Zachowaj ostrożność podczas upałów!

Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30°C i więcej, wzrasta ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy zachować szczególne środki ostrożności. Pamiętaj o podstawowych zasadach.

Ekspozycja na upalne środowisko termiczne stanowi silne obciążenie dla organizmu każdego człowieka. Zwiększenie obciążenia cieplnego i rosnąca temperatura wnętrza ciała mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Poziom ryzyka wystąpienia poważnych zagrożeń dla zdrowia może być istotnie modyfikowany przez szereg czynników, które określają wrażliwość cieplną poszczególnych osób.
Największe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych dotyczy niemowląt i małych dzieci, osób niesamodzielnych oraz w wieku podeszłym, rekonwalescentów a także chorych przewlekle ? zwłaszcza ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz chorych na cukrzycę.
Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka powinieneś unikać ekspozycji w terenie otwartym, a jeśli jest to nieuniknione to bezwzględnie stosować się do ogólnych zaleceń.

Chroń swój organizm przed przegrzaniem i odwodnieniem
Ograniczaj ekspozycję w terenie otwartym i unikaj bezpośredniej ekspozycji słonecznej – stosuj działania ochronne.
Uzupełniaj odpowiednie ilości płynów
Schładzaj się ? chłodnymi (nie zimnymi ? może to wywołać szok termiczny) napojami lub kąpielą.
Korzystaj z klimatyzacji i wentylacji, ale unikaj dużych różnic temperatury powietrza.
Unikaj zbędnego wysiłku fizycznego.
Upewnij się, czy przyjmowane przez Ciebie leki, suplementy diety, odżywki lub kosmetyki nie będą dodatkowo obciążały organizmu w okresie upałów. Zwłaszcza jeśli przyjmujesz kilka leków jednocześnie, skonsultuj ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj leki w temperaturze
poniżej 25°C lub zgodnie ze wskazaniem podanym na opakowaniu.

Izoluj się od upału
Zadbaj o utrzymanie chłodu w pomieszczeniach, w których przebywasz; temperatura powietrza w pomieszczeniach nie powinna przekraczać 32°C w ciągu dnia i 24°C w nocy. Jest to szczególnie istotne dla niemowląt, osób starszych i przewlekle chorych.
Wentyluj pomieszczenia w odpowiedni sposób – otwieraj okna jedynie wieczorem i nocą, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej temperatury powietrza w nagrzanych w ciągu dnia pomieszczeniach.
Ogranicz nagrzewanie się pomieszczeń w ciągu dnia ? zamknij wszystkie okna i zasłoń zasłony, wyłącz wszystkie zbędne urządzenia elektryczne.
Jeśli pomieszczenia są wyposażone w klimatyzację zamykaj drzwi i okna w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i utrzymania chłodu.
Jeśli powietrze jest zbyt suche, stosuj dodatkowo nawilżacze powietrza.
Pamiętaj, że temperatura powietrza w klimatyzowanym wnętrzu nie powinna być drastycznie niższa od temperatury powietrza na zewnątrz; może to grozić wystąpieniem szoku termicznego.
Przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu, zwłaszcza nocą.
Jeśli pomieszczenia, w których przebywasz istotnie nagrzewają się w ciągu dnia i nie możesz utrzymać w nich chłodu, spędzaj 2-3 godziny w ciągu dnia w miejscach klimatyzowanych (np. budynkach publicznych, centrach handlowych itp. ).

Jeśli musisz przebywać w terenie otwartym
Ogranicz swoją aktywność w terenie otwartym do godzin porannych lub wieczornych.
Zrezygnuj z podejmowania dodatkowej lub zbędnej aktywności fizycznej.
Jeśli jesteś aktywny to bezwzględnie uzupełniaj płyny w odpowiedniej ilości z dodatkiem elektrolitów, np. specjalne napoje i odżywki dla sportowców. Uwaga ? jeśli jesteś na diecie niskosodowej korzystanie z takich napojów skonsultuj ze swoim lekarzem.
Staraj się często odpoczywać w miejscach zacienionych i przewiewnych.
Chroń się przed ekspozycją na bezpośrednie promieniowanie słoneczne ? używaj okularów, nakrycia głowy, a także kremów z odpowiednim dla Ciebie fltrem

Zwróć uwagę na innych
Nigdy, nawet na chwilę, nie pozostawiaj dzieci ani zwierząt w zaparkowanym samochodzie; jeśli zauważysz, że zrobił to ktoś inny – szybko alarmuj odpowiednie służby. Wnętrze samochodu nagrzewa się bardzo szybko; osoby w nim uwięzione narażone są na duże ryzyko wystąpienia udaru cieplnego, a nawet zgonu!
Dbaj o zwierzęta ? chroń je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, dbaj o nieograniczony dostęp do wody pitnej oraz wentyluj pomieszczenia w których przebywają.
Uświadamiaj rodzinę i dzieci o ryzyku związanym z obciążeniem cieplnym organizmu i o zalecanych działaniach ochronnych.
Zwróć uwagę, czy w Twoim otoczeniu nie ma osób potrzebującej dodatkowej pomocy ? starszych, samotnych, a zwłaszcza niesamodzielnych; w okresie upałów powinny być odwiedzane codziennie. Jeśli nie możesz pomóc osobiście, to zgłoś taką potrzebę do ośrodka zdrowia lub placówki opieki społecznej.
Zapoznaj się z zasadami udzielania pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia wyczerpania i udaru cieplnego.

Jeśli Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu poczuje się źle
Zgłoś bliskiemu lub współpracownikowi jeśli poczujesz dreszcze, osłabienie i niepokój, silne pragnienie lub ból głowy; po wystąpieniu takich objawów przenieś się do chłodnego miejsca, odpoczywaj i uzupełniaj płyny.
Jeśli poczujesz skurcze kończyn, szybko uzupełnij płyny z zawartością elektrolitów; dostarczą ich np. napoje dla sportowców. Jeśli po upływie godziny odpoczynku w chłodniejszym miejscu i uzupełnianiu płynów skurcze nadal występują, skorzystaj ze wsparcia medycznego.
Jeśli u kogoś w Twoim otoczeniu wystąpią objawy udaru cieplnego, takie jak: wysoka temperatura ciała (> 39°C), gorąca i sucha powierzchnia skóry oraz podwyższone tętno i delirium (majaczenie, bredzenie), drgawki, konwulsje i/lub brak przytomności niezwłocznie wezwij karetkę pogotowia ratunkowego!

Czekając na przyjazd służb medycznych:
– delikatnie przenieś poszkodowanego w chłodne, zacienione i przewiewne miejsce;
– ułóż w pozycji leżącej z głową i nogami w górze (nieprzytomny) lub półsiedzącej (przytomny);
– udrożnij drogi oddechowe i skontroluj podstawowe funkcje życiowe;
– rozepnij lub zdejmij zbędną i krępującą ruchy odzież;
– rozpocznij schładzanie organizmu: przykładaj chłodne okłady na kark, pachy i pachwiny, wachluj i schładzaj skórę rozpylając wodę o temperaturze 25-30°C;
– co 10 min mierz temperaturę ciała, kontynuuj schładzanie dopóki nie spadnie ona poniżej 38°C;
– nie podawaj płynów;
– bezwzględnie nie podawaj żadnych leków.

Źródło IMiGW

fot: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.