasu)

i Wyszkowa (Free

Horses), ale też z

Białegostoku, Płocka,

Sochaczewa i Łochowa

oraz dziesiątek innych

miast, którzy zaszczycili nas

swoją obecnością. Dziękujemy

właścicielom firm Tago i hotele Gołębiewski,

mareckiej MotoSzklarni,

Pomocy Drogowej Wojtka Wardakowskiego,

Stal-Metowi z Wyszkowa

i BTB z Radzymina.